Czekoladowe ciasto z burakiem

Składniki:

Buraki są trochę podobne do niepopularnych kujonek z amerykańskich filmów. Nielubiane, zakompleksione i staroświeckie. Do tego nie kolegują się z cheerleaderkami, nie lecą na nie futboliści i są niechętnie widziane na szkolnych stołówkach.

Ale trudno się dziwić, że mało kto przepada za tą burą bulwą, skoro zazwyczaj gotuje się ją w wodzie, a potem maltretuje w kółko tymi samymi przepisami. Nic tylko barszcz i ćwikła! A co z buraczanym kremem, zapiekanką, sufletem, musem, burgerem, pasztetem albo… ciastem? Ja je uwielbiam i piekłam je wiele razy szukając przepisu idealnego. Dodawałam różne mąki, różne orzechy i wiele przypraw. W końcu udało mi się znaleźć moją idealną wersję – ciasto jest wilgotne, miękkie i bardzo kakaowe. Ma mocno wytrawne wnętrze, pachnące kawą zbożową i czekoladą z lekkim aromatem karmelowego buraka, a do tego polane jest słodką polewą z orzechami włoskimi. W takiej wersji burak byłby gwiazdą szkolnej stołówki.

Na podstawie tego przepisu.

wersja do druku

Czekoladowe ciasto z burakiem

  • Czas przygotowania: 40 minut + 1 h 40 minut pieczenia 40M

Składniki na jedną blachę o wymiarach około 34 x 22 cm:

Mokre:
1 szklanka puree z buraka, czyli około jednego dużego buraka
1 szklanka mleka (użyłam sojowego)
½ szklanki oleju
¾ szklanki syropu z agawy
100 g czekolady rozpuszczonej w kąpieli wodnej albo w mikrofalówce
2 łyżeczki octu

Suche:
2 szklanki mąki
1 płaska łyżka rozpuszczalnej kawy zbożowej
1 czubata łyżka kakao
2 łyżeczki sody
szczypta soli

Polewa:
pół tabliczki gorzkiej czekolady
4 łyżki mleka (użyłam sojowego)
1-2 łyżki syropu z agawy (do smaku)
oraz do posypania kilka łyżek mielonych orzechów włoskich

Przygotowanie:
  1. Buraka wyszorować, zawinąć w folię i piec w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni przez 45 minut albo ugotować w wodzie do miękkości.  Odłożyć do ostudzenia.
  2. W międzyczasie połączyć wszystkie mokre składniki poza burakiem oraz w dużej misce połączyć wszystkie suche.
  3. Ostudzonego buraka zetrzeć na najdrobniejszej tarce albo zblendować go na puree, dodać do mokrych składników i chwilę ubijać trzepaczką, żeby dokładnie połączyć masę i napowietrzyć.
  4. Mokre składniki połączyć z suchymi przy pomocy zwykłej łyżki, kiedy masa będzie jednolita przelać ją do foremki wyłożonej papierem do pieczenia.
  5. Piec w piekarniku rozgrzanym do 175 stopni przez 35-40 minut. Kiedy ciasto się upiecze i ostygnie, szybko przygotować polewę: czekoladę roztopić w mikrofali, dodać mleko i syrop z agawy i wymieszać łyżką w małej miseczce. Polać ostudzone ciasto polewą i obficie posypać orzechami.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:


  1. ale super ,że wegańskie i bez margaryny a z olejem
    Mam już jedno ciasto na święta

    p.s te z książki przepisy będą przed świętami?
    p.s 2, a to marchewkowe z szafranem może będzie?

  2. Szanowni Państwo!

    Jestem studentką Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie A.Mickiewicza na specjalności Nowe Media. Prowadzę badanie naukowe dotyczące blogów kulinarnych w Polsce. Wszystkich autorów blogów kulinarnych zachęcam do wypełnienia ankiety. Zajmie to Państwu jedynie ok. 1 – 2 minut. Wyniki zostaną zaprezentowane w pracy naukowej dotyczącej charakterystyki bloga jako nowej formy komunikacji społecznej.

