Fasolka po bretońsku


W dziecięcych jadłospisach w restauracjach i na stołówkach najczęściej królują pierogi, kluski, kopytka, naleśniki i inne słodkie, mączne placki. Tymczasem kiedy ja byłam dzieckiem, oddałabym wszystkie te dania za miskę pełną gorącej, gęstej fasolki po bretońsku.

Nawet moja mama nie umie wytłumaczyć, z czego wynikała moja wielka miłość do fasolki po bretońsku. Było to jedyne danie, nad którym nie kręciłam nosem, nie grymasiłam, a często nawet prosiłam o dokładkę lub znad pełnej miski wypytywałam, kiedy znowu ją zrobi. Sympatia do poczciwej fasolki w pomidorowym sosie była tak ogromna, że w końcu moja rodzicielka zaczęła gotować dwa osobne garnki – jeden mięsny dla całej rodziny, a osobny dla mnie. Najlepsze w tym było to, że ten drugi zawsze był dużo większy i znacznie szybciej znikał.

wersja do druku

Fasolka po bretońsku

  • Czas przygotowania: do 45 minut 45M

Składniki na 6 - 8 porcji:

6 szklanek ugotowanej białej fasoli / 4 puszki białej fasoli
1 cebula
6 liści laurowych
6 ziaren ziela angielskiego
3 ziarna pieprzu
olej roślinny do smażenia
500 g przecieru pomidorowego
4 łyżki koncentratu pomidorowego
½ – ¾ szklanki wody
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżeczka mielonego kminku
1 łyżeczka wędzonej papryki, do kupienia tutaj
1 łyżeczka majeranku
½ łyżeczki pietruszki
½ łyżeczki lubczyku
¼ łyżeczki chili
¼ łyżeczki mielonej kolendry
sól i czarny pieprz

Przygotowanie:
  1. Cebulę pokroić w grubą kostkę. Na dnie dużego garnka rozgrzać olej, dodać cebulę wraz z liściem laurowym, zielem i pieprzem. Smażyć przez 5 – 8 minut do czasu, aż cebula się zeszkli.
  2. Do podsmażonej cebuli dodać wszystkie pozostałe składniki poza fasolą. Dokładnie wymieszać i dusić przez 5 – 8 minut, następnie dodać fasolę i gotować 15 – 20 minut pod przykryciem na małym ogniu.
  3. Doprawić do smaku solą i pieprzem, podawać z dobrym chlebem pamiętając, że najlepiej smakuje następnego dnia.
 Porady:
  • 6 szklanek ugotowanej suchej fasoli, to 3 szklanki suchej fasoli, którą następnie trzeba namoczyć i ugotować. To też tyle samo co 4 puszki białej fasoli.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:


  1. My z mamą robimy cieciorkę po "bretońsku", z marchewką, porem, innymi warzywami, które się do gara nawiną, pomidorami i przyprawami, ale Twoja fasolka wygląda równie pysznie 😀

  2. O MATKO, tata będzie przeszczęśliwy i jakże zdziwiony, że jego ulubioną fasolkę zrobię bez mięsa 😉

  3. Ja dodaję jeszcze pokrojone w kostkę wędzone tofu – mistrz, polecam 🙂
    Też jestem fasolowym maniakiem

  4. haha, ja w dzieciństwie z przyjemnością zjadałam się fasolką 🙂 bardzo ją lubię, także koniecznie przygotuję wielki garnek i ugotuję na obiad – oszczędnie też będzie, bo wystarczy na parę dni… no chyba, że zniknie w mgnieniu oka – przekonam Tatę, że bez mięsa smakuje najlepiej! 😀

  5. Hehe 😀 No czytasz w myślach moich kubków smakowych. Ostatnio mam "fazę" na staropolskie jadło. Był smalec, pasztet to teraz pora na fasolkę. Zaspamuję CI tutaj – pasztet ze śliwką to mistrz! Dałam tacie spróbować (wydłubałam śliwkę, bo nie lubi). Powiedział, że dobre i zapytał "Od kiedy to zaczęłaś jeść mięso?"….no cóż. Nie lubię oszukiwać ludzi, ale mój wewnętrzny diabełek tańczy, jak słyszy takie uwagi 😀 Tak czy siak – przepis powala na kolana. Jeszcze raz dziękuję 😀

