Migdałowa nutella


Przepis na domową nutellę pojawił się na blogu cztery lata temu. Od tamtego czasu sporo się zmieniło – blog trzy razy wymienił logo, dorobił się nowej szaty graficznej, wzbogacił o wyszukiwarkę i inne bajery. Zmieniłam się też ja – przez lata zmądrzałam i bardziej niż klasyczną nutellę pokochałam tą pełną chrupiących, aromatycznych migdałów.

Chociaż nutella z tego przepisu ma w składzie trzy składniki to mogłaby stanąć w szranki ze wszystkimi sklepowymi odpowiednikami. Zrobienie jej zajmuje tyle samo czasu co wyjście na zakupy do najbliższego spożywczego, wytrzymuje w lodówce równie długo nie psując się, jest tańsza oraz o niebo smaczniejsza. Dzięki namoczonym daktylom ma onieśmielająco słodki smak, dodatek gorzkiego kakao nadaje intensywnej czekoladowości, a migdały… Ach, no właśnie migdały. Sprawiają, że ma posmak marcepanu. I pachnie, jak najlepsze tiramisu. I po prostu nie można przestać jej jeść.

wersja do druku

Migdałowa nutella

  • Czas przygotowania: do 30 minut 30M

Składniki na 1 duży słoik:

1 szklanka migdałów
4 łyżki kakao
spora szczypta soli

1 szklanka daktyli
1 – 1 ¼ szklanki wody z moczenia daktyli
½ łyżeczki ekstraktu migdałowego lub amaretto, opcjonalnie

Przygotowanie:
  1. Piekarnik rozgrzać do 200 stopni. Na blachę wysypać migdały i prażyć je w piekarniku przez 10 minut, co jakiś czas zaglądając do nich i mieszając.
  2. W międzyczasie daktyle zalać 2 szklankami gorącej wody i odstawić.
  3. Uprażone migdały delikatnie przestudzić, włożyć do blendera wraz z solą oraz kakao i zmiksować na drobny pył.
  4. Następnie daktyle odsączyć nie wylewając wody, dodać je do migdałów i miksować stopniowo dolewając wodę z moczenia, aż do uzyskania upragnionej konsystencji. Przełożyć do słoika i postarać się nie zjeść na raz.

Porady:

  • Tak, wiem – znacznie szybciej praży się migdały na patelni. Jednak prażenie w piekarniku wydobywa znacznie głębszy aromat i zmienia ten krem w prawdziwą ucztę.
  • Jeśli jednak naprawdę nie macie piekarnika uprażcie migdały bardzo dokładnie na patelni żeliwnej lub innej z grubym dnem.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:




  1. Czy blender ręczny da sobie radę? Mój kielichowy jest bardzo słaby (czasem pokonuje go jabłko), więc żyrafa to moja jedyna opcja. Jest szansa? 🙂

    • Ola, pewnie, że da radę! Jeśli nie masz dobrego blendera spraw sobie młynek do kawy – kosztuje 30 złotych, a rozprawi się ze wszystkimi twardymi pestkami. Wtedy migdały wrzucasz na sekundę do młynka, a po zmieleniu kończysz nutellę ręcznym blenderem. Gotowe w 2 minuty, bez szwanku dla sprzętu 🙂

  2. a czy nie lepiej byłoby najpierw zrobić z migdałów masło? czy nie chciałaś, żeby masa była zbyt gładka ? niemniej i tak jest pysznie 😀

    • Mi się wydaje, że świeże daktyle mają inny smak (nie miałam okazji spróbować), ale suszone są takie „dymne” i to w nich uwielbiam 🙂 ale na trwałość raczej nie ma wpływu i tak trzymamy w lodówce

    • Marta, możesz użyć świeżych daktyli – wtedy nutella wyjdzie słodsza i faktycznie może być nieco mniej trwała. Natomiast na pewno ze spokojem wytrzyma ponad tydzień 🙂

  3. Zrobione! Pachnie super, wg mojego męża w smaku mniej czuć migdały niż można by było się spodziewać ale jest pyszne! Ja chyba wolę te wersje od tej orzechowej. Acha, i moje migdały były po 8′ w piekarniku dużo ciemniejsze niż te na zdjęciu,bałam się nawę ze będzie czuć goryczkę, ale na szczęście wszystko jest ok! Wyszło mi dwa i pół słoiczka.

