Gulasz z czarnej soczewicy i jarmużu


Soczewica? Nudy! Każdy pewnie próbował soczewicowej zupy, pasztetu z zielonej soczewicy albo daalu z tej czerwonej. A tymczasem wciąż mało kto słyszał o mojej ulubionej odmianie, czyli o przepysznej, czarnej soczewicy.

Czarna soczewica ma grube, błyszczące i okrągłe ziarna. Jest trochę większa od innych odmian, dlatego lepiej ją namoczyć przez noc i dłużej gotować – jednak smak ugotowanych czarnych ziaren wynagradza chwilę cierpliwości przy przygotowywaniu. Są sprężyste, delikatne, o maślanym miąższu, trochę podobne do drobnej fasoli, a trochę do brązowej soczewicy. Można przygotować je na nieskończenie wiele sposobów i dodać do zupy, pasty, pasztetu lub do warzywnego gulaszu. Ja najczęściej wybieram ten ostatni sposób i gotuję ogromny garnek gulaszu z dodatkiem sezonowych warzyw, wędzonej papryki i chili. Już sam zapach rozgrzewa i syci.

wersja do druku

Gulasz z czarnej soczewicy i jarmużu

  • Czas przygotowania: do godziny 60M

Składniki na 4 - 5 porcji:

2 szklanki suchej czarnej soczewicy, namoczonej przez noc w zimnej wodzie, do kupienia tutaj
2 laski selera
1 czerwona cebula
pęczek jarmużu
2 ząbki czosnku
2 puszki pomidorów
2 liście laurowe
1 ½ łyżeczki wędzonej papryki
¾ łyżeczka chili
sól i pieprz
olej do smażenia

Przygotowanie:
  1. Namoczoną przez noc soczewicę odcedzić, w garnku zagotować wodę i dodać ziarna soczewicy. Gotować przez około 30 – 45 minut do czasu, aż będzie miękkie.
  2. W międzyczasie cebulę pokroić w kostkę, seler posiekać w cienkie plasterki, z jarmużu wyciąć twarde łodygi i pokroić na mniejsze kawałki na jeden kęs.
  3. Na dnie dużego garnka z grubym dnem rozgrzać olej, dodać pokrojone warzywa wraz z liśćmi laurowymi i dusić przez 10 – 15 minut. Następnie dodać pokrojony czosnek, smażyć minutę i wlać pomidory z puszki. Wsypać wędzoną paprykę, chili, szczyptę soli, wymieszać i dusić kolejne 10 minut.
  4. Ugotowaną soczewicę odcedzić i dodać do warzyw w pomidorach. Dokładnie wymieszać i gotować razem przez 5 minut, na koniec doprawić do smaku solą i sporą ilością czarnego pieprzu. Jeść z kaszą, ryżem lub ulubionym pieczywem. Najlepiej smakuje następnego dnia.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:


  1. Kupiłam niedawno jarmuż w osiedlowym warzywniaku. Gdy dziś wróciłam po to samo, Pan powiedział, że więcej nie sprowadzi, bo tylko ja go kupiłam…
    chyba zaczne na dzielni rozwieszać przepisy na mniej typowe warzywa żeby uruchomić tę machinę 😉

  2. Marto, świetny blog. Trafiłam tu po artykule z "Twojego Stylu" i już się zakochałam. Wypróbowuję powoli przepisy, na razie z bardzo dobrym skutkiem. 🙂
    Pytanie: podawane przez Ciebie ilości składników są na porcję dla 1 osoby?

  3. O rany! A mi czarna soczewica zalega w szafce! Cudnie, bo mam też od mamy jarmuż 😀
    Jutro noc moczenia soczewicy! 😉
    Bardzo dziękuję za przepis 🙂 Uwielbiam Twojego Bloga!

  4. Jakie mam szczescie mieszkac w takim miejscu gdzie jarmuz jest caly rok w roznych ksztaltach I kolorach. Jak sie dziwie ze w Polsce tak trudno go kupic a jest tak popularny na calym swiecie.

  5. Soczewica wcale nie jest nudna ! Twoim soczewicowym pasztetem udało mi się "oszukać" rodzinę. Nie mogli uwierzyć, że nie ma w nim mięsa. Nie ma również lepszych pierogów niż z soczewicą. Zupa, spaghetti… wszystko z soczewicą jest pyszne i wcale nie nudne 🙂 A jeśli chodzi o jarmuż muszę się w końcu przełamać i coś z niego zrobić. Póki co na moim stole gościł jako ozdoba talerza.

