Domowe kostki bulionowe


Podstawą każdej dobrej zupy jest dobry bulion. Nie taki z proszku ani nie taki z kostki, ale prawdziwy warzywny wywar z bukietem dobrych przypraw i smaków.

Ale wiadomo, że nie zawsze ma się czas, aby przygotowanie szybkiej zupy krem poprzedzić długim gotowaniem bulionu. Dlatego od jakiegoś czasu przygotowuję domowe kostki bulionowe – gotuję bardzo aromatyczny bulion, który przelewam do woreczków na kostki do lodu i mrożę. Genialnie proste, prawda?

Sekretem dobrego wegetariańskiego bulionu jest dodanie do wywaru smaku umami, czyli jednego z pięciu smaków rozpoznawalnych przez ludzi obok słodkiego, słonego, gorzkiego i kwaśnego. Umami dopiero kilka lat temu wyodrębniono od smaku słonego, a jego naturalnym nośnikiem jest na przykład sos sojowy albo płatki drożdżowe, o których ostatnio pisałam w tym przepisie. Jeśli nie macie w domu płatków drożdżowych, to dolejcie do wywaru dwie lub trzy łyżki sosu sojowego, ale naprawdę polecam wam zaopatrzenie się w płatki – podkręcą smak bulionu tak, że już zawsze będziecie ich dodawać.

wersja do druku

Domowe kostki bulionowe

  • Czas przygotowania: powyżej godziny 180M

Składniki na około 125 kostek bulionowych:

4 cebule w łupinie
1 seler
2 łodygi selera naciowego
5 marchewek
3 liście pora
3 korzenie pietruszki
4 ząbki czosnki w łupinie
4 łyżeczki płatków drożdżowych
1 płaska łyżka soli
10 ziaren pieprzu
3 liście laurowe
4 ziarna ziela angielskiego
4 litry wody
 

Przygotowanie:
  1. Cebule umyć i obrać, łupin nie wyrzucać. Każdą nadziać na widelec i opalać nad palnikiem gazowym, tak długo, aż będą porządnie przypieczone z każdej strony.
  2. Do bardzo dużego garnka dodać wszystkie składniki wraz z łupinami cebul, wlać cztery litry zimnej wody i gotować na średnim ogniu. Kiedy wywar zacznie lekko bulgotać zmniejszyć ogień i gotować na minimalnym ogniu przez przynajmniej 3 godziny. Bulion powinien lekko mrugać, ale w żadnym wypadku nie gotować się.
  3. Gotowy bulion odcedzić, wygotowane warzywa wyrzucić. Przy pomocy lejka przelać bulion do woreczków na kostki do lodu. Z podanej ilości otrzymamy około pięciu woreczków, czyli około 125 kostek bulionowych. Delikatnie włożyć napełnione woreczki do zamrażarki, dodawać do gotującej się zupy od dwóch do pięciu kostek.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:



  1. Właśnie, te czosnki to po prostu czosnek nie obrany wrzucony do gara?

    A jeszcze mam pytanie o ten seler. Mam narzeczonego mającego ostrą alergie na seler, pietruszka też jest podejrzana – da się czymś zastąpić nieselerowym, nawet jak zmieni troche smak ale będzie równie dobry? czy może jakaś przyprawa? Wszystko super w tych bulionach ale właśnie ten seler…

    • Co do czosnku to tak jak napisałam wyżej chodzi o cztery ząbki. A czy seler naciowy jest w porządku? Jeśli i jeden i drugi nie wchodzi w grę to dodaj więcej liści pora, mały kawałek całego pora i może kilka pasternaków jak dostaniesz, będzie w porządku 🙂

  2. Rewelacyjny pomysł z tymi płatkami! Ostatnio zrobiłam "parmezan" według Twojego pomysłu i nawet mój Mięsożerca przyznał, że jest pyszny 🙂

  3. Od kiedy przeczytałam u Ciebie o umami to zainteresował mnie ten temat :).
    Kostki super!!! Oby wiele osób dbało o swoje zdrowie i samodzielnie przygotowywało takie zapasy bulionu.

