Wegańskie ciasto drożdżowe z kruszonką


Od razu przejdę do rzeczy – wiem, że ciasto drożdżowe ma renomę wypieku trudnego, skompikowanego oraz ryzykownego. I już na początku muszę to wszystko zdementować. A żebyście naprawdę uwierzyli i zaufali drożdżowym ciastom przygotowałam mały poradnik wegańskich drożdżowych wypieków oraz prosty przepis na drożdżowy placek bez wydziwiania.

Podstawowe składniki

Podstawowe składniki ciast drożdżowych to mąka, dowolny płyn i drożdże. Dla polepszenia smaku oraz konsystencji do słodkich, drożdżowych wypieków tradycyjnie dodaje się też tłuszczu, cukru oraz jajek. Tłuszcz wpływa na konsystencję, cukier na smak, a jajka miały zmieniać zawartość odżywczą. W wegańskich wypiekach można spokojnie je pominąć i nie obawiać się o konsystencję. W ciastach drożdżowych to gluten jest klejem – brak jajek nie sprawi, że ciasto będzie się rozpadać lub kruszyć. Co ważne, ciasta bez jajek znacznie szybciej i łatwiej wyrastają (yesss!).

Najlepsza mąką pszenną do ciast drożdżowych jest mąka typu przynajmniej 550 z dowolnego rodzaju pszenicy – orkiszu, płaskurki czy samopszy. Z kolei dobrym tłuszczem będzie każdy olej o delikatnym, neutralnym smaku. Rodzaj słodzika (w niedużej ilości) nie ma zbyt wielkiego znaczenia, podobnie jak rodzaj mleka. Ważna jest za to temperatura tego ostatniego – mleko musi być ciepłe, ale nie gorące. Nie zaszkodzi też przesianie mąki.

Najprostsze w użyciu są drożdże suszone – wystarczy wsypać je do ciasta jak proszek do pieczenia. Można też zastąpić je świeżymi drożdżami w przynajmniej dwa razy większej ilości, ale wtedy należy przygotwać zaczyn z ciepłego mleka, cukru i mąki. Kiedy zaczyn porządnie się spieni można dodać go do pozostałych składników i postępować zgodnie z przepisem.

Odmierzenia składników

Jeśli nie ufacie zasadzie wlać tyle mleka, ile ciasto zabierze musicie składniki odmierzać. Jak zawsze na Jadłonomii 1 szklanka to 250 ml.

Wyrabianie ciasta drożdżowego

Ciasto drożdżowe można wyrabiać ręcznie w dużej misce; w mikserze przy pomocy haka do ciasta drożdżowego albo w maszynach typu Thermomix. Im dłużej się je wyrabia tym będzie elastyczniejsze, ręczne wyrabianie zajmuje około kwadransa; to w maszynach około 5 – 8 minut.

Wyrastania ciasta drożdżowego

Ważne jest, aby ciasto drożdżowe wyrastało dwa razy: pierwszy raz po wyrobieniu uformowane w kulę – dzieki temu równo rośnie – a drugi raz już uformowane na placek w blasze. Jednak najważniejsze w wyrastaniu jest wyrastanie pod folią spożywczą, silikonową matą lub pokrywką. Kiedyś używało się ściereczek, ale to właśnie szczelne przykrycie sprawia, że ciasto wyrasta dużo szybciej, równiej i mocniej; dodatkowo jest też dużo bardziej sprężyste i wilgotne. Jeśli chcecie jeszcze bardziej przyspieszyć proces wyrastania ciasta drożdżowego możecie przykrytą miskę włożyć do piekarnika i włączyć w nim lampkę – wyrośnie w mniej niż godzinę.

wersja do druku

Placek drożdżowy z kruszonką

  • Czas przygotowania: 20 minut pracy + 2 godziny wyrastania 20M

Składniki na dużą prostokątną blachę:

4 szklanki mąki pszennej, tradycyjnej lub orkiszowej
1 1/2 szklanki mleka roślinnego
8 g suchych drożdży instant
1/4 – 1/2 szklanki cukru trzcinowego
szczypta soli

1/2 szklanki oleju

Składniki na kruszonkę:
1/2 szklanki mąki, tradycyjnej lub orkiszowej
1/4 szklanki cukru trzcinowego
szczypta soli
40 g zimnego tłuszczu roślinnego, olej kokosowy lub dobra margaryna

