Kokosowy koktajl jagodowy z wanilią


Z reguły koktajle ani smoothie podawane w knajpach nie robią na mnie wielkiego wrażenia – co może być szczególnego w owocach zmiksowanych z mlekiem? Wszystko zmieniło się kilka tygodni temu, kiedy będąc w Tel Avivie odwiedziłam wegetariańską kawiarnię, gdzie za ladą stał … barista przygotowujący roślinne mleka.

Z niedowierzaniem patrzyłam na nonszalanckiego chłopaka, który w kilku blenderach przygotowywał roślinne mleka będące specjalnością tego miejsca. Jedną ręką odcedzał migdały, drugą już uruchamiał blender pełen wiórków kokosa, a na blacie czekały laski wanilii do aromatyzowania gotowego mleka. Zawartość blendera sprawnym ruchem odcedzał przez śnieżnobiałe lniane ściereczki, jednym mocnym ruchem wykręcając je dno ostatniej kropli. Kiedy zobaczył moje zdziwienie, podszedł do mnie z dwoma małymi kieliszkami i powiedział: Spróbuj, ten z lewej to koktajl jagodowy na mleku kokosowym z wanilią, a ten z prawej to koktajl malinowy na mleku migdałowym. Uwielbiam połączenie jagód z kokosem i wanilią. Smakuje ci? 

Smakowało mi bardzo. Od tamtej pory często marzę trochę o tamtym bariście, a trochę o jagodowym koktajlu z wanilią – na szczęście koktajl mogę zrobić samej w domu, ponowne spotkanie z przystojnym baristą będzie trudniejsza.

wersja do druku

Kokosowy koktajl jagodowy z wanilią

  • Czas przygotowania: do 30 minut 30M

Składniki na 2 porcje:

1 szklanka mleka kokosowego
¾ szklanki jagód
1 łyżka syropu z agawy
ziarna z ½ laski wanilii lub ½ łyżeczki ekstraktu waniliowego
garść kostek lodu

Przygotowanie:

Wszystkie składniki zmiksować w blenderze, przelać do szklanek z kostkami lodu. Pić od razu i myśleć o miłych chwilach.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:



  1. cudowne orzeźwienie w moich ulubionych smakach! i cudowne wspomnienia na całe życie, podróżowanie jest naprawdę wspaniałe!

  2. Przykro mi to mowic,bo uwielbiam Twoj blog,ale Twoj koktajl tez nie robi wrazenia-co moze byc szczegolnego w owocach zmiksowanych z mlekiem roslinnym? Wiem,ze wchodza tu rowniez nie-wegetarianie,ale dla osob na diecie wegetarianskiej lub weganskiej koktajl na mleku roslinnym to nic nadzwyczajnego. Zwyczajnie po Twoich cudownych dotychczasowych przepisach cos tak banalnegp jak koktajl nie robi wrazenia. Pozdrawiam i czekam na lody.

    • Ooooo. Trole tu są 🙂 Anonimus ? Banalne. Koktajl cudnie smakuje, genialna prostota na leniwie, upalne dni. ♥

    • Czasem pojawiają się skomplikowane przepisy, a czasem te proste jak drut – potrzebne są i jedne i drugie chyba. Dlatego była zupa, był koktajl, a teraz w kolejce są lody i kilka innych. Dla każdego coś miłego <3

    • Zadnego trollingu nie uprawiam,jedynie wyrazam swoja opinie. A skoro Marta zaczela od pretensjonalnego tonu,ze koktajle jej niczym nie zaskakuja,to i ja moge,bo i ten nowoscia dla mnie nie jest,w przeciwienstwie do jaglanego chociazby. W kazdym razie nie chodzilo mi o anonimowy hejt,a jedynie zwrocenie uwagi,ze Marte stac n lepsze przepisy,innowacyjne-mleko roslinne plus owoce,chyba kazdy czytelnika tego bloga probowal nie raz. Pozdrawiam,wierna czytelniczka bloga,czekajaca od powstania bloga na lody,makowca zawijanego i paczki,Marta z szynszyla Maja.

    • "mleko roslinne plus owoce,chyba kazdy czytelnika tego bloga probowal nie raz"

      A ja nie 🙂 Weganką jestem dopiero dwa lata i akurat takich miksów nie próbowałam. Więc "chyba" jak najbardziej na miejscu 🙂 Przepis również 🙂

    • Ale wszyscy stoja murem za Marta. Ja tymczasem beda obstawac przy swoim. Jako fanka talentu Marty,uwazam,ze po takich wspanialosciach jak trufle w buraczanym pyle,oblednych pasztetach,tortach,ciastach i wszelkich wariacjach na temat kaszy jaglanej,jagody zmiksowane z mlekiem roslinnym sa czyms,delikatnie rzecz ujmujac,trywialnym. Zaraz powiecie,ze najprostsze przepisy sa czesto najlepsze,zgadzam sie,ale wchodze na tego bloga praktycznie od momentu powstania,aby podziwiac prawdziwy talent Marty,a tym razem kunsztu mi zabraklo,choc wstep jak zwykle instrygujacy,ale w tym wypadku jest przerostem formy nad trescia.
      Pozdrawiam raz jeszcze,Marta z szyszka Maja.

