Boczniaki po kaszubsku


Zeszłoroczny przepis na bakłażany po kaszubsku to jedna z moich ulubionych świątecznych receptur. Zresztą nie tylko moja, bo był to jeden z najczęściej odwiedzanych przez Was przepisów w minionym roku oraz ulubiony przepis całej ekipy pracującej przy Zielonej Rewolucji, gdzie pokazałam krok po kroku jak zrobić to danie. Nie chodzi tylko o ilość komplementów – bakłażany cieszyły się tak dużym wzięciem, że trzeba było schować je w kredensie i pilnować ich przez cały dzień. Mimo wysiłku wartowniczek zostały znalezione i częściowo pożarte, a chociaż śledztwo było długie i intensywne, sprawcy nigdy nie ujęto. Dlatego w tym roku postanowiłam przygotować kolejny przepis z kaszubskim akcentem.

Tradycyjny kaszubski przepis składa się ze śledzi zanurzonych w słodko – kwaśnej, cynamonowej zalewie. Jego geneza nie jest zbyt dobrze znana i ma on bardzo wiele wariantów w całej Polsce, chociaż współcześnie na Kaszubach wcale nie jest aż tak popularny. Czasem śledzie są zawijane w roladki, tak jak bakłażany w zeszłorocznym przepisie, a czasem po prostu pocięte na kawałki; czasem cebulka pokrojona jest w kostkę, a czasem w półksiężyce; czasem do sosu dodaje się cukier, a innym razem rodzynki, śliwki lub suszoną żurawinę; czasem sos zakwaszany jest octem lub sokiem z cytryny, a czasem kiszonymi ogórkami. Przyglądając się dziesiątkom wersji w publikacjach o kuchni kaszubskiej można dojść do wniosku, że wszystkie chwyty są dozwolone – ważne jest, aby na koniec sos miał wyrazisty, cynamonowy, korzenny i mocno kontrastowy, słodko – kwaśny smak. Dlatego w poniższej wersji do sosu dodany jest zarówno ocet, jak i drobno pokrojone kiszone ogórki. Do tego porządnie obsmażone boczniaki, garstka przypraw i w pół godziny gotowe jest tak dobre danie, że znowu trzeba będzie je przed wszystkimi chować.

wersja do druku

Boczniaki po kaszubsku

  • Czas przygotowania: do 30 minut 30M

Składniki na 4 - 6 porcji:

500 g boczniaków
olej do smażenia

2 cebule
6 suszonych śliwek

2 goździki
2 ziarna ziela angielskiego
1 liść laurowy
1 łyżeczka ostrej papryki
1 łyżeczki soli
spora szczypta czarnego pieprzu

3 łyżki koncentratu pomidorowego
2 – 3 łyżki octu
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka gorczycy
1/4 łyżeczka cynamonu
1/2 łyżeczki majeranku
1/2 szklanki wody

3 – 4 łyżki oleju lnianego
1 – 2 ogórki kiszone
sól

Przygotowanie:
  1. Boczniaki pokroić w grube paski. Na dnie patelni rozgrzać sporą ilość oleju, dodać boczniaki nie mieszać. Zamieszać dopiero po 1 – 2 minutach i usmażyć na złoto, a następnie odsączyć na papierowym ręczniku.
  2. Z patelni odlać nadmiar oleju, do smażenia cebuli wystarczy jedna łyżka. Cebulę pokroić w półksiężyce, a śliwki w paski. Włączyć ogień pod patelnią, rozgrzać olej i dodać cebulę oraz śliwki. Smażyć na niedużym ogniu przez 1 minutę.
  3. Następnie do cebulki dodać goździki, ziele angielskie, liście laurowe, ostrą paprykę, sól oraz pieprz i wszystko smażyć na niedużym ogniu do czasu, aż cebulka zmięknie, czyli przez kolejne 2 – 3 minuty.
  4. Do miękkiej cebuli dodać wszystkie pozostałe składniki poza olejem lnianym i ogórkami. Zwiększyć ogień pod patelnią, dusić przez minutę, po czym dodać usmażone boczniaki. Dusić jeszcze 2 – 3 minuty i przełożyć do plastikowego pojemnika.
  5. Boczniaki chwilę przestudzić. W tym czasie pokroić w drobną kostkę kiszonego ogórka i dodać go do boczniaków razem z olejem lnianym. Dokładnie wymieszać i w razie potrzeby dodać szczyptę soli lub więcej octu. Zjeść od razu lub odstawić do lodówki. Najlepiej smakuje następnego dnia, z dobrym chlebem lub bez żadnych dodatków.

