Kurki to moje ulubione grzyby. Nie jest łatwo je kupić, jeszcze trudniej je dokładnie umyć, a o nazbieraniu samej mogę tylko pomarzyć. Jednak smak delikatnie przypieczonych grzybków na chrupiącym cieście wszystko mi rekompensuje.
Piekłam focaccie z bardzo różnych przepisów: z dodatkiem ziemniaków, z semoliną, na mące chlebowej, a nawet na zakwasie. Ale żadna nie jest tak miękka i puchata jak ta z przepisu od Asi – delikatna, puszysta, bliżej jej do bułeczki, niż focacci. Bywa, że znika za szybko, zwłaszcza jeśli na wierzchu znajdują się przypieczone małe grzybki z liśćmi świeżego tymianku.
Na podstawie tego przepisu.
wersja do druku
Niby focaccia z kurkami
- Czas przygotowania: 25 minut + 2 h 45 minut wyrastania i pieczenia 25M
Składniki na blachę do pieczenia o średniej długości 30 cm:
600 g mąki pszennej
100 ml ciepłego mleka roślinnego, ja używam orkiszowego
350 ml wody
8 g suchych drożdży instant
2 łyżeczki soli
4 łyżki oliwy
duża garść kurek, umytych i osuszonych + łyżka oliwy
kilka gałązek tymianku
Przygotowanie:
- Mąkę przesiać do miski dodać pozostałe składniki i zacząć wyrabiać ciasto ręcznie lub mikserem, wyrabiać przez około 10-15 minut dopóki nie będzie elastyczne i nieklejące. Wyrobione ciasto przykryć grubą kuchenną ściereczką i odłożyć na 1 ½ godziny.
- Formę do pieczenia delikatnie posmarować oliwą i wyłożyć wyrośniętym ciastem, mocno ugniatając je palcami. Kurki wymieszać z oliwą i powciskać je w ciasto, posypać całość tymiankiem i odstawić do wyrośnięcia na kolejne 30 – 45 minut.
- Piekarnik rozgrzać do 200 stopni, focaccie opruszyć solą i piec 25 – 30 minut. Ciepłą focaccie pokroić na kawałki i jeść mocząc w oliwie, świetnie smakuje na piknikach i wakacyjnych wycieczkach.
Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:
Przepis z bloga Jadłonomia:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/focaccia-z-kurkami/
Mój mąż uwielbia wszystko co drożdżowe! Dobrze, że mi takowe cciasto wychodzi 😉 Trzeba spróbować Twojego przepisu!
Dobra, więc ile to jest to 8 gramów?
8 gramów to 2 i pół łyżeczki
Wygląda na apetycznie puszystą, a te grzyby… no pycha!
o jasny gwint ,ale cudo
jak dla mnie zdecydowanie za mało kurek 😉 choć wiem, że taka uroda focacci, zresztą pewnie nie wyrosłaby tak puszysta, gdyby ją przygnieść toną kurek 😉
To prawda, że taka jej uroda, ale przecież każdy może dosypać ile lubi – więcej albo jeszcze mniej
Marta a jakiej mąki używasz (zawsze się nad tym zastanawiam gdy piszesz mąka pszenna)? czy może być razowa lub graham – czy nie urośnie? Dziękuję !
Gosia, kiedy pisze po prostu "mąka pszenna" chodzi mi o taką uniwersalną, czyli pszenną 450 albo podobną. Możesz spokojnie upiec focaccie z tego przepisu w proporcjach 1/3 mąki razowej i 2/3 zwykłej mąki, albo zwiększyć proporcje razowej i dodać wtedy trochę więcej drożdży
Wyjdzie równie dobra, próbowałam.
A jeśli w ogóle nie mogę użyć mąki pszennej, to jaką polecasz? Czy z samej orkiszowej, ryżowej czy migdałowej będzie ok?