    Ankieta dla autorów blogów kulinarnych: http://www.ebadania.pl/97797035d63e99d8

    Dziękuję za poświęcony czas,
    Agata Ornafa.

  3. Świetny przepis i wykonanie. Też się zbieram do buraczanego wypieku, a Twoj opis jest bardzo zachęcający 🙂 Aż poczułam aromat tego ciasta.

  4. A ta blacha prostokątna to taki standard? czy jakie ma wymiary? Nie wiem czy nie bedzie za duża, więc może z połowy składników. hmmm?

  5. Kasia, i bardzo dobrze, to jedno z moich ulubionych czekoladowych ciast. Chociaż ostatnio wygrywa z nim czekoladowe brownie 🙂

  6. Ale czy ktoś się orientuje jaka to jest "standardowa" blaszka? Piękę w większej ilości i nie wiem jak przeliczyć 🙁

  7. wielkie dzięki za ten przepis! Ciasto smakuje fantastycznie!!! 🙂 Dzień Babci będzie bardzo słodki 😉 Nie mogę się doczekać min moich dziadków, kiedy im powiem, że ciasto jest z burakiem!

  8. Ciasto pycha! Pieklam na bezglutenowej mieszance mak( nieco ryzowej, troche gryczanej i troche z cieciorki). Zastanawiam sie nad dodaniem rodzynek do ciasta.

    • A mogłabyś dać dokładniejsze proporcje? Bo chciałabym zrobić na bezglutenowo, a nie wiem ile to znaczy trochę i nieco 😉 Pozdrawiam!

  9. To ciasto jest w moim stałym repertuarze, robiłam je już z mlekiem sojowym, owsianym, fasolkowym – i zawsze wychodzi świetne! Więc warte jest nawet tej dodatkowej logistyki związanej z ugotowaniem/upieczeniem buraka.

  10. Pani Marto jakiego oleju użyć najlepiej do tego ciasta, czy może być słonecznikowy? Planuję zrobić tzw dzień buraka , krem z buraków z mlekiem kokosowym , burak z Burgundii czyli ten gulasz i na deser to ciasto , czy uważa Pani, że będzie to dobre menu dla gości?

    • Buraczane menu przepyszne! Do gulaszu polecam podać gościom dobre, żytnie pieczywo lub kasze gryczaną 🙂

      Do ciasta najlepszy będzie olej rzepakowy, ryżowy lub z pestek dyni – ale słonecznikowy też się nada 🙂

  11. Marta, czy w odpowiedzi na pytanie o olej na pewno nie wkradł się błąd? Napisałaś, że min. może być olej z pestek dyni. Czy może miałaś na myśli olej z pestek winogron? Przymierzam się do tego ciasta, a przy okazji chętnie bym się pozbyła oleju z dyni (bo niedługo traci ważność).
    A propos oleju: jaki? i kiedy? zawsze budzi we mnie wątpliwości. Jak tylko będą warsztaty w Warszawie, to się zapisuję.
    Marta, Jadłonomia to już moja "obsesja". Ale kiedy ja to wszystko ugotuję?! Codziennie gotuję "nowy przepis" i zawsze nie wiem, który wybrać. Zastanawiam się z jakiego "klucza" skorzystać, bo wszystko zjadam oczami :). Przepisy znakomite. Nic dodać, nic ująć.
    Dziękuję. Bardzo dobra robota.

  12. Marta, czy na pewno można wykorzystać w tym przepisie olej z pestek dyni, czy może miałaś na myśli olej z pestek winogron ?
    Ella

  13. Witam, jako szczęśliwa posiadaczka Twojej książki, chciałabym bardzo upiec to ciacho, jednak przepis na stronie i w książce różnią się od siebie. Mogłabyś powiedzieć czym one się różnią jeśli chodzi o efekt końcowy?
    *preferuję wilgotne ciasta, jednak takie bez zakalca, no i na maksa czekoladowe! 😉

  14. witam, pisalam wcześniej, ale nie widzę mojego komentarza 🙂 czym różni się efekt koncowy ciasta zrobionego z Twojej ksiażki i ze strony? Pozdrawiam!