Porady:

  • Do smażenia boczniaków użyjcie bardzo dużej patelni, o średnicy przynajmniej 35 cm. Jeśli nie macie tak dużej patelni usmażcie boczniaki na dwa razy.
  • Sos ma być intensywnie słony i słodko – kwaśny, w końcu musi wystarczyć na pół kilograma boczniaków.
  • Dobrze jest jednak dodawać ocet stopniowo – różne rodzaje octu mogą bardzo różnić się od siebie poziomem kwaśności, więc dobrze jest kierować się próbami i stopniowym dodawaniem.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:





    • Melody, sos sojowy jest dość ważny, bo dodaje smaku umami. Możesz go ewentualnie zaminić na łyżeczkę pasty miso albo dorzucić kilka drobno posiekanych, suszonych pomidorów w oleju.

  1. No dobra, a czy będzie to smakowało komuś kto nie lubi śledzi? 😉 potrzebuję przepisu, który mogę zabrać do babci, żeby ją przekonać, ale nie cierpiałam nigdy tej ryby i trochę się obawiam

    • Laura zdecydowanie ten przepis będzie smakował komuś, kto nie lubi śledzi 🙂 Jest najmniej śledziowy ze wszystkich propozycji na blogu, smakuje jak lekko pikantna, słodko – kwaśna, pomidorowa potrawka w grzybami. Wiem co mówię, strułam się śledziami jako dziecko i ich nienawidziłam potem 😉

  2. Jak na złość w sklepie wykupili wszystkie goździki i liście laurowe ….. ale i bez tego wyszło fenomenalnie! Koniecznie do powtórki na wigilijny stół 🙂

  3. Marto ! Bardzo bardzo proszę o szybką poradę!
    Mam boczniaki, chcę je dziś przyrządzić dla siostry i nie wiem który przepis z Twoich wybrać, które są najpyszniejsze? Nigdy nie jadłam śledzi i nie wiem jak smakują więc nie zależy mi aby jakoś specjalnie imitowały ich smak.
    PS. wesołych świąt!

    • Ewo, trudne pytanie, sama je sobie czasem zadaje, jak mam wybrać jeden boczniakowy przepis! Odpowiem tak: jeśli lubisz korzenne przyprawy, to boczniaki korzenne; jeśli lubisz klasyczne octowo – olejowe, to boczniaki herbaciane; jeśli lubisz lekko słodkie smaki, to boczniaki z żurawiną; a jeśli lubisz pomidorowo – paprykowe to boczniaki kaszubskie 🙂

      A jeśli to nie pomaga, to dodam, że z testów na znajomych wynika, że z reguły najbardziej podchodzą im boczniaki z żurawiną lub korzenne.

  4. Czy w przepisie powinien być cukier? Mój sos nie jest słodki…a miał być słodko kwaśny. Skąd słodycz?

    • Kasia, słodycz jest z suszonych śliwek – możesz dodać odrobinkę syropu klonowego albo innego ulubionego słodzika.

      • Dziękuję:) dodałam łyżeczkę cukru trzcinowego. Są dobre. Muszę się jeszcze przekonać do samych boczniaków bo takie mi siꔿywe”wydają;) ale to chyba do zmiany w głowie

  5. Marto, ratuj! Robiłam dwa dni temu i wyszły genialne, jednak wczoraj jak spróbowałam to tak się przegryzły, że teraz czuć, że jednak przesadziłam z koncentratem pomidorowym 🙁 Są zbyt pomidorowe i takie ostre (nie pikantne, bo to lubie…) nie umiem opisac ale coś mi nie pasuje w nich. Czy da się to jakoś uratować? jakoś rozrzedzić może?