300 – 400 g ulubionych owoców, truskawek, malin, porzeczek lub czereśni

Przygotowanie:
  1. Mleko podgrzać w małym rondelku – ma być ciepłe, ale nie gorące.
  2. Do naczynia miksera przesiać mąkę, dodać cukier, drożdże, sól i ciepłe mleko i wyrabiać przez 3 – 4 minuty. Następnie wlać olej i wyrabiać kolejne 2 minuty.
  3. Ciasto uformować w kulę, miskę podsypać mąką i włożyć tak uformowane ciasto do miski. Miskę zakleić szczelnie folią spożywczą i zostawić na 1,5 godziny do wyrastania w ciepłym miejscu bez przeciągów.
  4. Pod koniec wyznaczonego czasu przygotować dodatki. Najpierw w kubeczku blendra z ostrzem S lub na desce posiekać wszystkie składniki na kruszonkę; potem pokroić truskawki. Blachę do pieczenia wyłożyć papierem lub posmarować olejem.
  5. Nasmarować dłonie kilkoma kroplami oleju i delikatnie wyjąć ciasto z miski, przełożyć do blachy i rozciągnąć. Powciskać  truskawki, wysypać kruszonkę i zostawić do wyrastnia na ostatnie 30 minut – tym razem wystarczy pod ściereczką. Zacząć rozgrzewać piekarnik do 180 stopni.
  6. Wyrośnięte ciasto wyjąć spod ściereczki i wsunąć do rozgrzanego piekarnika. Piec przez 25 – 35 minut czyli do momentu, aż ciasto będzie rumiane. Teoretycznie należy kroić, gdy wystygnie, ale wiadomo, że różnie to bywa.

Porady:

  • Robiąc ciasto drożdżowe warto pamiętać o odpowiednim odmierzaniu składników – wtedy na pewno wszystko się uda jak należy. Ściągę z miarami znajdziecie tutaj.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:




  1. Wygląda pysznie! Koniecznie muszę spróbować. Nie piekłam takiego ciasta od wieków – czas na niespodzianke dla męża 😉

    Mam tylko jedno pytanko w kwestii tego wypieku (i wypieków w ogóle). Co rozumiesz przez 'dobrą margarynę’? Kiedyś szukałam takiej bez oleju palmowego, ale niestety bez sukcesu… Możesz coś polecić? 🙂

    Pozdrawiam,
    Nie-weganka, ale uzależniona od Twoich przepisów 😉

  2. Mam prośbę – nie używaj słowa mleko w odniesieniu do napojów roślinnych. Mleko jest zarezerwowane wyłącznie dla dwóch produktów – mleka pochodzącego od zwierząt oraz kokosowego. A w tym przepisie nie musi być kokosowe, tylko moze być dowolny napój. I tak, czepiam się, ale tak stanowią przepisy.

    • Biurwa z UE, a czymże różni się mleko z kokosa od mleka z innego orzecha? Zostańmy przy mleku roślinnym, tak aby każdy wiedział o co chodzi. To nie jest pismo urzędowe.
      Marta, można zamiast folii włożyć do naczynia z pokrywką np. takiego jak do piekarnika czy do pakowania jedzenia. Nie trzeba w kuchni używać folii i produkować jeszcze więcej śmieci.

  3. Zrobiłam wczoraj i jestem w szoku bo mi to ciasto wyszło! Ja nie umiem piec ciast. A to się udało i w dodatku jest drożdżowe. I oczywiście pyszne

    • Em, bardzo się cieszę! Właśnie o to chodziło, żeby pokazać wszystkim wątpiącym, że są uzdolnionymi piekarzami i piekarkami, a ciasto drożdżowe wcale nie są trudne!

  4. Ciasto wygląda pięknie, koniecznie muszę się za nie zabrać, może w końcu uda mi się drożdżowy nie-zakalec :). Mam pytanie z nieco innej beczki- czy mleko kokosowe, takie gęste z puszki można mrozić? Chodzi mi o to, czy po rozmrożeniu ma taka samą konsystencję, czy to raczej zły pomysł? Pozdrawiam 🙂

    • Olu, naprawdę w wegańskiej drożdżówce BARDZO trudno o zakalec – to naprawdę dziecinnie proste 🙂

      Mleko kokosowe można mrozić, ja mrożę i latem wrzucam do różnych kaw na zimno albo lodów 🙂

      • A ja robiłam i mi wyszedł zakalec. Użyłam maki orkiszowej białej, oleju koksowego i cukru kokosowego, dałam tez podwójna ilość drożdży świeżych. Wyglądało ze rośnie pięknie ale w piekarniku opadło w środku i zakalec.zrobilam z rabarbarem i dałam go ok 600 g bo tyle miałam. Czy mógł puścić za dużo soku i przez to wyszedł zakalec?

