Buraczane muffiny z czekoladą

Składniki:
Dieta:

O słodkich, czekoladowych, buraczanych ciastach pisałam już wielokrotnie na blogu oraz w swojej książce. Jednak jak mówi staropolskie przysłowie co dwa wegańskie ciasta z buraka, to nie jedno.

Tym razem przygotowałam dla was przepis, na malutkie, czekoladowe babeczki z burakiem w roli głównej. Do ich przygotowania wystarczy kwadrans, potem pozostaje już tylko oczekiwanie i szybkie oblanie ich polewą. Dzięki dodatkowi buraka babeczki są wilgotne, zwarte i mają rozbrajający, słodki, winny aromat. A jeśli obawiacie się o to, że domownicy wyczują buraka i odmówią jedzenia to po prostu nie zdradzajcie im ani słowem, co jest wewnątrz babeczek – gwarantuję wam, że nawet najwięksi przeciwnicy warzyw go nie wyczują.

wersja do druku

Buraczane muffiny z czekoladą

  • Czas przygotowania: do 45 minut 45M

Składniki na 12 muffinów lub 36 miniaturowych muffinów:

Składniki mokre:
1 łyżka mielonego siemienia lnianego
3 łyżki ciepłej wody

1 szklanka mleka roślinnego
1 łyżka octu jabłkowego
¾ szklanki brązowego cukru
½ szklanki purée z buraka*
¼ szklanki oleju

Składniki suche:
1 ¼ szklanki mąki pszennej
½ szklanki kakao
1 łyżeczka sody oczyszczonej
½ łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli

Polewa:
½ tabliczki gorzkiej czekolady / 50 g
½ szklanki mleka kokosowego
szczypta kardamonu
oraz: pestki granata

Przygotowanie:
  1. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. W szklance połączyć mielone siemię lniane z ciepłą wodą i odstawić na kilka minut.
  2. W międzyczasie w dużej misce odmierzyć pozostałe mokre składniki, na koniec dodać spęczniałe siemię lniane i wszystko dokładnie wymieszać przy pomocy ręcznego blendera lub miksera.
  3. W mniejszej misce wymieszać suche składniki, a następnie stopniowo dodawać je do mokrych cały czas mieszając łyżką. Kiedy wszystkie składniki będą już w misce jeszcze chwilę mieszać, aż do całkowitego połączenia składników i odstawić na bok.
  4. Foremkę na muffinki posmarować delikatnie olejem, następnie do każdego otworu przy pomocy łyżki przełożyć ciasto. Wsunąć do gorącego piekarnika i piec przez 12 – 15 minut w przypadku małych babeczek, lub 15 – 18 minut w przypadku większych.
  5. Kiedy babeczki się pieką w niedużym rondelku rozpuścić wszystkie składniki polewy mieszając trzepaczką. Zdjąć z ognia i odstawić do całkowitego wystudzenia.
  6. Upieczone babeczki ostudzić, następnie wyjąć z foremki. Każdą delikatnie zanurzyć w ostudzonej polewie, a na koniec obsypać pestkami granatu.

Porady:

  • Żeby zrobić purée z buraka wystarczy upiec lub ugotować jednego buraka do miękkości, następnie zblendować go w blenderze.
  • Nie musicie robić tego w dniu pieczenia babeczek, możecie 3 dni wcześniej wrzucić do piekarnika kilka buraków w folii i z części zrobić buraczany krem z kokosem, z części carpaccio z buraka lub buraczany hummus, a z reszty babeczki.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:



    • Łukaszu, ja musiałam użyć niecałe dwa buraki, z jednego było za mało 😉 lepiej upiec kilka od razu, żeby mieć na inne dania a do blendera dawać buraka stopniowo, aż wyjdzie z pół szklanki

  1. Kolejny komentarz z cyklu #zamienniki 😉 Zastanawiam się, czy można zastąpić cukier ksylitolem, a jeśli tak, to w jakich proporcjach. Mam cukrzyków i dietomaniaków na Wigilii 🙂

    • Na pewno uda się z ksylitolem, ale trudno ocenić mi proporcje. Na początku możesz dodać tyle samo co cukru, muffiny powinny wyjść wtedy tylko odrobinę mniej słodkie 🙂

  2. Marto czy jest opcja, żeby te muffiny zrobić z gorzką czekoladą w środku muffin? Nie przepadam za muffinami z polewą, a takie mocno czekoladowe bym chętnie zjadła, nawet zaraz, bo mam wszystkie składniki 😀