    • Natalia, pewnie, że da się jej uratować! Pokrój pół cebuli, podsmaż na oleju z odrobiną soli, pieprzu oraz cukru trzcinowego. Pół łyżeczki powinno wystarczyć, żeby złagodzić ostrość 🙂

    • Przyznam, ze rozczarowalam sie strasznie, ze nie dostalam odpowiedzi na pytanie czy mozna zrobic sos ze sledziami. Swoja ksiazke reklamujesz jako przepisy „nie tylko dla wegan” a tymczasem nie okazujesz szacunku takim czytelnikom i nie odpowiadasz (zrozumialabym odpowiedz typu: „nie wiem, nie jadlam dawno sledzi, trudno powiedziec” – ale tymczasem nie dostalam zadnej odpowiedzi a czekalam na nia przed Swietami; widze, ze odpowiadalas na posty pozniejsze niz moj, wiec to nie tak, ze nie mialas czasu). Dla przykladu mojewypieki lub qchenne-inspiracje maja duuuzo wiecej komentarzy a jednak czytelnika traktuja duzo powazniej. Przykro, bo wczesniej chwalilam ten blog.

      • Marto, przykro mi, że brak odpowiedzi Cię rozczarował. Przyznam szczerze, że komentarze z pytaniami o to, czy można użyć kurczaka, dodać kiełbasy lub zamienić boczniaki na śledzie zawsze są dla mnie kłopotliwe i dlatego zastanawiałam się nad odpowiedzią dość długo, aż w końcu zapomniałam do niej wrócić.

        W moich książkach, programie czy blogu faktycznie podkreślam, że są to przepisy nie tylko dla wegan. Ale nie chodzi mi o to, że potrafię doradzać lub chcę promować też kuchnię niewegańską – mam na myśli, że kuchnia wegańska jest dostępna dla wszystkich. Wierzę w kuchnię roślinną, tylko tak gotuję i tylko na niej się znam. Dlatego nie potrafię Ci doradzić.

        Dziękuję za komentarz,
        XXX
        Marta

        • Dziekuje za odpowiedz!! 🙂 Wracam wiec do grona wielbicieli Jadlonomii :] (dla ciekawych efektu ze sledziami powiem, ze w koncu je zrobilam, ale nie smakowaly mi – tyle, ze chyba polaczenie ogorka kiszonego z tym sosem do mnie nie przemowilo, wiec nie wiem, czy to kwestia sledzi; w kazdym razie nastepnym razem bede sie trzymac oryginalnych przepisow :]).

  6. Kurka, kolejna przepyszna, najsmakowitsza potrawa. Oprócz boczniaków (w większości wyjedzonych) jest bigos (kolejna edycja, nie wiem ale każda następna lepsza od poprzedniej, a wg tego samego przepisu), jest pasztet z żurawiną (wszystkie pasztety wypróbowałam, a ten od dawna w jakiejś niechęci, czy co, a tu taka niespodzianka dla podniebienia! ) no i są śliwki w czekoladzie dla Taty w prezencie (już wiem, że będzie mega mlaskanie!, pomijając że samo ich przygotowanie było ogromną przyjemnością … i whiskey i wylizywanie misek po czekoladzie …) .Wszystkiego dobrego na święta i nowy rok!

  7. Boczniaki pierwsza klasa! Mam tylko jedno zastrzeżenie Pani Marto. Dlaczego nie napisała Pani, żeby od razu robić z podwójnej porcji, bo połowa zostanie pożarta w trakcie gotowania? Na szczęście człowiek się uczy na błędach. Wesołych świąt!