  6. pytanie, ile to jest pęczek jarmużu? u mnie na bazarze sprzedawane są całe "krzaki", waga tych liści to ok. 0,5 kg, ale zakładam że to nie tyle ;). 250g? dzięki!

    • Pęczek jarmużu to jakieś 250 g liści – jeśli kupujesz takie duże krzaki to najpierw pozbaw je łodyg i wtedy zważ same liście 🙂

    • dzięki, pyszne było – dałam brązową z braku czarnej, ale dziś udało mi się dostać czarną, także jest szansa na ulepszoną powtórkę 🙂

  7. dziś w sklepie Little India zamiast czarnej soczewicy kupiłam fasolę mungo (o czym dowiedziałam się dopiero w domu – dzięki google).Od początku wyglądała mi podejrzanie, ale zapewniano mnie, że to czarna soczewica. Mogę zatem użyć fasoli mung zamiast soczewicy, czy też nie warto ryzykować?

  8. Możesz użyć fasoli mung! Namocz ją wcześniej przez noc lub całą dobę (jest jeszcze twardsza od czarnej soczewicy) potem ugotuj i postępuj zgodnie z przepisem 🙂

  9. właśnie ugotowałam 🙂 wyszło PY-SZNE!! z wypiekami na twarzy czekam na jutro, skoro najlepsze dnia następnego!! 🙂 dzięki Marto, kolejny przepis, który był pewniakiem i nie rozczarował! 🙂

  10. Właśnie skończyłem gotować i wyszło przepysznie 🙂 Tylko niestety soczewica nie jest taka piękna czarna jak na Twoim zdjeciu – bardziej brązowa i popękana. Czy to może być kwestia odmiany czy też coś źle zrobiłem? Moczyłem ok 13 godzin i gotowałem tak długo jak w przepisie (nawet za często nie mieszałem), więc zapewne tak….

    • Prawdopodobnie chodzi o odmianę soczewicy – z Twojego opisu wynika, że użyłeś popularnej brązowej soczewicy, a w tym przepisie na zdjęciu widać czarną soczewicy odmiany beluga 🙂

  11. Dziś gotowałam, fantastyczne danie, nie mogłam zdobyć wszystkich produktów, więc użyłam zamienników (brązowa soczewica za czarną, szpinak za jarmuż i słodka papryka za wędzoną),
    wyszło bardzo dużo i na szczęście zostanie na jutro!
    Mam pytanie: skąd bierzesz wędzoną paprykę? Podejrzewam, że z nią smak jest zdecydowanie lepszy.
    Pozdrawiam i dziękuję za wspaniały przepis!

  12. Wlasnie zjedlislmy. Ja zrobilam z fasolka AZUKO. Dzieki wedzonej papryce, nawet moj maz nie podejzela ze zadnego boczku tam nie bylo (hi, hi). Rewela ! Na pewno powtorzymy!

  13. Czy Urid to to samo co czarna soczewica? Bo w necie są sprzeczne informacje. kupiłam kiedys w Berlinie Urud Bohnen i zalega mi w szafce, czy nadaje się do tego dania? Jest czarna 😉

  14. Marto, wlasnie robie gulasz z czarnej soczewicy i potrzebuje szybkiej odpowiedzi! Czy pomidory w puszcze wlewac z zalewa?

  15. Było naprawdę pyszne 🙂 Mega rozgrzewające i sycące, jak tradycyjny gulasz. Dziękuję za przepis, dobór przypraw jest doskonały 🙂

  16. Właśnie gotuję … pachnie wspaniale … kocham jarmuż i soczewicę. ponieważ, gapa, nie kupiłam czarnej, robię z zielonej soczewicy typu puy. i mam i łodygi i korzeń selera bo korzeń selera też kocham 😉

  17. Zrobiłam, bardzo mi smakuje. Tylko soczewica rozgotowała mi się trochę, Twoja ładniej wygląda, ale smak superowy 🙂
    pozdrawiam
    Mariola

  18. Hallo Marta, chce ugotowac ten gulasz ale nie mam w domu jarmuzu, czy mogla bym go zastapic? Mam Kohlröschen, nie wiem jak to sie nazywa po polsku, to jest nowe warzywo, Anglicy z brukselki i jarmuzu wychodowali „flower sprouts”. Czy bedzie sie nadawalo? Pozdrawiam serdecznie, Anna

  19. Ten gulasz jest przepyszny!!! Przed chwilą zjadłam cały jego gar na pół z moją siostrą. Nie wiem skąd czerpiesz takie wspaniałe pomysły, ale jak dla mnie jesteś czarodziejką.

