Mazurki dwa! Daktylowo – różany i kokosowo – waniliowy

Składniki:

W moim wrocławskim domu nie piekło się mazurków. W domach moich ciotek i wujków również nigdy ich nie było, tak samo jak u żadnego z moich szkolnych kolegów i koleżanek. Pewnego dnia tak bardzo mnie zaciekawiło, czy te mityczne ciastka faktycznie istnieją, że obdzwoniłam wszystkich przyjaciół z Wrocławia – okazało się, że oni też nigdy ich nie próbowali.

Nie miałam więc wyboru i jeśli chciałam najeść się wielkanocnych mazurków, musiałam upiec je sama. Szybko odkryłam, że to jedne z najprzyjemniejszych wypieków – bo kiedy już przygotujemy odpowiednie ciasto na delikatny i kruchy spód, możemy zagłębić się w kuchennych szafkach i wyjąć z nich wszystkie ulubione słodkie aromaty. Potem tylko wystarczy z głową je połączyć, a kruche płatki ciasta zmienią się w słodką, lepką ucztę.

wersja do druku

Mazurki dwa! Daktylowo – różany i kokosowo – waniliowy

  • Czas przygotowania: 1 godzina + 50 minut chłodzenia i pieczenia 1M

Składniki na 2 blachy o wymiarach około 37 x 26 cm:

Kruchy spód na mazurek

Składniki:

1 ½ szklanki mąki pszennej
½ szklanki mąki ziemniaczanej
¾ szklanki zimnego oleju kokosowego
¼ – ⅓ szklanki lodowatej wody
¼ szklanki cukru
szczypta soli

Przygotowanie:
  1. Wszystkie składniki włożyć do małego pojemniczka blendera lub posiekać przy pomocy noża. Następnie zagnieść w kulę, owinąć folią i odłożyć przynajmniej na 30 minut do lodówki.
  2. Piekarnik rozgrzać do 175 stopni. Ciasto podzielić na pół, a każdą połówkę rozwałkować między dwoma arkuszami papieru do pieczenia na cienkie, prostokątne placki.
  3. Tak przygotowane spody włożyć do blach do pieczenia, nakłuć na całej powierzchni widelcem, a następnie wsunąć do rozgrzanego piekarnika i piec przez 18 – 20 minut. Na koniec wyjąć na blat, schłodzić i udekorować.
Porady:

Jeśli ciasto wydaje się zbyt sypkie i nie udaje się z łatwością zakleić w kulę dodajcie 1 – 3 łyżki oleju kokosowego do czasu, aż ciasto będzie elastyczne.

Mazurek kokosowy z malinami

Składniki:

1 duża puszka mleka kokosowego / 400 ml mleka kokosowego
2 łyżki cukru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
¼ łyżeczki kardamonu
⅓ szklanki mleka roślinnego + 3 łyżki mąki ziemniaczanej
oraz kilka łyżek dżemu malinowego i płatki migdałowe

Przygotowanie:
  1. W małym rondelku podgrzać mleko kokosowe, cukier, wanilię i kardamon. W międzyczasie w niedużej szklance połączyć mąkę ziemniaczaną z mlekiem.
  2. Kiedy mleko kokosowe zacznie bulgotać, zdjąć z ognia i powoli wlewać mleko z mąką ziemniaczaną, nieustannie mieszając wszystko trzepaczką. Po chwili odstawić z powrotem na ogień, wciąż mieszając i gotować do czasu, aż budyń odpowiednio zgęstnieje, na koniec przestudzić.
  3. Na spód mazurka wylać przestudzony budyń kokosowy. Nałożyć kilka kropek dżemu malinowego i przy pomocy patyczka rozprowadzić dżem po powierzchni, na sam koniec posypać płatkami migdałowymi – jeśli zostanie wam trochę kokosowego budyniu to po prostu zjedzcie go na śniadanie.

Mazurek daktylowy z wodą różaną

Składniki:

200 g daktyli
2 łyżki wody różanej
2 – 3 łyżki wody
¼ łyżeczki kardamonu
2 łyżki tahiny
1 – 2 łyżki mleka
1 łyżka syropu klonowego
oraz cynamon, szczypta soli i garść pistacji

Przygotowanie:
  1. Daktyle zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut. W międzyczasie w szklance wymieszać tahinę z mlekiem i syropem klonowym.
  2. Następnie daktyle odsączyć i przy pomocy blendera zblendować na gęsty krem z wodą różaną, kardamonem i kilkoma łyżkami wody.
  3. Na spodzie mazurka rozsmarować krem daktylowy, polać sosem tahini, a na koniec oprószyć cynamonem, solą morską i pistacjami.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:




      • Co ja robię zle, ze rok rocznie ten budyń wcale nie wychodzi mi bardzo gęsty? To znaczy początkowo jest bardzo gęsty, ale jak stygnie to sięrobi coraz bardziej rzadki.
        Uzywam mleka kokosowego z Cocomi z duzą zawartością tłuszczu.