  8. Jakie to jest dobre! :))) Przygotowałam właśnie te boczniaki na pierwszy dzień świąt i kiedy spróbowałam, to mimo przejedzenia po Wigilii, znowu zgłodniałam 🙂 Jedna z najsmaczniejszych potraw jakie kiedykolwiek jadłam. A jadłam na razie na ciepło – zastanawiam się, jak smakuje na zimno (czy to może być jeszcze lepsze?
    😉 Wesołych, dobrych i – co oczywiście najważniejsze 😉 – aromatycznych, smakowitych Świąt.

  9. zrobiłam je na święta, no i okazały się hitem – są PRZEPYSZNE
    wchodzą na stałe do jadłospisu, bez znaczenia od pory roku i świąt!
    dziękuję za ten przepis!

  10. Pani Marto! Wspaniały przepis, trafia do mojego zeszytu z największymi pysznościami. Boczniaki wyszły bardzo dobre tylko trochę twarde, czy przyczyną tego mogło być umycie ich wodą przed smażeniem? Zamierzam przyrządzić je znowu, mam nadzieję że tym razem wszystko się uda 🙂
    Pozdrawiam i dziękuję za kulinarną twórczość 🙂

  11. Boczniaki wyszły pyszne. Zrobiłam na Wigilię i dzisiaj drugi raz. Dziękuję Pani Marto za ten i inne przepisy!

  12. Przepis mistrzostwo świata! Pysznie. Podawać z fajnym chlebem. Nic bym nie zmienił. Dodałem ocet ryżowy bo tylko taki miałem. Marta powiem ci że przeginasz – zostałem bezmięsny od tego roku i każdy kto mówi o kuchni roślinnej mówi o jadłonomi i twoich książkach. Byłem sceptyczny. Ale do tej pory wszystko wychodzi pysznie. Wczoraj zjadłem twoje pyszny piernik pomidorowy. Mniam. Kupiłem sobie twoją książkę dzisiaj z wrażenia. Naprawdę gratuluje i to musi być niesamowite uczucie „karmić” setki Polaków! Przepysznie!

  13. Marto, czy mogę te „śledzie” zawekować?
    Pozdrawiam gorąco i jeszcze raz dziękuję za ciągłą inspirację!

  14. Witam, wszystko fajnie, ale czy zamiast 1 łyżeczki soli nie ma byc przypadkiem pół? Jak dla mnie za słone. Po modyfikacji wyjdzie chyba mi smaczniejsze. Pozdrawiam

  15. Przepis może jest smaczny ale mam bardzo duże zastrzeżenie nie wiem czy wiesz Marta ale absolutnie nie wolno podgrzewać oleju lnianego ma to bardzo złe skutki.Owszem ma on swój specyficzny rybi posmak ale NIE PODGRZEWAMY!!!Masz bardzo fajne przepisy z których korzystam ale czasem nie które produkty zastępuje innymi jak np.w tym przepisie albo olej rzepakowy który posiada w sobie randap.Pozdrawiam

    • W przepisie jest napisane, że olej lniany dodajemy do ostudzonych składników, a potrawę podajemy na zimno. Nie ma słowa o podgrzewaniu oleju.

  16. Mi niestety nie smakują. Nie podszedł mi ten smak. No ale nie wiem co sobie myślałam robiąc boczniaki po kaszubsku, które mają być alternatywą dla śledzi skoro nie znoszę smaku śledzi pod żadną postacią 😉 zobaczymy czy mojemu facetowi posmakują (który jest fanem śledzi)

  17. Właśnie to ugotowałam; pyszne! Super, że tak dokładnie jest podane ile przypraw trzeba dodać. Dzięki temu nawet taki dwie ręce jak ja mogą mieć sukces:)

  18. Jeśli bezglutenowe, to bez sosu sojowego lub z BEZGLUTENOWYM sosem sojowym, można taki kupić. Oznaczenie tego dania jako bezglutenowe to wprowadzanie w błąd. Ktoś nie zorientowany komuś w dobrej wierze ugotuje i poważnie zaszkodzi.