    • To przekrój je na pół, leciutko posmaruj olejem i połóż na najwyższej półce piekarnika rozgrzanego do 200 stopni. Po około 10-15 minutach powinny zacząć intensywnie pachnieć i przypiekać się, wtedy są gotowe do zupy 🙂

    • Ja złocę cebulę przekrojoną na pół na suchej patelni – aż się niemalże przypali, uwielbiam ten zapach 🙂
      A z tym opalaniem nad gazem to bym uważała, to nie zdrowy ogień z drewna jak na ognisku, tylko trujący gaz często wzbogacany o dodatkową chemię- skąd pewność, że szkodliwe składniki nie osadzą się na "grillowanym" jedzeniu?

      • To, że drewno jest z lasu, a w lesie pięknie pachnie wcale nie oznacza, że produkty spalania drewna są zdrowsze niż przy spalaniu innych paliw.

  4. Mam pytanko: czy gotując zupę z takimi kostkami należy dodawać je do wywaru warzywnego stanowiącego bazę zupy czy one go po prostu zastępują?

    • Nie jestem pewna czy dobrze rozumiem, ale kostki działają zupełnie tak jak inne buliony w proszku lub kostki rosołowe – są alternatywą dla gotowania bulionu warzywnego. Czyli po prostu do wody dodajesz kostki i wtedy otrzymujesz delikatny bulion, zastępujesz go 🙂

    • Właśnie o to mi chodziło. Nie mam żadnego doświadczenia z gotowymi kostkami czy bulionami w proszku stąd moje pytanie. Wielkie dzięki.

  5. Witam, mam pytanie:) Gotuję bulion koło dwóch godzin, ale póki co w smaku jest blee.., gorzkawy i mdły. Dodałam trochę więcej soli ale dalej nie bardzo:( może to smak tej opalonej cebuli daje tą goryczkę? Gotować dalej czy wylać? Może ten smak się jeszcze zmienić?

  6. Pat, bulion nie powinien być gorzki, cebula nie dodaje mu goryczki. Czy gotuje się na bardzo małym ogniu? Czy dałaś wszystkie przyprawy w proporcjach z przepisy? Czy bulion jest przykryty? Gotuj jeszcze godzinę na minimalnym ogniu, na koniec dodaj sól i ewentualnie sos sojowy, powinno mu to pomóc.

  7. Wszystko dałam tak jak w przepisie, na maleńkim ogniu gotowałam, dosłownie lekko "pyrkał" co jakis czas. Pod przykryciem. Dodałam jeszcze soli i w akcie desperacji trochę cukru, ale nie wiele to pomogło. Może jednak za bardzo spiekłam tą cebulę? Opiekałam ją w kominku:) nad drewnami bo kuchenki gazowej nie mam. Kurcze blade przecież nic innego nie mogło dać gorzkiego smaku. No nic, przestoi przez noc, jutro spróbuję i zobaczę czy zamrożę, czy zrobię od nowa. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

  8. Zastanawiam się tylko czemu, a wygląda na to, że mamy takie same woreczki na lód, mi wyszło 10 woreczków, czyli 240 kostek? Do tego bulion smakuje dość wodniście 🙁
    Zachowałam wszelkie proporcje, wlałam 4 litry wody. Czyżby bulion trzeba było gotować bez przykrycia, żeby część wody odparowała?

  9. cześć, zrobiłam bulion według przepisu, ale wyszedł taki bez smaku, kompletnie niesłony, taki bardzo delikatny – jakby rozcieńczona wersja. ho, hmm, moze taki własnie powinen być, ale spodziewałam się intensywnego, skondensowanego smaku.

  10. Grażyna- jestem tu pierwszy raz i mam pytanie. W teście pokarmowym wynik : drożdże ++ co może przemawiać za candidia albicans i wskazanie do unikania potraw z drożdżami, a w Twoich przepisach np. Parmezan z migdałów są płatki drożdżowe. Czy mogę je zastąpić sosem sojowym ?