        • Gosiu, możesz opisać jak wyglądał ten zakalec? Czym odmierzałaś składniki,jaka to była miarka, czy szklanka była równa 250 ml?

    • Nie moge odpowiedziec na swoj komentarz wiec napisze nowy. Placek robie prawie co weekend a dokladniej to wielka blaszke wstawiam przed obiadem a na wieczor juz nie ma ani okroszka. Tak jest za kazdym razem. Dziekuje Pani Marto za ten cudowny przepis. I to niedowierzanie gdy mowie ze bez jajek ?. Pozdrawiam.

      • Żaneto, bardzo dziękuję za przemiły komentarz, szybkie znikanie placka w weekend to najlepsza rekomendacja <3

  5. Zrobiłam, użyłam mrożonych jagód i syropu daktylowego do ogłoszenia i jest mega! A ja myślałam, ze drożdżówka jest skomplikowana i nigdy nie podołam! Dziękuje kochana ❤️

    • Zdecydowanie tak, to mój bazowy przepis na szybkie drożdżówki 🙂 Dobrze się lepią, łatwo się z pracuje z tym ciastem i nie ma problemów. Radzę sklejać ciasto naolejonymi rękami zamiast podsypywać je mąką 🙂

  6. Ciasto wyszło przepyszne!! bardzo dziękuję za przepis! na pewno jeszcze nie raz zagości na moim stole ;)) pozdrawiam

  7. Wyszło przepyszne! Pulchne ??? dałam trochę mniej oleju (1/4 szklanki), bo moja mąką słabo chłonęła. Uwielbiam Cię!

  8. Mam dziś tylko olej ryżowy i rzepakowo-dyniowo-lniany:/, a mam wielką chrapkę na to ciasto..czy któryś z nich nadaje się?

  9. Świetny przepis i porady ? jak zawsze pyszne ? dzięki Marta ?
    Wczoraj upiekłam wykorzystując końcówkę sezonu na truskawki ?
    Dałam zwykłą pszenną i pół szklanki mąki orkiszowej (mam tylko taką z Melvit do chleba i nie byłam pewna czy będzie się nadawać).
    Wyszła super?
    Na dziś został tylko malutki kawałek ? akurat do kawy w pracy?

  10. Droga Marto, mam słoiczek zielonego pieprzu i wielką ochotę dodać go do jakiegoś deseru, wiem, że ludzie dodają go do słodkich rzeczy. Do truskawek i tego placka mi pasuje, jak sądzisz? Z czym Ty byś go połączyła?
    Liczę na Twoją odpowiedź bo jesteś moim kulinarnym guru 😀 z góry dziękuję

  11. Właśnie upiekłam swoje pierwsze ciasto drożdżowe i wyszło przepyszne! Dziękuję za świetny i prosty przepis 🙂

  12. Marto, zaszalałam. w moim piekarniku właśnie piecze się placek z powyższego przepisu, a na nim Twój rabarbar pod kawową kruszonką. W pogotowiu kokosowy puder z przepisu na innego Twojego drożdżowca. Niektórzy mówią, że co za dużo to niezdrowo, ale ja im nie wierzę. Jestem podekscytowana jak The Pointer Sisters!

    • Suz!!! Przyznaje, że wymyśliłaś istne szaleństwo i myślę, że to będzie bardzo dobre – w razie czego tylko niech ciasto trochę dłużej rośnie! <3

    • Karolina, przepisy na Jadłonomii operują szklankami – jedna szklanka to 250 ml, na pewno znajdziesz jakiś pojemnik z miarką – może na blenderze albo innym naczyniu. A jeśli się nie uda to 1 szklanka mąki to około 130 g.

