Tofurnik kokosowy z mango

Składniki:

Ostatni przepis na tofurnik z owocami przypadł wszystkim tak bardzo do gustu, że zaczęłam dostawać prośby o kolejny sernik z tofu. A przecież o takie rzeczy nie trzeba długo prosić.

Serniki z tofu wspaniale smakują doprawione jedynie wanilią i cytryną, ale jeszcze lepiej wychodzą połączone z dodatkiem owocowego purée – dodatek owoców przełamuje mdły posmak tofu oraz dodaje sernikowi przyjemnej, kremowej konsystencji. Im gęstsze i bardziej kremowe będzie purée, tym lepiej, dlatego świetnie nada się to z pieczonej dyni, jabłek lub bananów. Ale żadne nie może się równać z tym zrobionym ze słodkiego, dojrzałego mango.

Do przygotowania purée z mango możecie użyć dojrzałych owoców lub też kupić gotowe purée – można się w nie zaopatrzyć w sklepach z żywnością orientalną, nie jest drogie, a w składzie ma jedynie miąższ mango. Często łatwiej jest znaleźć gotowe purée niż dobre, dojrzałe owoce, więc skorzystajcie z tego, co uda się wam upolować. Do przygotowania spodu użyjcie ulubionych kokosowych ciastek, ja użyłam moich ukochanych, czeskich, wegańskich i ekologicznych ciastek z małej piekarni Zemanka. Jeszcze tylko szczypta kardamonu, tłuste mleko kokosowe i macie całe niebo w jednej tortownicy.

wersja do druku

Tofurnik kokosowy z mango

  • Czas przygotowania: 30 minut + noc chłodzenia 30M

Składniki na tortownicę o wymiarach 18 - 22 cm:

Spód:
150 g dobrych ciastek kokosowych, ja użyłam czeskich, ekologicznych ciasteczek Zemanka
3 łyżki oleju kokosowego lub innego masła roślinnego
2 łyżka masła orzechowego lub więcej oleju kokosowego
spora szczypta kardamonu

Masa:
3 kostki tofu / każda po 180 g
1 puszka mleka kokosowego / 400 ml, schłodzona przez przynajmniej dobę w lodówce
2 ½ łyżeczki agaru
1 szklanka purée z mango + kilka łyżek do zdobień / 2 dojrzałe owoce mango
¼ – ⅓ szklanki soku z cytryny
½ szklanki syropu z agawy lub innego słodu
skórka otarta z jednej cytryny
1 łyżeczka pasty waniliowej lub ekstraktu waniliowego
szczypta soli

Przygotowanie:
  1. Przygotowanie spodu: dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia. Wszystkie składniki na spód wrzucić do Vitamixa lub blendera z kubeczkiem i zmielić na pył. Wysypać pył na tortownicę, wyłożyć nim spód tofurnika i odłożyć do lodówki, gdzie spód stwardnieje.
  2. Przygotowanie masy: otworzyć puszkę schłodzonego mleka i przy pomocy łyżki delikatnie wyjąć białą, gęstą warstwę tłuszczu – powinno być go około 250 ml. Pozostałą kokosową wodę przelać do szklanki i użyć do koktajlu lub naleśników. Kokosowy tłuszcz przełożyć do małego rondelka razem z agarem i gotować na małym ogniu do czasu delikatnie mieszając, aż płyn zacznie bulgotać. Gotować 30 sekund, następnie zdjąć z ognia.
  3. Zagotowane mleko kokosowe przelać do kielicha Vitamixa lub innego blendera. Do gorącego mleka kokosowego mleka dodać tofu, mango oraz pozostałe składniki – trzy łyżki purée z mango odłożyć na później. Wszystko zmiksować na idealnie gładki, aksamity krem. Masę wylać na przygotowany wcześniej spód i odstawić na chwilę na blat, kiedy masa lekko zesztywnieje zrobić na niej kilka kropek z pulpy mango, a następnie wykałaczką przejechać przez kleksy kreśląc kształt koła.
  4. Tofurnik odstawić do lodówki na kilka godzin lub na całą noc. Wyjąć delikatnie z obręczy i serwować.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:



  1. a czego można użyć zamiast mleka koko? widzę, że często stosujesz, a ja nie cierpię tego zapachu, to dla mnie najgorszy smród niestety 😀 co jest podobnie tłuste, a bezzapachowe? 🙂

    pozdrawiam 🙂

  2. Ojejku, jak to dobrze wygląda. Mimo tego, że jestem po ogromnej kolacji, otworzyły mi się furtki na jedzenie i pociekła mi ślinka na sam widok tej konsystencji <3

  3. Cudowny! Wyprobuje koniecznie. Marto,jako,ze pojawily sie juz dynie,czy bylabys w stanie zmontowac klasyczny pumpkin pie,ale w wersji wege? Kochalam to ciasto.