  6. można z podobnych proporcji zrobić 1/3? bo strasznie dużo tego wyjdzie 😀 chodzi mi o przyprawy 🙂
    mam akurat otwarty domowy przecier pomidorowy i zastanawiałam się do czego go wykorzystać 😉

  7. Kolejna ulubiona zupa Natalki! Zrobi ją dziś sama 🙂 Dziękujemy
    ps. Jeszcze trochę i zabiorę ja na warsztaty z Tobą.
    Pozdrawiam Kasia

  8. O tak uwielbiam, wersja bezmięsna, może być ciekawą alternatywą, papryczkę wędzoną w proszku już mam, więc do dzieła 🙂 kwiatuszek2104

  9. Ja mą wege fasolką doprawiam niemal tak samo, ale nigdy nie dodaję sosu sojowego, więc następnym razem tak zrobię 😉
    A w dzieciństwie z fasolki po bretońsku wyjadałam jedynie fasolkę 😛

  10. Uwielbiam wszystkie Twoje przepisy, ale zwłaszcza te proste ze składników dostępnych w osiedlowym warzywniaku 🙂 Kasia

    • I można jeszcze spytac na stoisku z przyprawami, np. we Wrocławiu w Hali Targowej jest i wędzona papryka i pączki róż… 🙂 jo

    • Dziękuję za informację. W Piotrze i Pawle niestety nie znalazłam. Poszukam w innych miejscach. Uwielbiam twój blog i książkę. Pozdrawiam Ania.

    • Cześć! ja znalazłam paprykę wędzoną wśród przypraw KOTANYI; widać, że ta firma orientuje się w 'trendach' i ma bardzo szeroki asortyment- cząber, kardamon, czarnuszka, szałwia, papryka wędzona, niemal wszystko czego potrzeba!

    • Wędzoną paprykę bez problemu można kupić we Wrocławiu w Renomie na poziomie -1 w sklepie "smaki świata" (chyba tak się nazywa).Obok sklepu BIO.

    • Tak dodam, może ktoś będzie szukał też info – we wszelskich "orientalnych" sklepach, jest wędzona papryka w takich małych czerwonych puszkach, starcza na rok, szczelnie zamknięta, bardzo się opłaca 🙂

  11. Chcialam, to mam! Od dluzszego czasu fasolka po bretonsku nie dawala mi spokoju, myslalam o niej czesto i dlugo zastanawiajac sie jakby ja tu ugotowac. No i prosze, przepis jak sie patrzy!
    Dziekuje!

  12. Hello o co chodzi z ta fasola i jedna i druga tzn szklanki Fasolki jak stoi wmprzepisie i 4npuszki ?

    • To przelicznik – można 6 szklanek ugotowanej fasoli, które są równe 3 szklankom suchej fasoli, a te z kolei są równe 4 puszkom 🙂

  13. Fasolę należy dodać namoczoną, czy musi być jeszcze podgotowana? I czy fasolkę po bretońsku należy przechowywać w lodówce, czy może zostać normalnie w garnku?

    • Fasola ma być wcześniej ugotowana do miękkości – za to gotowe danie lepiej trzymać w lodówce, jak wszystkie inne potrawy 🙂

  14. Marto, super przepisy. Mam nadzieję, że niedługo zawitasz do Wrocławia na kolejne warsztaty! Tzn. Twoje kolejne, bo ja nie miałam szczęścia brać jeszcze udziału. Jakieś konto chyba trzeba załozyć, ale na razie anonimowo. Lena (no teraz tak jakby już mniej anonimowo, ale w tym też jest urok, bo własnie przed chwilą dodałam komentarz do komentarza z cieciorką i musiałam zaznaczyć "nie jestem robotem" – popłakałam się ze śmiechu!)

  15. Czy taka fasolka nadaje się do zakonserwowania do słoika? Jeśli tak to w jaki sposób i czy długo można ją trzymać? A może lepiej zamrozić?

  16. Ten przepis spadł mi z nieba!
    Taaaką ochotę mam na fasolkę po Bretońsku i miałam już kombinować coś sama a tu mam od razu "gotowca".
    Dzięki <3

  17. Zrobiłam i jest pyszna, świetnie dobrane przyprawy 🙂 dla mnie jednak za mało sosu i płynu, dodałam dodatkowo puszkę pomidorów i więcej wody, oprócz cebuli podsmażam jedną marchewkę i łodygę selera naciowego pocięte w kostkę, lubię jak coś przełamuje pomidorowy smak. Poza tym dosoliłam, dałam łyżeczkę cukru i jest super.