    • W takim razie przygotuj polewę dokładnie według przepisu i podczas robienia muffinów połowę ciasta wyłóż do foremki, nałóż łyżeczkę polewy, a potem resztę ciasta – dzięki temu otrzymasz muffiny z płynnym, gorzkim nadzieniem <3

  3. Dzięki za nowe wydanie moich ulubionych buraków! Ładnie wyrosły, pięknie pachniały podczas pieczenia, ale wyszły trochę „gumowate” i za nic nie chciały odchodzić od papierowych papilotek… Myślałam, ze może jednak za mało jest tłuszczu w przepisie, ale po głębszej analizie wymyśliłam ze zapomniałam o oleju właśnie 😉 Są puszyste i dosyć smaczne, więc jak ktoś liczy kalorie może śmiało piec bez oleju.

  4. A dla wegańskich bezglutenowców, jaką mąkę można użyć do tego boskiego przepisu ?
    Dziękuję za odpowiedź !

  5. Kochana Marto! Zrobiłam te muffiny kropka w kropkę według przepisu (łącznie z polewą i posypką z pestek granata) i co tu dużo mówić, wyszły wybitne. Jak robię takie dania to nie wiem czy zachwycać się sobą, bo niby to ja piekłam, ale przepis to Twoja zasługa i mam wrażenie, jakbyś to Ty takie cuda mi tworzyła w kuchni 😀

    Pozostaję niezmiennie fanką <3

  6. Cześć 🙂
    też bardzo bym chciała wiedzieć jaką mąkę dla bezglutenowców można wykorzystać w tym przepisie. Chciałabym przygotować muffiny na Wigilię, ale bez wersji bezglutenowej się nie obejdzie. Help pliiiiis 🙂

  7. Marta, mam pytanie, czy mogę upiec muffiny w papierowych papilotkach i oczywiście w formie? czy lepiej bezpośrednio wypełniać formę ciastem? 😉

    • Ewa, jeśli masz papilotki to śmiało ich użyj – w przepisie jest wersja bez nich tylko dlatego, że te do mini muffinków ciężko je znaleźć 😉

  8. Czy można użyć dowolnego mleka roślinnego? Owsiane i ryżowe po dodaniu octu mi się nie „zsiada”. Czy ma to jakiś wpływ na babeczki?

  9. Zrobiłam! Sa idealne! Miękkie, puchate, piekne, pyszne, przepyszne, chyba najlepsze jakie jadłam! Ja juz nie gotuje bez jadlonomi, moje wegańskie życie weszło na wyższy poziom dzieki Tobie. Dziękuje.

  10. No nie, a ja już mam zaplanowane ciasta na święta i wiecej nie damy rady zjeść !! … chyba 😉 no to te muffinki zrobię na Sylwestra … najwyższy czas odkurzyć nieużywaną od dawna foremkę do muffinów – zwłaszcza, że kochamy buraki (mąż i ja) a dla dziecka to będzie pyszny sposób na przemycenie 'ble buraka’ do żołądka 🙂 dzięki Marta za pycha przepis!!

  11. Takie pyszne! Właśnie jestem w trakcie pieczenia i po pierwszym spróbowaniu. Co nadaje tym babeczkom taką przyjemną, delikatną konsystencję? Właśnie buraki?
    Pozdrawiam ciepło i światecznie

  12. Wlasnie szykuje je, martwi mnie tylko brak ziaren granatu we wszystkich pobliskich sklepach – czego moge uzyc zamiast nich?

    Poza tym sos, pasztet pieczeniowy i ciasta dyniowe juz sa gotowe, a menu tegorocznych swiat bedzie w calosci zlozone z Twoich przepisow, Marto. 🙂 Twoja ksiazka u blog w naszym domu to biblia kulinarna. 🙂

  13. Wyszły rewelacyjnie. Doda ze użyłam mąki kolorowej i 2 łyżki miodu a i tak były bardzo słodkie. Polecam ! 🙂

  14. Są pyszne, wyszły super! Jednocześnie ślicznie wyglądają 🙂 Połączenie czekolady z burakiem jest fenomenalne! P Y C H A!!! 😀

  15. Marto oglądałam jeden z odcinków „Rewolucji” gdzie piekłaś ciasto cukiniowe z oliwą, upiekłam je ale na stronach Kuchni+ jest niekompletny przepis bo nie ma w nim właśnie oliwy. Dodałam ok. 3/4 szklanki ale nie wiem czy tak będzie dobrze.
    Ciasto wyszło super i zostało pożarte, niemniej jednak warto uzupełnić przepis. Te muffiny tez zrobię. Pozdrawiam

  16. Zrobiłam i prawdę mówiąc nie zachwycają smakiem. Muffunki dość mało wyraziste, za to trochę lepiej smakują na następny dzień.