    • Grashka, jeśli zamiast kakao użyjesz karobu dobrze jest dodać zamiast wody kawy zbożowej – sam karob może być zbyt słodki i mało wyrazisty 🙂 Ilość taka sama jak w przepisie, jednak wtedy pamiętaj o zmniejszeniu ilości daktyli! 🙂

  4. Hej, czy mogłabyś mi doradzić jedną rzecz? Chciałabym posłodzić nutellę z Twojego starego przepisu tymi daktylami. Czy ilość będzie taka sama jak tutaj? Pozdrawiam!

  5. Pani Marto, pytanie o migdały – czy takie kupowane na wagę np. w Lidlu nie są już prażone? Mam alergię na „zwykłe” migdały w skórkach, np. z Bakalandu, natmiast te kupowane na wagę mi nie szkodzą, sądziłam, że już uprażone (obróbka termiczna zmienia ponoć strukturę molekularną żywności i nie szkodzą tak, jak jak surowe produkty). Bo jeśli są prażone, to nie wiem, czy je prażyć po raz drugi….

    • Ania, nawet jeśli kupujesz lekko podprażone migdały, upraż je znowu – uprażone w piecu zaczynają niesamowicie pachnieć i robią się aromatyczne, a to bardzo ważne dla powodzenia w przygotowywaniu nutelli! 🙂

  6. Świetna, dzieciakom też smakuje, robi się ją błyskawicznie i co ważne nie trzeba obierać migdałów 😉

    • Jasne, użyj wtedy mniej daktyli i zamiast wody wlej trochę kawy zbożowej – dzięki temu krem będzie miał przyjemną słodko – gorzką nutę 🙂

  7. Dawno nie jadłam czegoś tak smacznego i zdrowego jednocześnie. Prażenie migdałów chyba naprawdę jest tu kluczowe 🙂

  8. Najlepszy krem orzechowy, jaki jadłam! Dziękuję za wspaniały przepis!
    Swoją wersję nieco zmodyfikowałam: połowę porcji migdałów zamieniłam na orzechy laskowe. Trzeba uważać, by nie prażyć w piekarniku zbyt długo, za pierwszym razem wyszedł mi krem z posmakiem kawy ;), ale za drugim razem pilnowałam bacznie piekarnika i wyszedł idealny!
    Kto raz sprobuje, nie tknie już kremu ze sklepu… chyba, że tylko dla potwierdzenia, ze jego zakup byl pomylka! 🙂

    • Aggie, nie ma jednego przelicznika – każdy produkt inaczej się przemnaża, w końcu w szklance w inny sposób mieści się mąka, a w inny orzechy, a w jeszcze inny soczewica. Kup sobie miarkę szklankową – jest do kupienia w każdym sklepie z akcesoriami kuchennymi lub domowymi za 2 – 5 złotych 🙂

  9. Czy mozna zmiksowac cale daktyle,? Zapomnialam bowiem o pestkach I martwie sie czy sa jadalne I mozna zjesc te nutelle? Dzieci zachwycone…..

  10. Może będę dziwna, bo wszyscy się cieszą, że nie trzeba obierać migdałów ze skórki, a ja zapytam czy MOŻNA to zrobić? U mnie w domu jest dość silny opór przed spożywaniem migdałów w skórkach, więc jeśli ktoś się zorientuje, że takie zostały użyte, będę musiała wszystko zjeść sama, a chyba jednak nie dałabym rady… Namoczenie migdałów w celu ich obrania pewnie trochę zmieni ich strukturę, ale późniejsze prażenie powinno chyba ponownie je podsuszyć?

  11. Zrobiłam…. i nutella mi nie smakowała… 🙁
    Dodałam 3 jajka, 2 szklanki mąki, pół szklanki cukru, 2 łyżeczki proszku do pieczenia i łyżeczkę przyprawy do piernika. Siedziało 80 minut w piekarniku w 170’C. Wyszedł smaczny piernik, przełożyłam powidłami.

  12. Pyszny przepis. Postanowiłem jednak trochę dłużej miksowac orzechy (ok. 15 min) w młynku do czasu, aż zaczęły poszczać olej, tak by po chwili zmienić się w bez grudkowa idealnie gładka masę.