    • Atqa, sosy sojowe mają różne rodzaje – jednym z takich rodzajów jest sos tamari, który jest naturalnie bezglutenowy. Zakładam, że osoby jedzące bezglutenowo o tym wiedzą, bo idąć tym tokiem myślenia należałoby dopisywać taką uwagę do wielu składników, na przykład do mleka roślinnego. Ale bardzo dziekuję za komentarz i czujność! 🙂

      • Nie zgodzę się z odpowiedzia – osoby, które same tak jedzą owszem zapewne wiedza to wszystko i ich sos sojowy jest bezglutenowy – jednak jako najpopularniejsza i najbardziej znana popularyzatorka „alternatywnych” diet powinnaś dbać o szczegóły – idąc Twoim tokiem myślenia weganie maja Twoje książki i znają Twoje przepisy na pamięć – wiec po co nadal istniejący blog? 🙂 a jednak spora grupa odbiorców są
        Osoby początkujące bądź, jak w przypadku moim i osób z mojego grona, flexitarianie chcący zrobić przyjemność/ niespodziankę i przygotować coś pod gościa z inna dieta. I dobrze, ze przejrzałam komentarze i trafiłam na ten, bo właśnie jestem w takiej sytuacji, i czytając przepis dokładnie co do słowa mogłabym kogos otruć. Dla przestrogi wychodzę stad i nie będę ryzykować z innymi niespodziankami. Chyba popularność coś namieszała w głowie.

  19. Marto, jak długo boczniaki te mogą postać w lodówce? Są pyszne, robiłam już wielokrotnie. Tym razem chciałam jednak zrobić specjalnie dla męża ( to jego ulubione 🙂 , jednak wraca on do domu dopiero za tydzień, a ja nie będę później miała na to czasu. Bo pasteryzacja to chyba odpada ze względu na olej lniany?

    • Agata, boczniaki spokojnie wytrzymają tydzień, a tak jak zauważyłaś szkoda je pasteryzować, bo wtedy wypadałoby zmienić olej. Nic im nie będzie, doczekają męża 🙂

  20. Mam pytanie czy mozna pominąć lub zastąpić ogórki kiszone ? Mieszkam za granica i nie mam do nich dostępu . A drugie które z śledzi boczniaków najbardziej przypomniana te prawdziwe śledzie ?

    • Nenka, kiszone ogórki można zastąpić sokiem z cytryny, kiszoną kapustką albo inną kiszonką. A co do śledzi to wszystko zależy od tego, jakie robiono u Ciebie w domu 🙂 Ale chyba ulubione na stronie są kaszubskie i korzenne.

  21. Przepyszne:)!!! Chyba trochę je sprofanowałam przepis, ale pomysł wyszedł o 21, realizacja o 21:15 i nie wszystkie składniki miałam… Zrobiłam z połowy porcji, nie miałam ziarenek gorczycy (okazało się, że ziarenka które mam to kolendra:P), więc dodałam łyżeczkę musztardy (nie bij). Nie miałam tez oleju lnianego, a nie doczytałam czym zastąpić w komentarzach, więc dodałam olej z pestek winogron. Nie zmienia to faktu, że wyszło świetne! Małżonek przegryzł goździka spożywając boczniaki, a ja dłubałam liść laurowy – zapomniałam wyjąć…? Czy jak się robi z takimi przyprawami jak liść, ziele czy goździk?

    • Marta, wszystko tak wspaniale i roztropnie zamienione, że nic dziwnego, że wyszło świetnie! 😉 Następnym razem zamiast oleju lnianego możesz dodac tez odrobinę oliwy albo innego gorzkawego oleju. A duże przyprawy takie jak goździki i liście laurowe można wyjąć, można zostawić – następnym razem może wyjmij, żeby mąż się nie straumtyzował 😉

  22. Czy zamiast boczniakow moge uzyc grzybow portobello albo shitake. Mieszkam w miejscu w ktorym boczniaki bardzo ciezko dostac…
    Dziekuje…

  23. Czytałam we wrześniejszych komentarzach że można zrobić takie boczniaki zrobić wcześniej, jak je przechowywać w lodówce? Zamknięte? Słoki czy plastikowe pudełko wystarczy? Czy nie przegryzą się za bardzo jak zrobie je już jutro? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  24. Hej! Co może byc powodem zbyt twardych grzybów, w momencie gdy kolor ich był juz powiedzmy mocno złocisty. Czy popelnilam błąd myjac je przed smazeniem? Wyszly hardcorowo ostre, jak złagodzić ich smak? Pozdrawiam!