  13. Marto, czy okrągła blacha 21 cm wystarczy na to ciasto? Czy potrzeba czegoś większego? Aktualnie nie mam prostokątnej tortownicy 🙁

    • Weronika, myślę, że możesz włożyć 2/3 ciasta do foremki, a z reszty zrobić drożdżówki 🙂 Ot, ulep małe kulki, rozpłaszcz, do środka owoce, na to kruszonka i masz drożdżówkę 🙂

    • Dokładnie tak, drożdży dwa razy więcej. Zrobiłabym zaczyn z 1/4 szklanki mleka i łyżeczki mąki oraz łyżeczki cukru 🙂

  14. Witam serdecznie . Nam pytanie …. a to ciasto na zdjęciach z jakiej maki pani konkretnie robiła ?? Orkiszowa czy zwykła ??

    • Monika, mąka orkiszowa zachowuje się jak zwykła pszenna mąka – orkisz to w końcu odmiana pszenicy 🙂 Na zdjęciach placek z ekologicznej mąki pszennej, odmiana pszenicy płaskurka.

  15. Ile to ja się nasłuchałam o ciastach drożdżowych… trudne, delikatne, dla zaawansowanych. A tu? Pierwszy w życiu placek drożdżowy i, o dziwo, udał się. 🙂

    • Bo to jest kłamliwa propaganda frakcji antydrożdżowej! Jak sama widzisz, ciasta drożdżowe są proste jak drut i wychodzą od razu 😉

  16. Ciasto jest po prostu wspaniałe! Ponad pół blaszki zjedzone od razu ciepłe. Moje pierwsze ciasto drożdżowe w karierze,a jakie udane 🙂

  17. Ciasto wyśmienite! Wyrosło jak marzenie a smak przerósł moje oczekiwania! Oby więcej kryptowegańskich (a’la babcine) wypieków!

  18. cos mi poszlo nie tak.. mam dwa podejrzenia – pierwsze wyrastanie bylo za dlugie ( wstawilam do piekarnika z lampka na 1.5h), albo dodalam za duzo owocow.. podczas pieczenia zrobil sie dolek w srodku, zbeiral sie sok i co tu duzo mowic – ciast opo upieczeniu opadlo a w srodku „leja” bylo surowe ciasto.. chce zrobic ponownie ale juz bez skuchy – prosze doradz co bylo nie tak?

    • Kasia, myślę, że ciasto było za ciepłe i nie uniosło owoców – następnym razem spróbuj wyrastać bez lampki albo z lampką o połowę krócej i nałóż trochę mniej owoców 🙂

  19. Szukałam jakiegoś przepisu na placek ze śliwkami bez nabiału ( dzieci nie mogą jeść ). Zrobiłam z tego przepisu jestem w szoku ! Mam dwie lewe ręce do pieczenia 😉 wyszedł pyszny mega super ! Dziękuje za pomysły

  20. Zrobiłam ciasto i wyszło idealne ! Wystarczy trzyamć się dokładnie wskazówek Marty i naprawdę cuda się dzieją ! Kocham ,buziaki ślę <3

  21. Super przepis. Robiłam kilka razy z różnymi owocami. Zawsze wychodzi 🙂 Idą święta i czas na drożdżowe rolady makowe. Czy z tego przepisu wyjdą? Jeśli tak, ile średnich keksówek uda się przygotować z tych proporcji? Dwie?
    Pozdrawiam!

    • Dominika dużo zależy od wielkości keksówek, ale z mojego doświadczenia z tych proporcji wychodzą 2 lub 3 – jak najbardziej wychodzą, sama korzystam z tego przepisu 🙂

  22. A czy można użyć mrożonych truskawek czy spowodują zakalec swoją wilgotnością? I czy ewentualnie położyć mrożone czy rozmrożone?:)

    • Dora, w ciastach drożdżowych wegańskich trudno o wtopę – połóż zamrożone truskawki na wierzchu tuz przed włożeniem do piekarnika, będzie pycha 🙂

  23. A mi niestety wyszedł zakalec, ale to była kwestia mojego eksperymentowania 😉
    Otóż ciacho zrobiłam pół na pół z mąki pszennej 550 i gryczanej – za pierwszym razem wyszło ślicznie. Później zrobiłam duużo kruszonki, więcej niż z przepisu – nadmiar kruszonki może przeszkodzić w ponownym wyrośnięciu ciasta? Czy chodziło tu o mrożone truskawki, które dodałam?
    Buziaki, jesteś super, wszelkie pozostałe przepisy wychodzą i są wspaniałe, tylko teraz nakombinowałam 😀