  15. W książce nieco inny przepis, teraz mam zagwozdkę która wersja lepsza? 🙂 zabieram się za przepis z książk, patrzę a tu inna wersja 😉 A weszłam tu aby zapytać, czy ocet może być winny? Z góry dziękuję za odp

  16. Marta, przepis zmodyfikowałam o cukier dark muscovado, który sprawia, że ciasto jest jeszcze bardziej wilgotne. Olej kokosowy spełnił swoją rolę, a mleko roślinne w wersji czekoladowej, uczekoladowiło jeszcze bardziej. Jedyny problem miałam z miksowaniem mokrych składników (burak zostawił całą kuchnię w buraczane kropki) Nie-weganie się zachwycają, więc dziękuję i będę do niego z pewnością wracać!

  17. Będę robić w tym tygodniu dla koleżanek z klas i wychowawcy. Nie mogę się doczekać ich reakcji jak się dowiedzą, że z burakiem hihi. 😀

  18. Po prostu rewelacyjne. Dawno nie jadłam tak dobrego ciasta. Widzę, że książka niedługo pojawi się również na mojej półce. 🙂

  19. To ciasto jest przepyszne, jest delikatne jak chmurka, puszyste i mięciutkie, daleko mu do brownie czy innych ciast czekoladowych. U mnie wersja z erytrytolem. Ciasto jest delikatnie słodkie, ale nieprzesłodzone. I mimo że nie doczytałam przepisu i użyłam pure z surowych buraków i nie dodałam octu, to ciasto wyszło bez zastrzeżeń. Mam nadzieję, że nie pogniewa się pani, jeżeli umieszczę je na swoim blogu, powołując się na Pani blog oczywiście. Pozdrawiam i dziękuję za przepis.

  20. Rewelacja! Zamiast syropu z agawy użyłam melasy buraczanej. Ciasto wyszło super, delikatne, puszyste, wilgotne. Przepyszne 🙂 I 2-letnie dzieci wciągnęły po dwa kawałki, co jest chyba najlepszym komplementem 😉 Dodatkowo była zabawa, bo przed zjedzeniem każdy kęs musiał być uformowany w kuleczkę.

  21. Mogłabym jeść to ciasto codziennie. Ostatnio dodałam 1,5 szklanki puree z buraka i wyszło bardzo ciężkie, ale dla mnie jeszcze lepsze ^^

  22. I – D – E – A – L – N – E !!! I gdybym sama go nie robiła nigdy bym nie uwierzyla że jest wegańskie ! ??

    • Ewo, wszystko jest w porządku! Nie w każdym przepisie potrzebne jest siemię lniane, tutaj spoiwem ciasta jest puree z buraka i mąka pszenna, a dobrze wyrasta i nabiera lekkości dzięki dodatkowi octu 🙂

  23. Za każdym razem wychodzi mi nieco insczej, ale zawsze pysznie. Z lenistwa użyłam ostatnio gotowych gotowanych burakow z Lidla, i tez wychodzi dobre!

  24. proszę, powiedz mi, ile czasu takie puree z buraka może leżeć w lodówce? Bo moje buraki już takie lekko zwiędnięte, więc stwierdziłam, że upiekę. A ciasto bym chciała mieć za kilka dni, na weekend…

  25. A dałoby się to ciasto kremem przełożyć? Upiec w tortownicy i na pół przekroić? Kombinuję fajny zdrowy tort dla córy;)

  26. A można to ciasto upiec w tortownicy,przekroić na pół i przełożyć kremem? Moja córa je uwielbia a teraz kombinuję zdrowy tort urodzinowy dla niej 🙂

  27. Zrobiłam to ciasto. Zamiast syropu z agawy dałam syrop klonowy. I mam pytanie czy to ciasto normalnie ma taki duszący zapach? Bo ja nie wiem czy mi tak śmierdzi bo jestem w ciąży, czy normalnie jest troche śmierdzące. Dodam, że burak pieczony był dzień wcześniej, może dlatego? Bo smakuje bardzo dobrze tylko ten zapach.

  28. i już przygotowałam prawie wszystkie składniki, a mąż wysłany po mąkę wrócił z ekologiczną mąką pszenną chlebową typ 750. I co teraz?