  17. Zrobiłam i ja 🙂 muffinki są przepyszne, w ogóle nie dają wyczuć się buraczki, wręcz przeciwnie – smak jest specyficzny, zdominowany przez kakao. Babeczki są przepyszne, moje dzieci zajadały się. Ja dodałam trochę mniej cukru i mąkę z ciecierzycy.

  18. Marto, czy mleko kokosowe do polewy można zastąpić innym, np. migdałowym? Będę wdzięczna za odpowiedź.

    • Magda, mleczko kokosowe w polewie sprawia, że jest ona lśniąca i nie wysycha. Możesz je pominąć, ale wtedy polewa nie będzie tak dobra.

      • Dziękuję za odpowiedź. Wyszły pyszne.Wilgotne w środku. I co najważniejsze wilgoć tą trzymają bardzo długo. 🙂

  19. Upiekłam dzisiaj babeczki i są przepyszne, takie puszyste, po prostu zrozpływają się w ustach. Moja rodzinka pochłoneła je natychmiast. Jutro piekę ponownie ☺

  20. Dziękuję za info 🙂 Dopiero później zobaczyłam, że ten temat był już poruszany. Dziś upiekłam te wspaniałe mini muffinki i wyszły pyszne i piękne 🙂 Dzięki za świetne przepisy!

  21. Jeszcze raz dzięki, małe eksperymenty w kuchni i efekt rewelacyjny. Pyszne, wilgotne nie za słodkie. Rzeczywiście buraka nie da się rozpoznać.

  22. Ja zrobiłam z mąką pełnoziarnistą piekłam 20 min a i tak wydają mi się niedopieczone . Może to przez tą mąkę???

  23. A czy można użyć zwyklej mąki żytniej? Nie chce używać mąki pszennej, a inne są o wiele droższe.

  24. Zrobilam ?Sa pyszne, bez polewy narazie próbowałam.. Jutro zdobędę czekoladę do polewy bo się okazało, ze wyparowała ?

  25. Przez wiosenne roztargnienie zupełnie zapomniałam o dodaniu cukru. Nie wiem czy to zasługa wyjątkowo dobrych buraków czy polewy czekoladowej, ale bez cukru – są również przepyszne! 🙂

  26. Upieczone rano, właśnie się skończyły 🙁
    Wyszły dość wytrawne, bo nie miałam mleka kokosowego i polewa była z gorzkiej czekolady z łyżką margaryny. Jak już ktoś pisał – lekko odleżane – u nas kilka godzin, są smaczniejsze. Ale cały czas wyczuwam sodę 🙁 Na przyszły raz spróbuję dać mniej, bo wyrosły super na takiej ilości.

  27. Droga Marto, mam pytanie odnośnie maki pszennej. Mam w domu małego alergika 0 glutenu,0 nabiału,0 cukru. Mam w domu mąkę jaglana, amarantusowa i gryczana, czy można użyć którejś z nich zamiast pszennej ???

    • Galla, wymieszaj mąkę jaglaną z gryczaną oraz idź do sklepu i dodaj do tego mąkę ziemniaczaną – tak, aby otrzymać taką samą łączną ilość mąki jak w przepisie. W razie potrzeby dodaj do ciasta więcej płynów i powinno się udać 🙂

      • Ślicznie dziękuje za odpowiedź!! Ostatnio studiuje Twoja książkę oraz bloga? Świetne przepisy!!! Pozdrawiam?

  28. Rewelacyjne te muffiny! Upiekłem na święta. Bardzo czekoladowe, wilgotne w środku, rozpływają sie w ustach. Kardamon i granat wspaniale wzbogacają smak czekolady. Aż trudno uwierzyć ze to z buraków! No i wegańskie! Dzięki za przepis! ??

  29. Babeczki wyszły bardzo dobre 🙂 Robiłam w tradycyjnych, większych foremkach i po 18 min jeszcze były płynne w środku, także mój czas pieczenia był nieco dłuższy bo ok 30 min.