  1. Właśnie skończyłam mój kajmakowo pomarańczowy z mnóstwem orzechów…ten kokosowy wygląda tak cudnie, że chciałabym go teraz też zrobić, ale dodatków brak pod ręką. Dzięki za nowy patent i Wesołych Świąt:)!Agnieszka

  2. u mnie też nie jada się mazurków, ale po Twoim wpisie chyba wprowadzę tą tradycję! na samą myśl o nich mi słodko, są cudowne <3

  3. Ten pierwszy wygląda nieziemsko, a ten drugi urzekłby mnie smakiem (daaaaaaktyleee) <3 U mnie w domu też nigdy nie jadło się mazurków, ani babek. Zawsze był sernik 🙂 W tym roku zrobiłam już na migdałowym spodzie z kremem jaglanym 🙂 Też fajna wariacja i masz rację – jak upiecze się spód, to eksperymentowanie nad kremem jest najfajniejsze! 😀 Wesołych Świąt!

  4. Dobry czas na post o mazurkach 🙂 Bo ja piekę dopiero dzisiaj, w tym roku całkowicie wegański, na żytnim spodzie z kajmakiem daktylowym, ale za rok już muszę się postarać o wodę różaną i zrobić ten z Twojej wersji! 🙂

  5. Wyglądają pysznie!!! Czy zamiast mąki ziemniaczanej do ciasta mogę użyć skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej?
    Mira

  6. Od kilku miesięcy próbuję walczyć z nawykiem złego jedzenia i cieszę się, że trafiłam na Twój blog 🙂 dobre przepisy i lekkie pióro. Miło się czyta.
    Przy okazji zapraszam też na mojego bloga – inspireyourself24.blogspot.com.

    Pozdrawiam!

  7. Pani Marto, mam pytanie uciekające trochę od tematu mazurków. Z jakiej firmy przyprawy są najbardziej aromatyczne? Bądź gdzie kupować, aby były one najlepszej jakości? Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt! 😉

    • Przykro mi, że ciasto było zbyt sypkie! Mógł to być powód odmierzania oleju kokosowego, z tego co piszesz było go po prostu za mało – następnym razem dodaj łyżkę lub dwie więcej do momentu, aż uda się je ulepić w kulę.

  8. Zrobione. Oby dwa. Miały być na jutro…cóż, mam nadzieje ,że coś na pewno zostanie! Obłędne w smaku ,super proste do wykonania! 🙂 Wesołych i smacznych Świąt!! 🙂

  9. Super mazureczki, ale troche za późno wrzucasz te przepisy, juz nie zdążyłam nawet zakupów zrobić na nie.
    Moze następnym razem :).
    Pozdrawiam.

  10. A gdzie można kupić niesolone pistacje? W sklepach widzę tylko słone 🙁 a przydałyby się też do różanego sernika z nerkowców

  11. Pani Marto, najpierw dodajemy mleko kokosowe a potem znów w jakich proporcjach? Bo ma być tylko jedna puszka jak widzę po składnikach.

  12. W moim rodzinnym domu też się nie piekło mazurków. Pokochałam je kilka lat temu, zwłaszcza za niezliczoną ilość możliwości :). Twoje wyglądają pysznie!

  13. w dość niebanalny, ale jednocześnie niesamowicie pomysłowy sposób łączy Pani składniki, które przeciętnemu Kowalskiemu wydawałyby się niekompatybilne. jednak trzeba mieć do tego jakąś kulinarną intuicję 😉

  14. Świetny przepis, zwłaszcza masa …. 🙂 Dzięki takim pomysłom można udowodnić rodzinie podczas świąt, ze to ich dania są dziwne, stereotypowe i okrutnie nudne 😉 Pozdrawiam – Wierna Czytaczka

  15. A u mnie w domu zawsze mazurek byl. pyszne ciasto, mam robila polewe z cukierkow krowek i z rodzynek "malowala" bazie na nim. jestem z lubuskiego ale rodzina ogolnie ze wschodu.
    Nawet na mojej diecie mozna miec mazurka, dzieki za przepis, nie bylo na swieta, zrobilam dzisiaj. pychotka

    • Niestety musi być olej rzepakowy lub bardzo dobrej jakości margaryna – dlatego najlepszym wyborem jest olej kokosowy.

        • Patrycja, tfu tfu! Literówka, chodziło mi o olej kokosowy lub o margarynę – potrzebny jest tłuszcz, który przyjmuje formę stałą.

          • No dobrze 🙂 Na całe szczęście zajrzałam jeszcze do komentarzy.

  16. Witam, planuję oba w tym roku 🙂 Mam pytanie co do pistacji – solone, niesolone? Jakie inne orzechy najbardziej by pasowały zamiast pistacji Pani zdaniem. Mam wszystko poza pistacjami…

  17. .Na ile dni przed moge go przygotowac aby był smaczny na Święta?.Dzień,dwa?.W jaki sposób go przechowywac.

    • Najlepiej przygotować mazurka dzień przed Wielkanocą i trzymać w chłodnym miejscu – lodówce, spiżarce lub piwniczce.

  18. Chciałam zrobić, przynajmniej jednego takiego mazurka, tylko… W kuchni mam tylko mąkę pszenną graham. Nada się, czy niekoniecznie?