  13. Marta, jesteś bohaterką domu:) od dłuższego czasu próbowałam zrobić zdrową, domową nutellę dla mojej córki, niestety żadna nie zyskała jej uznania. A tą wcina aż miło, ja zresztą też 🙂 dla młodej dodaję jeszcze trochę mleka w proszku. Jest radość:)

  14. Z pewnością jest pyszna. Niestety obróbka termiczna orzechów niszczy ich zdrowotne właściwości i zamienia tłuszcze w szkodliwe. Nie róbcie tego orzechom i sobie. Tylko RAW:) myślę, że krem z surowych migdałów będzie równie smakowity.

  15. Przepis świetny, aczkolwiek prawie zabił mój blender (musiał sobie odpocząć z przegrzania). Następnym razem dodam więcej daktyli dla słodkości i konsystencji.
    Dziękuję bardzo za udostępnienie!

    • Jak ktoś ma słaby blender to polecam najpierw – lekko już wystudzone – migdały poszatkować niedbale nożem. Zawsze tak robię i działa, a mam bardzo słaby blender. Uwielbiam, pachnie i smakuje obłędnie. Dodaję jeszcze łyżkę proszku kawy zbożowej karmelowej do smaku.

  16. Czy można słoiki z nutellą pasteryzować? Pewnie niektórzy pukną się w głowę, bo odpowiedź będzie oczywista, ale ja początkuję w temacie przetworów.

  17. Przyznaję, byłam sceptycznie nastawiona. Nie lubię daktyli i wszystkie wegańskie przepisy „na słodko” są dla mnie tak bezsmakowe, że zazwyczaj podwajam ilość dosypywanego cukru – a tu miałam nie dawać go wcale?
    No cóż, w takim razie oświadczam bez bicia, że krem (zrobiony zgodnie z przepisem, tylko część migdałów wymieniłam na płatki kokosa) jest fantastyczny, idealnie słodki, mocno czekoladowy i daktyli nie czuć ; )
    Czapki z głów!

  18. Mam może trochę głupie pytanie jak uprażyć migdały zeby ich nie spalić temperatura 200st taka ma być.

  19. Pychota! Bałam się trochę o migdały bo się mocno uprażyły, za słabo pilnowałam. Nawet mąż wcina z uznaniem, chociaż dla niego mogłoby być słodsze.

  20. Ja trochę za bardzo uprażyłam migdały przez co nabrały lekko gorzkawego smaku dlatego zdecydowałam się dodać zamiast wody z daktyli espresso i wyszła mi nutella kawowa … mniam 🙂

  21. Nie polecam. Zmarnowałam produkty tylko i czas. Robiłam wg przepisu dokladnie tymczasem migdały spaliły się, zamiast zapachu w domu smród a „nutella” w koszu bo nikt by tego nie tknął….

  22. Faktycznie, z prazeniem trzeba uważać, ja przesadziłam dosłownie ciut, ale jest ok. Krem jest jakby ktoś dodał do niego figę, nie jest idealnie gładki w smaku. Moj blender ma 750 watt i nie wiem czy to kwestia sprzętu czy taka uroda kremu? Migdały bez skórki też tak można prażyć?

    • Iska, trochę taka uroda tej nutellki, trochę kwestia sposobu blendowania – ale jesli chcesz można zrobić tak, żeby było całkiem gładkie 🙂 Trzeba wtedy z migdałów najpierw zrobić masło migdałowe, czyli włożyć do blendera gorące, blendować najpierw długo same, co jakiś czas skrobiąc ścianki blendera. Kiedy zmienią się w masło, takie jak orzechowe, postępować dalej jak w przepisie.

  23. Totalnie żałuje ze odkryłem ten przepis!;) ekstremalnie boski, uzależniający smak!:D nie ma opcji, żeby nie zjeść od razu całej porcji!:D

  24. Właśnie zrobiłam i wyszło przepyszne. Użyłam ręcznego blendera i świetnie sobie poradził. Następnym razem dodam trochę wyższej jakości kakao, bo to co miałam jednak nie było takie zdrowe jak początkowo myślałam, ale to w końcu nutella, nie może być za zdrowo:) pozdrawiam i dziękuję!

  25. Ta pasta to jakiś obłęd! Zawładnęła mną totalnie! Tą porcję mam zaledwie na 2 razy… 😉 Generalnie muszę ją jeść codziennie!

  26. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.