  11. Odbierasz warzywa? Ani tu ani w Twojej książce (gdzie ten przepis jest zmodyfikowany) nie widze takiej informacji. Z gory dzieki. Pozdrawiam

    • Nie obieram warzyw – już tłumaczę dlaczego!

      To właśnie w skórce jest najwięcej smaku, dlatego staram się jej nie obierać, dzięki czemu wywar jest znacznie bardziej aromatyczny! 🙂

  12. Hmmmmm dziwne… Wywar wyszedł bardzo gorzki.. Dopiero po dodaniu chyba z 6 łyżek sosu sojowego goryczka zniknęła. Za to wywar jest praktycznie czarny…

  13. PYSZNY! nie zdąrze go zamrozić bo cały wypiję. Z każdą kroplą sosu sojowego był jeszcze lepszy. Na wieki zapomnę o mięsnym rosole. Rewelacja! Głęboki smak i aromat.. mmm będę go piła pół nocy – łyżka za łyżką 🙂
    Dziękuję za niesamowite przepisy. Odkąd z nich korzystam odkryłam na nowo bogactwo jakie oferują warzywniaki ;)!

  14. Zrobiłam pyszny bulion,kupilam woreczki do lodu. Niestety,ale ani z pomocą lejka ni bez niego nie mogę napełnić woreczkow 🙁 jest za małe ciśnienie,nie jak w przypadku kiedy wypełniam wodą z kranu.

  15. Pomysł stulecia! Zrobiłam. Pierwsze kosteczki użyłam do kremu szparagowo-cukiniowego. Nie zawaham się użyć następnych 🙂

  16. Wszystko fajnie. Tylko po co wyrzucać warzywa? Jakoś tam mi się nie podoba takie marnotrawstwo. Przecież można z nich jeszcze jakiś pulpet albo przecier zrobić.

  17. Dzień Dobry! Chciałabym się zapytać, czym mogę zastąpić korzeń pietruszki? We Francji jest to warzywo skrajnie egzotyczne, zwyczajnie nieosiągalne w sklepach, marketach a nawet w sklepach z polską żywnością. Czy masz może jakiś pomysł? 🙂

    Będę bardzo wdzięczna za pomoc!

    Pozdrawiam ciepło z Lyonu!

  18. mój bulion również wyszedł gorzki i bardzo ciemny 🙁 Nie widzę innej przyczyny jak ta opalona cebula – może była zbyt spalona? Do jakiego momentu należy taką cebulę przypalać, bo ja to robiłam bardzo długo, a ledwie w kliku miejscach zrobiła się poprzypalana. Sosu sojowego nie mogę użyć, da się jakoś uratować ten bulion?

    • Daria, pewnie, że się da! Dodaj trochę brązowego cukru lub innego słodzika oraz jednego dużego, posiekanego pomidora – będzie uratowany 🙂

  19. A jak można inaczej przygotowac cebulę? Nie mam niestety kuchenki gazowej, a przypalanie nad świezką nei da raczej tych samych efektów. Czy moze pieczona w łupinie się sprawdzi?

    • Przypalanie nad świeczką bardzo pobudziło moją wyboraźnię 😉 Możesz podpiec cebulę lub przygrillować na patelni grillowej, a jeśli żadna z tych opcji nie wchodzi w grę to po prostu użyj świeżej – bulion też się uda!

  20. Będę robić, tylko powiedz proszę czy bardziej polecasz ten przepis czy z książki? W książce np. nie ma płatków drożdżowych (przy tamtej wersji są zbędne, czy nie zaszkodzi dodać?), jest za to świeży lubczyk, który w moim miasteczku jest nie do dostania.