Chciałabym zrobić ją dla rodziców, ale tutaj na wiosce nie dostanę mleka roślinnego. Czy z mlekiem od krowy wyjdzie? Mam tutaj świeże, krowo-łąkowe, a krowę znam osobiście i gdyby jej nie wydoić to miałaby duże obiekcje i muczałaby głooośno ;p
możesz przecież sama zrobić mleko roślinne np ryżowe czy jaglane. ryż jest wszędzie dostępny
Takiej propozycji jeszcze nie widziałam. Fajny pomysł
Co przepis to kolejna rzecz do zrobienia ;/ No nie dam rady. Jakby nie było to jestem niezwykle uradowana, że trafiłam na Twojego bloga bo jest po prostu genialny. W weekend zapewne przetestuję przepis na chili z czekoladą(baaardzo jestem go ciekawa). Dzisiaj już moczy mi się fasola co by ją potem potraktować miodem i rozmarynem (już po raz trzeci- pycha). Przedwczoraj robiłam kluski leniwe (ser od szczęśliwej krowy 😉 ) a zamiast jaja wykorzystałam patent znaleziony u Ciebie, zmielone płatki owsiane, i wyszło pysznie.
Ale… apropos focacci, chciałam tylko takie pytanie zadać mało twórcze, jakiej wielkości jest tutaj użyta forma do pieczenia?
Chili z czekoladą jest wspaniałe, to moje ulubione chili do tortilli
Focaccie piekę w standardowej, polskiej największej formie, ale można ją też upiec w dwóch mniejszych formach, na przykład takich 23×33 cm.
Pięknie się prezenują kurki na cieście
Ja też je uwielbiam i teraz w sezonie kurkowym wciskam gdzie mogę 
Spróbowałam! Takie proste a takie pyszne! Dzięki za ten przepis!!
Mam sposób na mycie kurek, dostałam od pani, która mi te kurki kiedyś sprzedawała: Do siateczki z grzybami wsypac ok garści mąki i wymieszać tak, żeby mąka dokładnie pokryła grzyby. Kurki przesypać na sito i opłukać pod ostrym strumieniem zimnej wody. Po chwili są idealnie czyste
Przepis jest cudny!
Kiedyś przeczytałam o skutecznym sposobie na czyste kurki:) Namaczam je na ok 0, 5 godz w ciepło-letniej mocno osolonej wodzie. Piasek itp same odpadają. Wystarczy pare razy w trakcie namaczania nimi zamieszać. Polecam-działa:) P.S. Inspirująca stronka! Genialne spojrzenie na kuchnie wegetariańską:) Wpisana do ulubinych! Dziękuje:)
To na pewno skuteczny sposób, ale tak długie moczenie kurek w wodzie może sprawić, że będą zbyt rozmoknięte – mimo wszystko dzięki za poradę!
Ciasto o podstawie pizzy oraz kurki – ciekawy zestaw. Trochę na kurki trzeba jednak poczekać do sezonu letniego.
Obawiałam się bardzo, czy ciasto mi wyjdzie – ale okazało się w wykonaniu proste jak drut. Efekt spektakularny, musieliśmy się z mężem bić o ostatni kawałek ;). Must have na najbliższe spotkanie ze znajomymi.
Pozdrawiam,
Agnieszka
można podmienić kurki na oliwki?
Pewnie! Możesz też dorzucić kilka suszonych pomidorów
Czy mogę zamiast drożdży instant użyć świeżych? Jeśli tak to ile? Pozdrawiam
Kasia, zawsze zamiast drożdży instant możesz użyć świeżych! Rozrób je z łyżką letniego mleka i łyżeczką mąki, użyj ich dwa razy więcej, niż drożdży instant.
Ja bym się chętnie dowiedziała jaką kaloryczność i zawartość węglowodanów i białek posiada to cudo.
Czy nic a nic cukru?
Czy mogę prosić o dokładną gramaturę do mąki żytniej lub orkiszowej ponieważ chciała bym zastąpić pszenną każdą inną mąką oraz ile użyć drożdży świeżych. Z góry dziękuje za odpowiedź.
Patrycjo, niestety nie wiem ile wtedy mąki należałoby dodać.
Ja robie z orkiszowej w identycznych proporcjach i zawsze wychodzi znakomicie. Jako dodatek ostantio byla cukinia i suszone pomidory.
Marto, wyszla pyszna (robilam opcje z ksiazki z pomidorami) ale twarda… Czy wiesz czemu? Gdzie szukać przyczyny?
Mava, musisz opisać coś więcej – twarda jest skórka? Czy miąższ? Czy focaccia wyrosła? Czy ma puchate wnętrze?
Skorka twarda, zwlaszacza na bokach. W srodku tylko trochę puszysta byla, za malo wyrosla.
W czasie lezenia urosła jako kulka ladnie, a jako placek juz mniej… Ale i tak byla pyszna :))