    • Pójdźka, jak to mówią do odważnych świat należy – po prostu tym razem za dużo eksperymentów 😉 ilość kruszonki może utrudnić wyrastanie ciasta, a już w połączeniu z dużymi i ciężkimi mrożonymi owocami może wszystko zepsuć 😉 następnym razem kiedy używasz maki gryczanej daj niedużo kruszonki i małe mrożone owoce – maliny lub porzeczki ❤️

  24. To jest najbardziej odjechane ciasto drożdżowe! Bałam się drożdżówek jak diabeł święconej wody a tu proszę z nieba spadła mi Marta Dymek –
    Mega dziękuje! Ciasto wyszło przepyszne, urosło idealnie, jest puszyste mięciutkie! Idealne! A co najważniejsze mega ultra proste!! Nawet nie wiesz jak jestem
    Ci Marto wdzięczna za ten przepis!

  25. A jak je przechowywać, żeby na następny dzień rano było dobre? Często piekę wieczorem, bo wtedy dzieciaki śpią 😉

    • Asia, to drożdżowe naprawdę jest pyszne następnego dnia – upiecz, daj mu wystygnąć i kiedy będzie przestudzone owiń szczelnie dwoma ściereczkami 😉

  26. extra! dzięki za przepis, szukam właśnie różnych wege bo kupiłam sobie robota kuchennego Kohersen Mycook i teraz mam czas na takie gotowanie, bo za mnie wyrabia ciasto 😀

  27. Czy takie ciasto daloby sie zrobic w maszynie do chleba? Mam 45minutowy program do ciasta drozdzowego, miesza i wyrasta. Moze by sie udalo?

  28. Podobno ciasto drożdżowe nie może nie wyjść, a jednak 🙁 Robię to ciasto 3 raz i tylko za pierwszym razem mi wyrosło i było przepyszne, kolejne 2 to istna klapa z cienkim ciastem. Co ja robię źle?

      • Ciasto wyrabiam rękami w dużym garnku, a składniki odmierzam w szklance (drożdże na wadze kuchennej).

        • Klaudyna, szklanka kuchenna to 250 ml – to taka szklanka miarową, nie każda szklanka w domu ma tyle. Upewnij się, że Twoja szklanka taka jest albo kup w dowolnym sklepie z artykułami domowymi taki dzbanuszek / szklankę miarową. Kosztuje to kilka złotych, a może też znajdziesz takie oznaczenia na jakimś dzbanku od blendera lub miksera w domu 🙂

  29. Muszę przyznać, że to kolejny wypróbowany przepis wpisany do zeszytu. Ulubiony i powtarzany!

  30. Chciałabym zapytać czy zamiast oleju może być oliwa z oliwek? czy wpłynei na zapach/ konsystencje ciasta?

  31. Niestety nie wyrosło. Dokładnie odmierzyłam składniki, wyrabiałam ręcznie trzy razy dłużej, niż jest w przepisie, odstawiłam do wyrośnięcia w piekarniku. Podczas pieczenia już więcej nie urosło. Czy problem może być w mące (pszenna typu 2000)?

    • Natalia, zdecydowanie tak! Zwyczajna pszenna mąka do wypieków to typ około 500 – to ogromna różnica! Używając takiej mąki warto dodać więcej sporo więcej mleka, sporo więcej drożdży i trochę więcej cukru, inaczej ciasto nie urośnie.

      • Myślałam, że skoro „typu przynajmniej 550” to 2000 będzie idealna 😀 No to następnym razem spróbuję z niższym, dzięki za odpowiedź!

  32. Co to znaczy 'duża prostokątna blacha’? 🙂 Nigdy nie piekłam takich wielkich ciast, to nie wiem jaką kupić.

    • Magda, tak naprawdę każda będzie dobra – drożdżowe jest wyrozumiałe, urośnie w każdej blaszce 😉 Taka o długości 30 – 36 cm będzie w sam raz.

  33. Pani Marto, próbowałam upiec drożdżówkę na mące bezglutenowej (jestem uczulona). Użyłam uniwersalnego mixu Schar. Niestety ciasto mi nie wyrosło. Czy to wina mąki? Czy bardziej zbyt mocno podgrzanego mleka?