  18. Dam się skusić na wersję bez mięsa, ale zdecydowanie przeszkadza mi w niej smak kminku, który następnym razem pomijam. Dla mnie również trochę za mało płynu. Pewnie się narażę, ale dolałem wody i łyżeczkę koncentratu pomidorowego. No co, jestem wychowany na peerelowskiej fasoli po bretońsku 😉

  19. Zabrakło mi papryki, ale i tak fasolka – mistrz 😀 najlepsza jaka do tej pory jadłam! Marta gratuluję pomysłu 🙂

  20. Również przyznam, że już od dzieciństwa bardzo smakowała mi fasolka po bretońsku 🙂 Również chciałabym zapytać czy taka fasolka nadaje się do zakonserwowania do słoika? Pozdrawiam!

  21. Zrobiłam! Ludzie jakie to dobre!! Dopiero startuje na bezmięsnej niwie, ale patrząc na "obrazki" do przepisów, sadzę JADŁONOMIO, że trafiłam do wegańskiego raju! Upiekłam też chlebek i jeszcze się nie otrząsnęłam z szoku smakowego, jaki wywołał! CUDO!!!!!!!!

  22. Nie miałam papryki wędzonej, ale i bez niej wyszła zjawiskowa- najlepsza jaką w życiu jadłam 🙂 Dziękuję kolejny raz za przepis !!

  23. ja robię podobnie, ale dodaję jeszcze tofu pokrojone w kostkę – fajnie jak jest wędzone (ale wtedy też paprykę wędzoną dosypuję tak czy siak:) mniam!

  24. Zawsze jadłam fasolkę po bretońsku z kiełbasą. Wczoraj zrobiłam ją z twojego przepisu i wyszła genialna i o niebo lepsza niż z mięsem. Cudo 🙂

  25. Fasolka ciekawa i smaczna, ale moim zdaniem w przepisie jest za dużo koncentratu. Wyszła mi zbyt intensywnie "koncentratowa";) mój błąd, trzeba było dodawać do smaku;)

  26. Ja się odważe i pozwole dołożyć swój komentarz (choć ciągle TU przesiaduje i czytam). Aby trochę okłamać oko 😉 do fasolki po bretońsku dodaje pokrojone suszone pomidory co to "symulują" że są kawałkami kiełbasy :)))

  27. Wypróbowałam. Pyszne! Smakowało nawet mojej córce, która nie lubi fasoli :), a ponieważ nie je mięsa, staram się przemycić strączki, gdzie tylko się da. W swojej wersji dodałam trochę świeżej czerwonej papryki i świeżego pomidora, bo bez pomidorów żyć nie potafię ;). Proste, pożywne danie. Dziękuję za ten przepis i pozostałe, które sukcesywnie będę wypróbowywać.Pozdrawiam. Ewa

  28. ja nie wiem co z ta fasolką, kupic suchą i moczyć ? ile gotować? przed dodaniem do potrawy?
    czy wsypać tą suchą i gotować 15-20 minut jak w przepisie?

    niestety nigdy nie gotowałam fasolki, nie wiem jak odczytać przepis
    help 🙂

  29. Zrobiłem wczoraj fasolkę. Jestem zawiedziony strasznie przepisem. Proporcje zle dobrane fasola z bardzo mała iloscią sosu sucha bez wyrazu. Może ktoś lubi fasole i trochę pomidora natomiast nie jest to smak mojego dzieciństwa. Przepraszam za negatywny komentarz ale znajomi wpadali a oni lubią fasolkę wiec zawiedli się. .

    • Przykro mi, że danie nie udało się tak jak planowałeś – powinno wyglądać tak jak na zdjęciu, czyli fasolka ma pływać w dużej ilości gęstego sosu.

      Następnym razem jeśli sosu będzie za mało spróbuj dodać więcej wody, warto też sprawdzić, czy na pewno zgadza się gramatura koncentratu oraz przecieru.

  30. Czy można dodać do tego tofu? jeśli tak to jak je przygotować żeby dobrze to wszystko pasowało do siebie? 🙂

    • Pewnie, że można dodać do fasolki tofu – wtedy danie jest jeszcze bardziej treściwe i bliższe klasykowi z kiełbasą 😉

      Żeby wszystko dobrze wyszło najlepiej wybrać wędzone tofu i najpierw podsmażyć je z cebulą i przyprawami, a potem dodać resztę składników.