    • Najlepsze wegańskie lody: pokrojone i zamrożone na kamień banany miksujemy mocnym blenderem na krem. Żadne lody ze śmietanką/jajkami/mlekiem itp. nie są mają tak kremowej konsystencji. Smak bananów nie jest intensywny więc można zrobić je z kakao, wanilią, cynamonem… są naprawdę niesamowite 🙂

    • Lubie lody na bananach,z maslem orzechowym i mielonymi nerkowcami,ale to nie to. Banany maja wlasnie zbyt intensywny aromat i z czym ich nie zmiksuje,zawsze wyczuwalne. A czekam na cos pokroju Haagen Dazs tylko w wersji weganskiej-tlusciutkie,kremowe i slodkie. Mleko kokosowe nadaje odpowiednia konsystencje,ale kokos tez jest dosc wyczuwalny,choc mniej niz banan. No i problemem jest to,ze zamarzaja na kamien. Nie wiem,moze idealne wege lody sa nieosiagalne?!

    • Ja nie próbowałam, ale czytałam i podobno można zrobić lody z ryżu i oczywiście z jaglanki. Do tego dowolne dodatki.
      Katarzyna

    • Oj o lodach można by pisać bez końca – to, że zamarzają na kamień to nie wina wegańskości, tylko techniki 🙂 Pojutrze będzie długi post o lodach, stay tuned! 🙂

  3. A na mnie robi wrażenie :). Nie oczekuję jakichś skomplikowanych przepisów z fajerwerkami, ale właśnie prostych, ale pysznych połączeń! Jakoś kokos z jagodami i wanilią jeszcze mi do głowy nie przyszedł sam, a zapowiada się bajeczny smak (i zapach). A do tego opowieść o miłym spotkaniu z przystojnym baristą… 🙂 – po prostu fajnie to sobie wyobrazić i pomarzyć, sącząc ten pyszny koktajl!

  4. Och wspaniala historia 🙂 rozmarzylam sie i nie wiem o czym bardziej: Tel Avivie, przystojnym bariscie czy zaprezentowanym koktajlu …. (a wszystko to jeszcze przede mna 😉
    dziekuje i pozdrawiam

  5. w Tel Aviv mają się dobrze, gdyby tylko u nas znalazło się tam cudowne miejsce byłabym w siódmym niebie! 🙂
    koktajl do zrobienia, to musi być obłędne w smaku! 😀

    • to jak najbardziej dobry pomysl na business 😉 kazdy moze otworzyc weganski koktajlowy bar 😉 fundusze na kikstarterze zdobyc za obietnice szklanki koktaju i widoku przystojnego baristy 😀

    • Kasiu droga, pisze nie z kraju i przestawianie jezyka w komputerze dla jednego komentarza wydaje mi sie odrobine za duzym wysilkiem. Nie widze za to nic nie-wyluzowanego w uzywaniu poprawnej polszczyzny 😉

    • Anonimie drogi,
      wystarczy dodać drugą klawiaturę na pasku, potem jeden klik i już możesz pisać wszystkie polskie znaki bez problemu.
      Mnie denerwuje poprawianie autora w komentarzu (w dodatku anonimowym) – nie jest to szczególnie eleganckie. Dlatego napisałam, co napisałam 🙂

  6. Zrobiłam taki koktajl (bez wanilii) gdy miesiąc temu po raz pierwszy w mojej kuchni zagościło mleko kokosowe, a jagody dopiero pokazały się w lasach. Mleko kokosowe wolę w ciepłych potrawach, wtedy nie czuć w ustach grudek tłuszczu. Gotuję na nim owsiankę i pudding jaglany.

  7. Marta, a jak robisz mleko kokosowe?
    To z puszek jest pełne konserwantów. Jakoś z wiórek? z Góry dzięki za wskazówki
    magda

  8. A ja mam swój ulubiony przepis na podobny smoothie, polecam serdecznie. Jest wyśmienity!

    In a blender pour:

    1 cup (237 ml) COCONUT MILK ~So Delicious Unsweetened Coconut Milk
    *1 cup per person you're making smoothies for 1 cup = 1 person

    1/2-1/4 cup (56.7-113g) whatever thickness you prefer COCONUT MILK YOGURT~ So Delicious Vanilla Yogurt

    1 Tablespoon (14g) COCONUT OIL ~ Nutiva Coconut Oil

    1/4- 1/2 cup (56.7-113g) FROZEN BLUEBERRIES

    1 Scoop of PROTEIN POWDER ~ PLANT FUSION Protein Powder

    1 Handful of fresh Spinach leaves

    1 pack of ACAI ~ Sambazon Frozen Acai ( I get mine at Whole Foods or you can buy them in bulk HERE)

    3-4 leaves of Kale ~ I like Lacinato Kale or "Dinosaur" Kale, it's less bitter than other kale.