  20. Mam pytanie odnośnie tej czarnej soczewicy. W przepisie piszesz, że jest większa rozmiarami od innych odmian, natomiast napotykają przeze mnie w sklepach soczewica podpisywana jako czarna, beluga jest drobniutka i maleńka. Czy sklep proponowany przez Ciebie sprzedaje tą o dużych ziarenkach? Ciezko ocenić po zdjęciach. Pozdrawiam serdecznie

    • Olivia, zależy z jaką soczewicą się ją porówna – jest grubsza od soczewicy czerwonej oraz żółtej, ale faktycznie węższa od popularnej brązowej soczewicy, przepraszam, jeśli wprowadziłam Cię w błąd 🙂 Na pewno jeśli znajdziesz gdzieś czarną soczewicę będzie odpowiednia i nada się do tego dania.

      • Przed chwilą skończyłam gotować.Cudne danie,pełne smaku, mąż – mięsożerca skomentował- smaczne, wygląda jak smażona kaszanka.Pozdrawiam i wiem,że to jeszcze powtórzę . Pozdrawiam serdecznie.

  21. Właśnie zrobiłam 🙂 wprawdzie użyłam brązowej soczewicy bo akurat ją miałam pod ręką ale wyszło również bardzo dobre 🙂 zastanawiam się tylko czy można mrozić ten gulasz – porcja wyszła mi jak dla wojska 🙂

  22. Właśnie się zabieram za gulasz. Dopiero doczytałam, że soczewica czarna jest większa od innych. I teraz konsternacja, ponieważ moja czarna jest drobna, mniejsza od czerwonej. I jak patrzę na etykiecie na sposób przygotowania to nie trzeba jej moczyć. Czy wobec tego szukać innej, czy robić z takiej?

  23. Soczewica chyba jednak nie ma znaczenia, wyszło pyszne. Choć pierwszego dnia lekko kręciłam nosem. Za to następnego, gdy wszystko się „przeżarło”… Pycha!

  24. Zrobiłam bardzo wiele potraw z Twoich przepisów, wszystkie super ale ten jest jednym z faworytów 🙂 robię właśnie po raz kolejny 🙂 jadę na 2 tygodnie na żagle i zamierzam go zapasteryzować, mam nadzieję że również będzie taki dobry :-):-)

  25. Przepraszam, ile gram ma pęczek jarmużu w PL. U nas ( w NL) to warzywo narodowe i jest sprzedawane w workach pół kilowych. Proszę o uprecyzujnienie.
    A przepisy i blog cudowny. Od paru miesięcy żyjemy tylko tym blogiem.

    • Justyna, oj wiem, przez całe studia w Utrechcie jadłam w momentach największej biedy właśnie jarmuż, jarmuż i jeszcze raz jarmuż. A odpowiadając na Twoje pytanie – pęczek jarmużu u nas to jakieś 300 – 500 g.

  26. W czasach kwarantanny, nie bardzo chce mi się wychodzi po seler, czy mogę go pominąć lub zastąpić pokrojonym porem lub zwykłym selerem?

  27. Gulasz pycha! Bardzo się cieszę,że TU trafiłam. W tym roku zasadziłam jarmuż w ogródku i urosło mi piękne drzewko ?. Zastanawiałem się co tu będę gotować, taka ilość…Ale teraz mam tyle przepisów do wybróbowania 🙂 Dziękuję

  28. A mnie to danie wyszło bez smaku… Takie tępe. Czegoś brakuje. Co mogę zrobić? Jedyna różnica była taka, że użyłam szpinaku zamist jarmużu. Dodałam później jeszcze trochę koncentratu pomidorowego, syropu klonowego, octu balsamicznego, ale dalej to nie to. Pomocy! Da się coś z tym jeszcze zrobić?

  29. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.