  29. Czy można zamienić mleko na wodę, bo akurat nie mam pod ręką? Tylko czy wtedy nie zrobi się zakalec np? I jeszcze jedno pytanie- ile to mniej więcej łyżek syropu potrzebne jest do ciasta?

  30. Zrobiłam z mąką ryżową i wyszło świetne! Bałam się, że nie wyrośnie…
    Teraz okazało się, że dla mojej alergiczki muszę jeszcze bez czekolady. Bezglutenowa Inka byłaby ok, ale rozpuszczona w wodzie ma zupełnie inną konsystencję niż czekolada. Czym mogłabym uzupełnić przepis?
    Ps. Kocham twój blog, a mój number one to boczniaki z żurawiną, całą szeroko pojętą rodzinę zaszczepiłam tym przepisem 🙂
    Agnieszka

    • Agnieszka, nadchodzę na pomoc 🙂
      Dodaj zamiast czekolady 40 – 50 g oleju kokosowego i 2 łyżki inki albo karobu 🙂

  31. Upiekłam te brownie dla malucha na diecie bezmlecznej – zjadł w 2 dni prawie całe. Dodam, że dziecię buraków pod żadną postacią nie chce jeść, a tu smakują 🙂

  32. Proszę przybyć z pomoca? karmie piersią synka uczulonego na pszenicę. Mam taką ogromną ochotę na ciasto, niestety nie wiem, czy uzycie mąki żytniej lub kukurydzianej, to dobry pomysł. Czy zachować proporcje i dodać 2 szklanki mąki zytniej?

    • Monika, zrób sobie w domu mieszankę bezglutenową – wymieszaj mąkę ziemniaczaną, ryżową i jaglaną lub kukurydzianą. I wtedy możesz jej używać do tego i innych ciast 🙂

      • Dziekuje? na pewno spróbuję z mieszanka. Testowałam z 1,5 szkl mąki żytniej, ale baaardzo długo piekłam. Ciasto się udało.

      • W jakich proporcjach pomieszać mąki bezglutenowe, by to ciasto się udało?
        Tak je lubiliśmy, a teraz się okazało, że trzeba bez glutenu i nie wiem jak do tego się zabrać 🙁
        A tak chciałabym je zrobić na święta.
        Poproszę o pomoc 🙂

  33. Droga Marto ❤️
    Na początku przepisu jest czas pieczenia 1 godz 40 min, natomiast na dole przepisu 35-40 minut. Który czas jest prawidłowy? I jaka funkcja piekarnika? Termoobieg?
    Pozdrawiam, Patrycja

    • 35 – 40 minut to czas pieczenia, tak, jak mówi przepis. Czas powyżej to czas przygotowania całego przepisu, ale trochę to mylące, poprawię 🙂

  34. O kurczę, dopiero zauważyłam czekoladę w przepisie… Da się ją zastąpić jakoś magicznie kakao? Jestem na kwarantannie i nie mogę nawet skoczyć do żabki po czekoladę 🙁

  35. To ciasto jest OB-ŁĘD-NE! Nie znam nikogo komu by nie smakowało! Żebym mogła robić je jeszcze częściej proszę o radę – czy wyjdzie równie smaczne, jeśli ugotuję buraki na zapas i zamrozę je starte, a potem użyję takich rozmrożonych? Bo przyznam, ze dla mnie kabaretowej pracochłonne jest to czekanie na to aż buraki się ugotują 😉 i drugie pytanie: czy i z jaka bezglutenowa mąką ciasto wyjdzie?

  36. nie lubię robić ciast, ale miałam nadwyżkę buraków i przepis mnie zaintrygował. Nie chciałam piec buraka, postawiłam na gotowanie go w kawałkach – żeby było szybciej, Wystudzonego i odcedzonego buraka zalałam szklanką mleka owsianego i zblendowałam, dalej działałam zgodnie z przepisem. Zawsze wychodziły mi zakalce a tu – borze w pomidorach!! mięciutkie ciasto o turbo sprężystej teksturze, obłęd. Mleko owsiane daje bardzo silny zapach i smak, trzeba lubić, ja lubię, dzięki ogromne za przepis, jest doskonały!

  37. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.