  31. Zrobiłam i jest przepyszna! Papryka wędzona dodaje super aromatu wędzonki. Każdemu smakowało. Ale rzeczywiście jest dużo lepsza na drugi dzień chociaż już pierwszego jest tak dobra, ze trudno się powstrzymać 😉

  32. Przepyszna! Zrobiłam wczoraj, dzisiaj spróbowałam – bardzo smaczna i sycąca.

    P.S. Spalił mi się blender – i jak tu teraz robić pyszne pasty kanapkowe z przepisów p. Marty 🙁

  33. Nie pasuje mi to ziele angielskie i liść laurowy tutaj. Ew. jedno z nich. Fasolka z ich dodatkiem, tak podsmażonych z cebulą jak tu w przepisie, zyskała gorzkawy posmak. Wolę tradycyjnie z majerankiem tylko i papryką wędzoną 🙂

  34. Mój all-time-favourite, jeśli chodzi o przepisy wegańskie. Fasolka właśnie bulgocze w garnku, przepis wykonuję już po raz setny i za każdym razem przepyszne 🙂

  35. „6 szklanek ugotowanej fasoli / 3 szklanki suchej fasoli / 4 puszki białej fasoli” – to mam do wyboru czy wszystko wrzucam do gara? ;-D

  36. O matko polko z dzieckiem!!!!! co za rewelacja 🙂 na przepis trafiłam przypadkiem, bo ugotowałam gar fasoli z zamiarem robienia wege „smalcu” (bardzo nie lubię tej nazwy 😉 ), ale fasola była tak czaderska w smaku (1/3 zniknęła od razu po ugotowaniu), że stwierdziłam, że szkoda jej marnować. Dzięki wielkie, miłego dnia 😀

  37. do fasolki dodaję pieczarki i suszone morele 🙂 A samą fasolę nauczyłam się gotować bez namaczania i uważam, że to dużo smaczniejszy sposób 🙂 jest bardziej kremowa 🙂

  38. Kiedy byłam mała uwielbiałam fasolkę po Bretońsku mojej babci ale zawsze wybierałam boczek i kiełbasę. Ten przepis smakuje jak fasolka Babci bez zbędnych dodatków! 😉

  39. Przepyszne! Przepis będę na pewno powtarzać nie raz 🙂 Pominęłam lubczyk i kminek bo nie przepadam i wyszło fantastycznie 🙂

  40. Mam pytanie z nieco innej beczki. Ile można przechowywać ziarna fasoli? Blisko 1,5 roku temu przywiozlam ze sobą czarna fasolę z zagranicy. Z braku pewnych składników i pomysłu na jej wykorzystanie spoczęła w szafce w pudełku po lodach. Zapach ma dość nieprzyjemny i służy jedynie do obciążania tart w piekarniku. Czy można z nią jeszcze coś zrobić? Jak przechowywać ziarna na przyszłość?

  41. Bardzo dziękuję za ten przepis:) Nawet mój mięsożerny mąż pożarł dwa talerze pod rząd. Jego mina, gdy jadł – bezcenna:-) Nie wierzył, że bez kiełbachy może być dobre:-) Jutro testuję kolejny Twój przepis. Fasolka wyszła przepyszna.

  42. Jeju, ja też uwielbiałam fasolkę po bretońsku, kiedy byłam dzieckiem! Moja mama za to jej nie znosi, ale cierpliwie przygotowywała dla mnie to danie 😀 Dziś już fasolka nie smakuje tak jak w dzieciństwie, ale jesienią i zimą dalej lubię ją od czasu do czasu zjeść 🙂

  43. Moim zdaniem w oryginalnym przepisie jest zdecydowanie za mało płynnej częsci i za dużo koncentratu (radzę uważać, wychodzi kwaśne…). Więc daję sporo mniej koncentratu, więcej pomidorów z puszki i/lub mniej fasoli, dodatkowo podwajam lub potrajam ilość przypraw, dodaję czosnek, odrobinę cukru, a kminek zamieniam na kumin i wychodzi odpowiednio dla moich kubków smakowych

  44. Zrobiłam z wędzonym tofu – pyszne! Mam pytanie czy taką fasolkę z tofu można przechowywać czy lepiej przed podaniem dorzucać podsmażone tofu?