    • Możesz spokojnie upiec dwa dni przed Wielkanocą – przechowuj mazurka w chłodnym miejscu pod przykryciem.

  19. Zrobiłam mazurki, ale nie wyszło ich jakoś strasznie dużo. I na całe ciasto wykorzystałam masę kokosową, której i tak mi dużo zostało, chociaż to puszka 400 ml jak w przepisie. Może następnym razem wykorzystam małą puszkę. Nie wiem o jaki ekstrakt waniliowy chodzi w przepisie. Ja miałam taki w buteleczce i był tak bardzo mocny, że aż nienaturalny. I w sumie mam poczucie, że mi ten mazurek nie wyszedł.

  20. Zrobiłam obydwa, ale na zwykłym kruchym /na maśle/ Smaki przecudowne, daktylowy juz pożarty a kokosowego została resztka skwapliwie ukryta ?
    Na drugi raz budyń kokosowy pogotuję dłużej bo został zbyt płynny i trochę wylewał sie z ciasteczek – ale smaku to nie zmieniło. Wielkie dzięki za przepis!

  21. Jeśli chce zrobić tylko jeden mazurek, to rozumiem ze składników na spód mam wziac polowę. A ze składników na górę ciasta? Jest tam ilošć na 1 czy 2 blachy?

  22. Jeśli chce zrobić tylko jeden mazurek to ze składników na spód powinnam wziać połowę, a na górę całosć?

  23. Hej! czy mogę zastąpić mąkę pszenną jakąś inną, bezglutenową? Mam ich kilka ale nigdy nie wiem której użyć (jaglana, kokosowa, kukurydziana?)

  24. Niestety, u mnie porażka na całej linii. Nie wiem co zrobiłam źle, ale ciasta wyszło zdecydowanie za mało jak na dwie blachy o podanych wymiarach, powiedziałabym nawet że o tych wymiarach to nawet na jedną blachę mogłoby braknąć. Ja użyłam mniejszych blach, a i tak ciasto wyszło za cienkie i oczywiście jest tak kruche że rozpada się pod naciskiem palca, więc o krojeniu nie ma mowy. Z budyniu wyszedł tak bardzo zwarty glut, że ciężko go rozsmarować. Szkoda, bo zapowiadało się nieźle.

  25. Niestety moje ciasta na mazurki wyszły strasznie cienkie, przypominają raczej chipsy… a zrobiłam wszystko tak, jak w przepisie 🙁 Czy na pewno mają mieć wymiar 37×26?

  26. Upieklam mazurek daktylowo-rozany na swieta. Byl pyszny, spod idealnie kruchy, nadzienie super, ale… trzeba uwazac z woda rozana. ja kupilam taka zwykla, z supermarketu (firma Nielsen Massey) i wydaje mi sie ze troche popsula smak mazurka. Nastepnym razem kupie tylko i wylacznie wode rozana Bio.

    • Jak najbardziej tak! Mówiąc szczerze bardzo często korzystam z tego przepisu jako bazowego spodu do tart, czasem dodaję tylko więcej oleju kokosowego oraz wody 🙂

  27. hmmm ile ma być tego oleju kokosowego ?
    ¾ szklanki zimnego oleju kokosowego, czy może jednak 1/3 szklanki….

    • Mleczko, takie z puszki. O mleku kokosowym, takim napoju z puszki, pisze po prostu mleko roślinne – bo ma taką samą ilość tłuszczu jak wszystkie inne.

  28. Czy masa budyniowa powinna być glutkiem? Nie jestem pewna czy takie miał być efekt… Aż się boje pomyśleć jak będzie się kroiła…

  29. Czy zamiast mąki ziemniaczanej mogę użyć zwykłej mąki lub mąki kukurydzianej? Mieszkam w UK i mąka ziemniaczana jest tu raczej trudno dostępna

    • Tak, będzie bardzo w porządku. Może trochę mocniej lub słabiej wiązać, w razie potrzeby dodałabym na koniec więcej mleka lub odrobinę więcej mąki.

  30. Pytanie last minute (ale może jeszcze nie jest za późno): szykuję się do zrobienia mazurka daktylowego, ale nie spodziewałam się, że tak trudno będzie mi zdobyć wodę różaną, a na zamówienie już za późno. Zdesperowana kupiłam więc konfiturę z płatków róży, czy to może się udać? Wiem, że zmienia to przepis, ale może smak na końcu wyjdzie podobny? Czy lepiej dodać konfiturę do masy daktylowej czy po prostu posmarować nią mazurek (i zrezygnować w syropu klonowego?)? 

    • UDa się – można połączyć masę daktylową z konfiturą, będzie naprawdę pysznie. Dodałabym wtedy trochę soku z cytryny, żeby to zbalansować, pewnie konfitura jest dość słodka 🙂

      • Dziś u mnie mazurek daktylowy 🙂 Marto proszę o sugestię ile dać konfitury różanej zamiast wody oraz czy dodawać i tak syropu klonowego …
        Kocham Twój blog 🙂 Wszystkiego dobrego na Święta !!!!

  31. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.