  4. Witam:), mnie niestety nie wyszedl jak nalezy. Wcale nie da sie kroic, masa jest zbyt plynna. Podczas gotowania tluszczu kokosowego z agarem mialam wrazenie jakby powstala masa sie niestety zwarzyla. Postanowilam go zamrozic, moze uratuje cokolwiek z sernika:).

    • Jak wyglądała ta masa podczas gotowania? Powinna być gładka i lekko gęsta, więc opisz co dokładnie się wydarzyło, a postaram znaleźć się przyczynę niepowodzenia.

    • u mnie stało sie podobnie, cos sie musialo zwazyc – niedokladnie ugotowac/za szybko? agar z mlekiem. ten sam wlasnie porblem mam, dobrze wyszedl spód ;] tez zamrażałam, niewiele to dało. ja ugotowałam mleko kokosowe ale jakies takie nietłuszczowe – nie było tego tłuszczu…

  5. Witam proszę o poradę jakie inne ciastka wegańskie dostępne w supermarketach można użyć na spód ciasta?? Pozdrawiam serdecznie 🙂

  6. Ten sernik jest obłędny! :))) mój tofurnikowy debiut, robiłam wszystko zgodnie z przepisem i wyszedł idealny, a smak- mistrzostwo:) pozdrawiam!

  7. Mam sporo czereśni, które muszę szybko wykorzystać – mogę bez problemu zamienić puree z mango na zblendowane czereśnie, prawda? 🙂

  8. Zrobiłam! Przed chwilą wlałam do formy. Trochę się boję, bo to mój drugi deser z agarem – pierwszego nie dało się zjeść bo chyba za dużo wsypałam i galaretka miała nieprzyjemną, prawie chrupką kobsystencję. Czy Twój agar też po dodaniu do płynu zbija się w grudki? Rozmiksowałam je trzepaczką ale i tak parę grudek zostało i zastanawiam się, czy to w ogóle ma znaczenie. Niby miksuje się w vitamixie ale jednak to, co zbija się w grudki ma mniejszą szansę się ugotować. Jak myślisz?

    • Dzik, sok z cytryny to jeden z najważniejszych składników, więc lepiej go nie zapominać – będzie wtedy mdły i gorzkawy w smaku.

  9. Czym mogę zastąpić agar?
    A czym ekstrat lub paste waniliową, czy cukier z prawdziwą wanilią ( nie wanilinowy ) się sprawdzi? A może laska wanilii?

    Z góry dziękuję za odpowiedź
    Pozdrawiam

  10. Droga Marto!
    Coś jest nie tak z moim mlekiem kokosowym i niestety pomimo całej doby trzymania w lodówce, tłuszcz nie oddzielił się od wody. Czy można coś na to poradzić? Mogę użyć 250ml tego mleka i dać np. więcej agaru?

  11. Czy zamiast agaru można dodać 2 łyżki mąki ziemniaczanej i upiec tofurnik w taki sposób jak np dyniowy czy czekoladowy? Czy należy jeszcze cos zmodyfikować w przepisie?

    • Dorzuć jeszcze pół szklanki bardzo rozgotowanej i bardzo dobrze zmiksowanej kaszy jaglanej, a wtedy będzie w sam raz. W razie potrzeby dodaj też więcej soku z cytryny, przy tofurniku nigdy nie jest go za dużo 🙂

    • OMNOMNOMNOM! Możesz brzoskwinie wcześniej zgrillować, a potem przerobić na puree i używać tak jak mango. Do tego dużo wanilii i będzie najlepszy tofurnik świata 🙂

  12. Hej Marta, jakiego dokładnie rodzaju tofu używasz do tofurników? Ja wybieram zawsze silken, a chciałabym przetestować również inne rodzaje.

  13. Za pierwszym razem super, a za drugim półpłynny, rozwarstwia się. Co zrobiłem źle, jak myślisz? Proporcje i składniki jak za pierwszym razem. Podejrzewam za krótnie podgrzewanie agaru mlekiem kokos, albo za krótkie miksowanie (bo po podgrzewaniu za oboma razami zostały grudki agaru, ale za pierwszym razem dłużej miksowałem całość).
    Pozdrawiam!
    Robert

      • Jest tak prawie ok. Ale nie stężał całkiem. Rozpadał się przy nakładaniu, a przez noc podszedł wodą (ten kawałek wycięty z formy, bo włożyłem na noc całość bez kawałka z powrotem, żeby mi lodówki nie zalał). Nie czuję grudek. Ale agaru dałem tyle samo. Inne mleko kokosowe tym razem, lepsze. Poprzednie trafiło się pechowo z jakimiś zagęstnikami, teraz dopilnowałem normalnego, bez dodatków. Może to 😉 Chętnie bym wiedział co jest przyczyną, bo tofurnik jest świetny i chcę go czasem zrobić…
        Za oboma razami tofu silk, bo lubię. Może to winne i powinno być więcej agaru? A za pierwszym razem inne mleko lepiej związało?
        Miau, dzięki za pomoc 🙂

  14. Czy mogę zamiast agaru użyć maki ziemniaczanej…? Pytanie last minute! Z góry dziękuję za odpowiedz ❤️❤️❤️

    • Aga, sama lubię korzystać z mąki ziemniaczanej zamiast agaru, ale tutaj to nie wypali – tofurnik się rozpłynie 🙁

  15. To jest coś cudownego! Bardziej delikatnego ciasta w życiu nie jadłam. Zaraz się rzucę i zjem całe. Tak mi smakuje 😉

  16. Mój pierwszy udany tofurnik?.Teraz wiem,że aksamitna konsystencja wyszła dzięki lepszemu blenderowi.
    Po nieudanej próbie,gdzie tofu było zbyt grudkowate,porzucilam tofurniki na lata…Niech żyje Vitamix i Jadlonomia!