    1 small tangerine or orange (peeled ofcourse)
    OR
    A splash of Blood Orange Juice (is my favorite) or you could use plain Orange Juice

  9. polecałabym tylko inny słód niż agawę 🙂

    naprawdę polecam info z findacji Wiemy co jemy:

    https://www.facebook.com/WiemyCoJemy/photos/a.385350298158799.112416.181055951921569/871044786256012/?type=1&permPage=1

    "Syrop z agawy szturmem zdobył sklepy z tzw. zdrową żywnością i cieszy się zainteresowaniem wielu osób dbających o swój sposób odżywiania. Czy słusznie?

    Choć prawdopodobnie wielu to rozczaruje, to niestety "zdrowy cukier" w dalszym ciągu pozostaje oksymoronem. Niezależnie od tego, o jakiej substancji słodzącej mówimy, zawsze są to mniej lub bardziej puste kalorie. Różnice między tymi mniej pustymi (np. syrop z agawy czy brązowy cukier) a tymi bardziej pustymi (np. biały cukier) są na tyle niewielkie, że porównywanie pod tym względem jednych z drugimi to dzielenie włosa na czworo.

    A negatywny wpływ zawartych w większości z tych produktów cukrów na metabolizm jest bardzo zbliżony, z jednym (ale jeszcze bardziej NIECHLUBNYM) wyjątkiem: syropem z agawy właśnie! Jest on reklamowany jako substancja słodząca wyjątkowo nisko podnosząca stężenia glukozy we krwi (czyli o niższym indeksie glikemicznym). I paradoksalnie na tym opiera się jego negatywny wpływ na organizm.

    Syrop z agawy składa się w 70-90% z fruktozy (dla porównania, zwykły biały cukier to w 50% fruktoza i w 50% glukoza) – nic więc dziwnego, że w mniejszym stopniu podnosi stężenia glukozy we krwi. Fruktoza trafia bezpośrednio do wątroby, gdzie może nasilić produkcję trójglicerydów, cholesterolu LDL (tzw. "złego"), a w wyniku jej metabolizmu może wzrosnąć oporność na insulinę (takie działanie ma tylko wyizolowana fruktoza, więc nie ma obaw w przypadku całych owoców). Wszystkiego tego szczególnie chcą uniknąć osoby chore na cukrzycę, a zdarza się, że opierając się na informacji o niskim indeksie glikemicznym sięgają po syrop z agawy.

    Czym najlepiej słodzić, jeśli już to robimy? Zmiksowanymi daktylami lub innymi suszonymi owocami, karobem lub melasą – jeśli ich bardzo szczególny smak pasuje akurat do przepisu. Oczywiście wszystko z umiarem. Można też słodzić ksylitolem, zaczynając od jego małych ilości (dużych tak czy inaczej nie polecamy!), ponieważ większe mogą wywołać biegunkę. W małych ilościach może to też być stewia (są pewne zastrzeżenia co do jej potencjalnego rakotwórczego działania w dużych ilościach).

    Do pieczenia ciast wykorzystujmy banany, słodkie jabłka i inne świeże owoce. Wielu z nich naprawdę nie trzeba dosładzać, poza tym do nieco bardziej wytrawnego smaku deserów można się stopniowo przyzwyczaić.

    Na zakończenie warto dodać, że jeżeli słodzimy i jemy słodzone produkty OKAZJONALNIE, to wybór takiej czy innej substancji słodzącej jest mało istotny dla całokształtu diety i wówczas nawet pospolity biały cukier się nada."

    • Bardzo często swoje przepisy słodzę daktylami lub innymi suszonymi owocami – ale wychodzę z założenia, że 1 łyżka syropu z agawy mnie nie zabije 🙂

  10. o wlasnie, tez mam ten dylemat:-) a co do krytycznych komentarzy-uwazam ze niewazne jak przepis jest latwy czy trywialny, wazne czy produkt jest smaczny, no nie?;-)))))

  11. Dziś zrobiłam mleko kokosowe z borówką amerykańską – super, tyle,że po przelaniu do butelki po jakiejś chwili napój się rozwarstwił – u góry powstało coś na kształt twarożku (nie tłuszczu), a poniżej był sok z jagód – co się stało, że mleko mi się ścieło?

  12. Dzień dobry, czy mogę poprosić o przepis na koktajl o smaku masła orzechowego, przeczytałam w prasie, ale nie mogę go tutaj znaleźć, pozdrawiam!

  13. Przepis ok, ale ryzyko jedzenia surowych jagód i co za tym idzie bąblowicy (mrożenie nie zabija pasożytów) jednak jest bardzo duże…

  14. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.