    • Karolinka, ciężko mi w to uwierzyć – przecież mleko roślinne może być zrobione z nasion, pestek, orzechów, zbóż lub ryżu; czy naprawdę żadna z tych rzeczy nie może znaleźć się w Twojej diecie? 🙁

  30. Dlaczego one wyszły z takim glutem w środku? Żal,pustka w żołądku,rozpacz w duszy i zgrzytanie zębów☺
    Co mogłam zrobić źle?Hello?

    • Mondoks, brzmi, jakbyś za długo mieszała ciasto – następnym razem mieszaj krótko, kiedy tylko znikną białe ślady mąki od razu przestań mieszać 🙂

  31. Mimo upałów testuję jadlonomskie przepisy, wymagające pieczenia, ale jakoś nikt nie narzeka. 😉 Mnie te babeczki uszczęśliwiają tylko częściowo, nie przepadam bowiem za ciastem czekoladowym. Natomiast ciasto jako takie jest super, pięknie rośnie, rownież w dużych muffinkowych foremkach, zblendowane siemię nie kluje w zęby, jednym słowem – super.
    Dzięki, bo przed kilku laty, po wielu wtopach (nie tu!) zraziłam się mocno do wegańskich receptur, a teraz i ciasto rośnie, i serce moje. 😀

  32. Witam, robie te muffinki juz od roku i zawsze zachwycaja; mam pytanie czy z tego przepisu dalo by sie zrobic ciasto i je przelozyc (musze przynies do przedszkola tort ;P)

    • Anita, pewnie, że by się dało! Piecz je wtedy około 40 – 60 minut i do ciasta dodaj łyżeczkę octu, żeby piękniej rosło. A upieczone ciasto naponczuj i przełóż ulubionym dżemem, będzie pycha 🙂

  33. Ja zrobiłam z maki pelnoziarnistej, z karobem zamiast kakao, miodem zamiast cukru i dodałam wiorki kokosowe, Córka zachwycona;) choć lekko opadły nie wiem czemu:(

  34. Nie mogłam się pohamować i spróbowałam wersji fusion (z elementami ciasta czekoladowego z tahiną): tahini zamiast oleju, wśród składników mokrych drobno starta skórka z pomarańczy, a siemię lniane namoczone w soku z połówki pomarańczy. Do tego zawieruszyło się jeszcze nadzienie z żurawiny. Efekt obłędny!

    • … oraz w wersji blond: purée z dyni zamiast buraczanego, masło orzechowe zamiast oleju; bez kakao, za to z cynamonem, imbirem i gałką muszkatołową; pomarańcza jak wyżej plus pomarańczowa konfitura w nadzieniu, a w polewie masło orzechowe zamiast czekolady. Radość!

  35. Witam, czy można dodać zwykły ocet ? A zamiast cukru użyć miodu ? Jeśli tak, to w jakiej ilości ?
    Pozdrawiam Martyna 🙂

  36. hallo, czy mozna uzyc surowego, startego buraczka? czy ktos moze prubowal?niechce piec buraka, zeby go pozniej znowu zapiekac.

  37. Zamiast mąki pszennej dałam jaglaną, gryczaną, ryżową i ziemniaczaną – wyszło przepysznie 😀 Dziękuję za przepis!

  38. Mam pytanie, jeśli zdecyduje sie na pieczenie w formie na mini muffinki to ile nakładać ciasta do każdego otworu ? Do brzegu?

  39. W przypadku mleka kokosowego, użyć wstrząśniętej całości czy stałej części po wyciągnięciu z lodówki ? 🙂 Czy będzie to ilość z jednej puszki?

  40. Tyle czasu zastanawiałam się jak synowi ,który nie lubi warzyw a burak to już w ogóle bleeeee ,przemycić buraka i huraaaaa udało się ,babeczki są pyszne i syn w ogóle nie zauważył ani nie poczuł ,że znajduje się w nich coś ,za czym szczerze nie przepada ,wielkie dzięki!

  41. Zbyt późno się zabrałam za pieczenie i nie mam żadnego mleka roślinnego , czy mogę użyć wody, lub zrobić sama meko np owsiane ?

  42. Korci mnie żeby użyć aquafabę zamiast siemienia, czy to przedsięwzięcie ma szansę powodzenia ;)?

  43. Cześć! Bardzo lubię ten przepis. Robię te muffiny w prezencie dla osoby, która kocha czekoladę, ale równie mocno kocha wiśnie. Myślisz, że wrzucenie wiśni do środka jest dobrym pomysłem czy zaburzy smaki?

  44. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.