  17. Witam kochana Marto! Czy do tofurnika mogę dodać trochę wiórków kokosowych? Chcę zrobić go jako torcik urodzinowy dla mojego chłopaka, który jest wielkim fanem kokosa i mango i podkręcić nieco kokosowy smak 😉

    • Basiu, tofu ma różne stopnie twardości – można powiedzieć, że jest to skala 1 – 10. Tofu silnej to tradycyjnie tofu bardzo miękkie, taki numer jeden na skali 🙂

  18. Niestety OGROMNE ROZCZAROWANIE – 50 ZŁ WYRZUCONE DO KOSZA! Nie polecam tej strony zrobiłam z tego bloga 3 rzeczy i absolutnie żadna nie wyszła najbardziej wkurzona jestem z powodu tofurnika, bo skąłdniki sa mega drogie i wyrzucilam po prostu 50 parę złotych do kosza. Ciasto się nie zsiadło. Robiłam z innych stron weganskie ciasta i wychodzilym, a tutaj to te przepisy są w ogole nie przestestowane tylko marketing, i ładne zdjęcia. Nawrt hummus wyszedł słaby – i to przez wskazana przez autorkę ilość tahini- czuje sie potem tylko sezam , wystarczy zmienic ilosci produktów wskaznaych przez blogerkę i hummus wychodzi taki , jak powienien.

    • Yvonne, z tej strony ta blogerka, czyli Marta. Przykro mi, że przepis nie wyszedł, czy mogłabyś opisać co znaczy, że ciasto się „nie zsiadło”? Czy chodzi o to, że ciasto opadło, czy tez o to, że ciasto było pomarszczone, czy że było płynne? Jeśli opiszesz problem to udałoby się go na pewno rozwiązać, bez większej ilości szczegółów trudno mi coś wyjaśnić.

      Jeśli chodzi o hummus to czy stosowałaś się do porad, aby użyć pasty tahini typu izraelskiego, czyli jasnej i lejącej się jak jogurt? Czy doczytałaś, że inne, ciemne tahini są za wyraźne w smaku? Oraz czy odmierzasz składniki odpowiednią miarką? Pytam, ponieważ czuję w Twoim komentarzu dużą złość, którą staram się zrozumieć. Fragment o marketingu trudno mi skomentować, ponieważ na blogu nie ma reklam, a ja sama go nigdy nigdzie nie reklamowałam i nie reklamuję.

      Następnym razem jeśli masz wątpliwości do pisz przed robieniem albo w trakcie – odpowiadam regularnie, a na instagramie na bieżąco. Nawet ten tofurnik, cokolwiek mu było, nie musiał lądować w koszu. Jeśli popękał to normalne, a jeśli był płynny to prawdopodobnie był za słabo zblendowany lub nie wystygł. Można go wtedy nałożyć do miseczek, posypać granolą i podawać jak budyń mango.

      Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieję, że nie zniechęcisz się do wegańskich przepisów,
      Marta

  19. A czy zamiast cytryny moze byc limonka? Byloby super, bo wszystke inne skladniki mam akurat w domu.

  20. Tofurnik właśnie się chłodzi w lodówce jako letni tort dla narzeczonego. Masa smakowała wybornie, oby po schłodzeniu tak zostało. Pierwszy Tofurnik, który nie ustępuje sernikowi. Dziękuję Pani Marto, że będąc po wegańskiej stronie życia nie muszę rezygnować z pyszności i uszczęśliwiania bliskich ♥️

  21. Hej! Marto w jakim rozmiarze blaszki najlepiej zrobić taki tofurnik? Chcę zrobić ten i dyniowy. A nie widzę w żadnym przepisie rozmiarów. Pomożesz? 🙂

  22. Dzień dobry 🙂 Jakich ciasteczek można użyć zamiast tych kokosowych? Coś łatwiej dostępnego np. z Auchan czy Lidla 🙂

  23. Próbowałam drugi raz, niestety masa bardzo słabo gęstnieje mimo dodania większej ilości agaru za drugim razem, dalej robi się breja ☹️

  24. Witam serdecznie:-).
    Chciałabym zrobić ten tofurnik,ale bez pure,tylko wrzucić całe borówki do środka. Czy reszta składników zostaje bez zmian?
    Dziękuję i pozdrawiam

  25. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.