  34. U mnie drugi raz to ciasto w piekarniku 🙂 pierwszy raz robiłam w lecie z truskawkami, teraz zainspirowana niedawnym zdjęciem na IG ze śliwkami i kardamonem i cynamonem (świeżo utarte ziarenka dodałam do śliwek)
    Przyznam, że dla tych proporcji (ogólnie wszelkie drożdżowe z min. pół kg mąki) robię na tej największej blaszce z piekarnika, i do tego podwójna porcja kruszonki (z 100g oleju kokosowego lub masła – nie jestem weganką;))
    Ciekawa jestem drugiej próby, bo weganką nie jestem, a za pierwszym razem użyłam mąki orkiszowej albo chlebowej (już nie pamiętam) i choć było pyszne, miało pewnien wytrawny posmak dla mnie. Teraz jak dla typowych „nie fit” wypieków dałam zwykłą białą mąkę i dużo białego cukru :D:D a jeśli chodzi o kruszonkę, to faktycznie jest nieco inna niż maślana, ale też pyszna! Teraz do swojej dodałam mielonych orzechów włoskich, myślę że do śliwek cynamonu i kardamonu będzie świetnie pasowało 🙂

    PS. Marto, jeszcze Ci chyba tego nie pisałam, ale uwielbiam twojego bloga, choć nie jestem weganką ani nawet wegetarianką, dzięki Tobie znacznie poszerzyłam swoją wiedzę o roślinnej diecie, twoje przepisy w większości są naprawdę świetne i bardzo inspirujące, tak że ograniczanie mięsa w diecie nie wydaje się już tak dużym wyzwaniem 🙂

  35. Korzystam z tego przepisu robiąc drożdżowy placek ze śliwkami jak i cynamonowe rollsy. Za każdym razem się udaje. P.S nawet jak nie chcę mi się brudzić miksera ani rąk i wymieszam wszystko dokładnie łyżką w misce. Slodkie jest. Jak ktoś nie lubi można ciut mniej cukru. Ja lubię ?

  36. A można zrobić z wege budyniem i owocem? 🙂
    Wygląda obłędnie, a drożdżówka z kruszonką chodzi za mną od tygodni ?

  37. Hej Marto! Piszesz, że rodzaj słodzika nie ma znaczenia jelsi nie ma go zbyt dużo, czy to znaczy, że takie ciacho wyjdzie z erytrolem? Gdzieś czytałam, że drożdże na nim nie wyrastaja. I nie wiem jak to jest?

  38. Piekłam ciastka na erytrolu, nic nie urosły, dały się zjeść, wiadomo, ale twarde jak skala były. Z plackiem bym nie ryzykowała , pozdrawiam. Anna

  39. Nie mam zdolności kulinarnych jeśli chodzi o ciasta. A raczej nie mialam do dzis? ciasto wyszło i to jakie pyszne! Nie wierzyłam, że się uda A jednak! Świetny przepis! Dzięki bardzo❤❤❤

  40. Marto czy mogę zostawić w lodówce ? Właśnie wyrobiłam i powinno odstać 1h30 w ciepłym miejscu. Ale wrócę za 3h czy może czekać w lodówce, a potem wyjąć do wyrośnięcia w ciepłym miejscu? Dziękuję za odpowiedź

  41. Ja nie umiałam piec ciast do momentu wypróbowania tego przepisu. Ciasto jest pyszne i zawsze wychodzi a syn alergik zachwycony że może jeść bez ograniczeń.

  42. Mam dwa krótkie pytanka:
    1. Termoobieg czy grzałka góra-dół?
    2. Na którym poziomie piekarnika najlepiej postawić blaszkę?
    Pozdrawiam ?

  43. Masz pomysł dlaczego po wyrobieniu ciasta (w Bosh Mum) jak dodaje 1/2 szklanki oleju (niezaleznie czy stopniowo czy od razy wszystko) nie chce
    się on wtłoczyć do ciasta i dobrze rozmieszać?

    • Marta! Ja dodaję tłuszcz od razu, właśnie z tego powodu że ciezko się wchłania, i nie zauważyłam większej różnicy w jakosci ciasta, zawsze jest pyszne!

    • Przykro mi, że przepis nie wychodzi jak trzeba. W ciastach drożdżowych nie ma zakalca, tylko może nie wyrosnąć co oznacza, że coś jest zupełnie nie tak. Może drożdże nie pracowały, a może proporcje były nie do końca dobrze odmierzone i drożdże nie mogły zapracować. Czym odmierzasz składniki, jaką dokładnie pojemność maja miarki – czy na pewno 250 ml? Jakich drożdży używasz? Jakiej mąki?