    • KrólBat zdecydowanie mycie grzybów ma wpływ na ich konsystencję – boczniaki wystarczy przetrzeć mokrym ręcznikiem, podczas moczenia ich w wodzie wypijają większość i robią się mało pyszne… Następnym razem 1) nie moczyć w wodzie + 2) drzeć (palcami! to proste!) na małe kawałki wzdłuż blaszek (to bardzo ważne) i będzie super 🙂

      A ostrość złagodź dodając czegoś słodkiego 🙂

  25. Czy to jest typowe danie na zimno? Nastawiłam się już, żeby to zrobić, bo uwielbiam grzyby, boczniaków jeszcze nigdy nie jadłam, a danie wygląda bardzo zachęcająco. Czy to można podgrzać przed podaniem w Wigilię? Czy zdecydowanie na zimno jak śledzie?

  26. Dodałam chyba za dużo octu 🙁 Czy boczniaki są do odratowania? Czy jak składniki się przegryzą to ocet może być mniej wyczuwalny?

  27. Uwielbiam ten przepis. Ja daję mniej octu, więcej śliwek, trochę cukru trzcinowego, zamiast koncentratu używam własnego przecieru i dodaję wtedy mniej wody. Taki smak.

  28. Dzień dobry. Gorczyca ma być w całości czy mielona? I czy boczniaki mogą być smażone w woku? Pozdrawiam…

    • Marcin, gorczyca wręcz powinna być w całości, a boczniaki można przygootwać jak się chce – w woku, a nawet w piekarniku 🙂

  29. To jest przepyszne!!! Mój stary największy mięsożerca jakiego znam poprosił na święta te boczniaki bo mu tak smakowały w zeszłym roku. Jeszcze z 10 lat i może go zamienię w wegetarianina ?

  30. Uwielbiam!!!!
    Dzisiaj zrobiłam już czwarty raz od 23 grudnia i nie bardzo udaje mi się kogokolwiek poczęstować bo zbyt szybko schodzą ???

  31. Zrobiłam, pyszne, dodałam 1 łyżeczkę brązowego cukru na użytek 2 łyżki octu, moje śliwki były mało słodkie.

  32. Przepyszne! Sos dużo lepszy niż przy bakłażanach. Dodałam ziarnko jałowca do porcji 250 g boczniaków. Chciałam jeszcze dać papryki wędzonej, ale nie chciałam za pierwszym razem zepsuć oryginalnego smaku. I dobrze, bo jest cudowny. Nie moge się Świąt doczekać 🙂

  33. Są zbyt dobre, żeby robić je tylko na święta i od święta 😉 Za każdym razem robię je nieco inaczej i zawsze wychodzą wyśmienite. Dzięki za ten niezawodny przepis :*

  34. A ja z pytaniem na temat octu. Jakiego octu użyć najlepiej? Mam spirytusowy albo jabłkowy ale nie mam pojęcia, który lepiej zadziałą

  35. Pycholstwo. Nie miałam oleju lnianego więc zamiast sosu sojowego dodałam sos rybny. Chciałabym żeby się przegryzły smaki do jutra, ale tak będę obok nich chodzić że znikną?