  45. Na dobry początek przygotowałam wersję z jednej puszki fasoli – nie wierzyłam, że uda się z niej wyczarować coś tak smacznego w mniej niż 15 minut!
    Dziękuję! Będę Cię odwiedzać częściej 🙂

  46. Fasolka z tego przepisu jest tak pyszna, że jedynie siłą woli powstrzymałam się, żeby nie zjeść wszystkiego na raz!

  47. Droga Marto! Odczarowałaś tym przepisem moją nienawiść do fasoli. Chociaż jestem od 3 lat wegetarianką, nie przepadam za fasolką, cieciorka też nie należy do moich ulubieńców. Dopiero dzięki Twoim przepisom (pasta z białej fasoli z makiem, cieciorka po bretońsku a teraz i fasolka w pysznym pomidorowym sosie) zaczynam się powoli przekonywać do strączków. Dziękuję stokrotnie

  48. Podany czas przygotowania to 45 minut, ale ugotowanie fasoli to i nawet 90 minut, więc całe danie przygotowuje się raczej 135 minut i dłużej. Ja bym napisał tyle.

  49. Zrobiłam wszystko według przepisy i sos wyszedł mi kwaśny Co robić???
    Co dziwne koncentratu dodałam trochę mniej…

    • Joanna, koncentraty czasem tak mają 😉 Dodaj trochę cukru trzcinowego lub innego słodzika, jaki używasz.

    • Minimum 4 – 5, ale można to przyspieszyć zalewając fasolę wrzątkiem i moczyć wtedy 1 – 2 godziny 🙂

  50. Fasolka przepyszna! Dodałam jeszcze do niej pieczarki. Smakowała całej rodzinie. Bardzo się cieszę, że znalazłam kolejny dobry przepis bezmięsny ?

  51. Niestety przyprawy nie nadrabiają braku umami, kolejny przepis wege na zasadzie „strączki w pomidorach”, mam wrażenie ze pełno jest przepisów w tym stylu wszędzie i każdy kolejny oddala mnie od diety wegetariańskiej dalej, ileż razy można się rozczarować…a smutno, bo tęskno za dobrą fasolką „z dzieciństwa” 🙂

  52. Zrobione! Z fasoli „piękny jaś”. Przeczytawszy komentarze, dodałam o 250ml passaty więcej, dorzuciłam drobno pokrojone marchewki i korzeń pietruszki. Podałam z surówką z pora, ciepłą pajdą chleba grubo posmarowanego awokado. Jedynym problemem jest to, że nic nie zostało do wstawienia do lodówki na noc. Wyżarli wszystko, aż im się uszy trzęsły. Przepis dodany do folderu „O rany, jakie dobre!”.

  53. Genialnie aromatyczna i pełna smaku. Bije tradycyjną na głowę. Nie mialam pojecia że taka ilosc liscia i ziela może tak cudownie podzialac. Dzięki! Robię już, ktorys raz z rzedu. Nawet dzieci nie marudzą.

  54. Wyszla bardzo smacznego, ale musze powiedziec ze strasznie duze ilosci wyszly, nastepnym razem zrobie z polowy. Pozdrawiam.

  55. Ugotowałam już drugi fasolkę po bretońsku z najnowszej książki. Jest pyszna! Ale pyszny jest też sam wywar po gotowaniu fasoli, prawie jak rosół. Zastanawiam się, co można z nim zrobić?

  56. Pycha! Idealna na jesienne chłody, a mąż-mięsożerca właśnie powiedział, że to najlepsza fasolka jaką w życiu jadł i nawet nie wspomniał że brakuje mu kiełbasy ?

  57. Nigdy nie próbowałam z sosem soyowym natomiast zawsze dodaje czerwone wino, dziś akurat będzie to nasz obiad, zatem dodam sosu, mam tylko light i chyba użyje trochę więcej niż w przepisie.

  58. Fasolka wyszła pyszna! Miałam ochotę trochę ją urozmaicić dodatkowymi  składnikami, wiec dodałam dobry wegetariański 'bekon’ i kilka małych wege kiełbasek Poza tym dodałam czosnek. Palce lizać!

  59. Przepyszne!
    Ja zrobiłam z 2 puszek jasia i 2 puszek fasoli cannellini plus 240g podsmażonego wędzonego tofu. Wyszło idealnie!

  60. Fasolka wyszła gorzka w smaku… to raczej nie wina samej fasoli bo ta była dobra. Co może być powodem?

  61. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.