    • Kasiu, obydwie wersje są równie dobre, wyjaśniam już różnicę między nimi – płatki drożdżowe wzmacniają smak, dobrze je dodać, a gdy ich nie masz to sięgnij po sos sojowy lub suszonego pomidora. Natomiast lubczyk również wzmacnia smak i dodaje świeżości, jeśli go nie masz dodaj więcej płatków i zielone liśćie pora 🙂

      • proszę o informację w przepisach czy coś gotować pod przykryciem czy bez, czy obierać warzywa ze skórki…
        to dość istotne informacje.
        właśnie bulion się gotuje już ponad godzinę, a ja dopiero w komentarzach przeczytałam, że powinien być przykryty…

  21. Zanim zrobię mam pytanie. Jeżeli w przepisie jest 2l bulionu to jak to zrobić z tymi kostkami? Ile kostek na ile wody? Albo pół litra bulionu? Jak to wyliczać? 🙂

  22. Hej, zastanawiam się nad użyciem szybkowara do tego celu. Czyli po prostu skrócony czas gotowania. Co o tym sądzisz?

  23. Witam,
    Srednio znam sie na gotowaniu, czy taka kostke moge użyć gdy w przepisie mam „1 1/2 litra wywaru lub rosolu z kostek rosolowych”?

    • Początkująca, to wszystko kwestia smaku i przepisu – możesz dodać kilka kostek, a w razie potrzeby dodać więcej 🙂

  24. Czy można zrobić ten bulion bardziej intensywny, tak żeby dodanie do zupy 1 do 2 kostek wystarczyło? Czy w takim wypadku dodać nie 4 a 2 litry wody do podanej ilości warzyw?

    • Pewnie, możesz zrobić go z podwójnej porcji warzyw, a potem dodatkowo część warzyw zblendować, dodać do bulionu i taką papkę zamrozić 🙂

  25. 1) czy można zblendować te warzywa z wywaru i zamrozić taką papkę?
    2) czy można zamiast mrożenia włożyć je do słoika i zawekować?

    • Tak i tak! 🙂 Do papki warto dodaś dużo płatków drożdżowych albo pasty miso – wtedy będziesz miała naprawdę aromatyczne kostki! 😉

  26. Trochę nie są eko te jednorazowe woreczki 🙁 Ciekawe, czy gdyby tak mrozić kostki w foremce, a potem przesypać do pudełka, to by się potem dało z nich korzystać – czy by się nie posklejały na przykład.

  27. W przepisie na wege rosół piszesz, żeby warzywa gotować bez obierania. W przypadku bulionu nie ma o tym wzmianki (oprócz cebuli i czosnku). Jak będzie lepiej?

    • Haniu, to bardzo ciekawe pytanie, już tłumaczę 🙂
      W skórkach jest sporo smaku, więc smaczniej jest w skórkach. Wtedy też możesz użyć warzywa do czegoś, do sałatki jarzynowej albo pasztetu, ale bulion trzeba gotować dłużej, żeby był esencjonalny. Za to jeśli warzywa obierzesz będzie gotowy szybciej – więc możesz zdecydować sama, co dla Ciebie będzie lepsze 🙂

  28. Chciałabym dzisiaj ugotować również zupę i nie jestem pewna czy mam zostawić 1 1/2 l bulionu czy rozpuścić 3 kostki w 1 1/2 l wody

  29. Mnie wyszedł ohydny 🙁 A wszystkie proporcje zachowalam 🙁 jak go próbuje to robi mi się niedobrze 🙁
    A miałam nadzieję wykorzystać go kiedyś do zupek synka 🙁
    Szkoda też prądu w sumie teraz heh

  30. Czy można w tym przepisie użyć wywaru z gotowania na parze? Może jest jakieś fajne jego zastosowanie, bo ja nie mam pomysłu i zawsze smutno mi jak go wylewam 🙁

  31. A ja mam pytanie odnoście intensywności.Jeśli w jakimś przepisie mam dodać 4 szklanki bulionu to jak to przeliczyć na te kostki?
    Dziękuje;)

  32. A jaka jest procedura dodawania kostek do zupy? Jeśli mam na dnie garnka podsmażone warzywa, to mogę zalać je zimną wodą i dodać kostki czy należy w osobnym garnku zagotować wodę, dodać kostki i dopiero wlać do garnka z warzywami?

  33. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.