  36. Dziś pierwszy raz zrobiłam boczniaki, zachęcona wieloma pozytywnymi komentarzami, niestety mi całkowicie nie podeszły do gustu. Jeszcze przed dodaniem octu cała zalewa była strasznie kwaśna i mdła. Dodałam łącznie pare łyżek cukru, jednak nie uratowały one w żaden sposób potrawy. A szkoda, bo zapowiadała się smakowicie. Może kiedyś zrobię do nich kolejne podejście, jednak póki co z nich rezygnuję. 🙁

  37. Super przepis. Uwielbiam boczniaki, robię z nich gulasz, smażę w różnych panierkach i bez panierki, ale ten przepis to zupełnie coś innego. Zajadałam się tymi boczniakami przez całe święta. Najlepsze są z chlebem z masłem. Rewelacja!

  38. Mistrz!!!
    Robię je już trzeci raz. Za każdym razem odjazd. Cudo!!!
    Za pierwszym razem zamiast ostrej papryki dałem chilli. Był szał 🙂

  39. Biczniaki z tego przepisu ratuja mi zycie 😉 poniewaz mieszkam w kraju,gdzie niestety nie mozna kupic sledzia.
    Jedno pytanie: w przepisie nie ma wzmianki o cukrze czy czyms slodkim. Musialam dodac 2 lyzki miodu zeby osiagnac slodko- kwasny smak. Slodycz ze sliwek niestety nien
    wystarczyla.
    Dziekuje za przepis

  40. Obłęd. Oszalałam na ich punkcie. Zrobiłam w czwartek na sobotnią imprezę i dobrze, że z podwójnej porcji, dzięki temu jest szansa, że choć część będą mogli spróbować goście.

  41. Marto pomocy!
    Narobiłem skumbrie z 4kg boczniaka myśląc o zawekowaniu. Dwie próby zakończyły się klęską. Jak żyć?

    • O nie! Ja też chciałem je wekować. Jeżeli ktoś ma sprawdzony sposób, to proszę i info. Ja zwykle wekuję na sucho w piekarniku 30 min 130 st. dwa razy w odstępie 24h. Jeśli ktoś też tak robił i wyszło git, to proszę o info 🙂

  42. Kuszące danie, ja osobiście zamiast oleju lnianego dodałabym oliwę Monini o smaku białej trufli 🙂

  43. Witam. Czy boczniaki nadają się do mrożenia? Zrobiłam już dziś i zastanawiam się, czy dotrwają do piątku. 🙂 Pozdrawiam.

    • Robię takie boczniaki co roku na 4-5 dnia przed Wigilią.Bez problemu wytrzymują w lodowce w szczelnym pojemniku.

  44. Podgotowałem trochę boczniaki z glonami nori co by miały morski posmak. Przepis świetny! Zrobiłbym jeszcze takie w musztardowym sosie. Dzięki za przepis, pozdrawiam.

  45. Część, zrobiłam „śledzie” z boczniaków z przepisu z innej strony – są one zalane olejem i stoją tak już jeden dzień. Czy myślisz że mogę użyć takich boczniaków do twojego przepisu?

  46. Miałam wszystko, oprócz boczniaki, ale myślałam, myślałam i wymyśliłam, zastąpiłam je pieczarkami portobello, wyszło PRZEPYSZNIE, zachwyceni wszyscy i Ci wege i mięsożercy ?
    Chciałam Tobie, Marto podziękować za to co robisz, Twoje przepisy są genialne!
    Szczęśliwego Nowego Roku!
    PS Właśnie biorę się za bakłażany po kaszubsku, niech teraz one zrobią furorę na sylwestrowym stole??

  47. Czy boczniaki można usmażyć i zamrozić np dwa tygodnie przed wigilią? Zawsze mam potem problem z kupnem boczniaków przed świętami

  48. Ten przepis jest genialny!
    Mój mężczyzna pokochał od razu to jeść. W lodówce wytrzymuje spokojnie kilka dni. To jest odkrycie zeszłego roku. Dzięki wielkie za tą ucztę ❤

  49. Robię według tego przepisu również pieczarki po kaszubsku. Zamykam na gorąco w słoiki, kilka dni stoją. Może mogą i dłużej, ale nigdy nie doczekały. Często też dodaję do nich marchewkę, najlepiej ciętą w długie pasy w „temperówce”.

  50. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.