  44. To jest przepyszne ciasto! Robiłam już na mleku sojowym i na ryżowym, za każdym razem sztos! A kruszonkę robię na zimnym oleju kujawskim z lodówki i też daje radę 🙂

  45. Wyszło 9 bardzo sensownych drożdżówek❤ ładne i bardzo puszyste i mięciutkie ciasto na ksylitolu (ale mleko soj słodzone). Przepis top jeden w mojej kuchni jak dotąd. Meeeega pyszne?

  46. Pyszne! I takie proste, niedrogie, udane. Myślę, że w sezonie truskawkowo-morelowym wypiek przymusowy. Ciekawe jak smakuje z wiśniami lub śliwkami. Mam przeczucie, że daje radę 🙂 Dziękuję za przepis, jest super!

  47. Cudeńko! Od wielu lat szukam i korzystam z różnych przepisów, żeby zrobić drożdżowe idealne – pulchne, wilgotne, takie, które na drugi dzień dalej jest pyszne. Nie jestem weganką, więc zawsze robiłam wersję z mlekiem krowim i jajkiem. Efekt nigdy mnie nie zadowalał. Jako że ograniczam mięso i produkty odzwierzęce, postanowiłam spróbować zrobić ciacho z Twojego przepisu, ale przyznam, nie robiłam sobie wielkich nadziei. Tymczasem, zrobiłam najlepsze drożdżowe ever! Kolejny przepis z Twojego bloga, który zostanie ze mną na dłuuuugo ;-). Twoje przepisy to smakowy sztos. Przeprowadzasz rewolucję w wielu domach. Nawet mój mięsożerny mąż zajada się potrawami z Twojego przepisu i nie marudzi: „A gdzie mięso?”. Dodam tylko, że bardzo podoba mi się Twoje podejście do zachęcania ludzi do przejścia na weganizm – nie atakujesz ideologią, delikatnie uświadamiasz, ale przede wszystkim dajesz przepisy na pyszne jedzenie. I tym jedzeniem zmieniasz świat, przynajmniej mój 🙂

  48. Zrobiłam ten placek na 1/4 szklanki erytrolu z dodatkiem łyżki cukru trzcinowego i łyżki ksylitolu. Wyszedł, mocno wyrósł i jest mocno słodki, polecam nie dodawać samego cukru dla osób ktore kontrolują jego ilość w diecie.

  49. Czy ten przepis można użyć do zdobienia rogalików drożdżowych z nadzieniem, czy wtedy by się rozkleiły w piekarniku?

  50. Dzień dobry, mam pytanie dotyczące konsystencji ciasta drożdżowego. Jaka jest prawidłowa? Przestrzegalam ściśle proporcji, ale po wyrobieniu ciasto było rzadkie i lepiące się do rąk. Zdecydowanie nie dało się go uformować w kulę jak zaznaczono w przepisie… Dodałam więcej mąki. Czy postąpiłam prawidłowo?

  51. Marta, kojarzysz takie ciasto Gwiazda makowa? Czy z tego przepisu na drożdżowe mogę taką zrobić? Pozdrawiam świątecznie! ??

  52. Cześć Marta, planuje zrobić to ciasto dzieciakom, czy myślisz, ze wyjdzie bez cukru? Albo tylko z erytrolem? Suche drożdże potrzebują cukru czy wyrosną bez?

  53. Robiłam już wiele razy i zawsze wychodzi pyszne.
    Mam dziwne pytanie, czy jakbym użyła tego ciasta bez słodzenia do calzone? Żadne inne drożdżowe mi się nie udaje.

  54. Marta, dzięki Twoim przepisom zaczęłam piec, zawsze się przed tym broniłam, wydawało mi się to za trudne. Zachęcona bardzo udanymi próbami z Twoimi innymi przepisami stwierdziłam, że spróbuję i ze słodkościami.
    I pierwszy raz udało mi się upiec piernik bez zakalca. Drożdżowiec wyszedł znakomity, i ciężko było wszystkim uwierzyć, że nie zawiera jajek. Mufiny czekoladowe z burakiem – pierwsza klasa. Uwielbiam patrzeć na te niedowierzające twarze, kiedy zdradzam sekret, że właśnie zjedli wegański wypiek i jeszcze miał w sobie buraki, pomidory i ani jednego jajka. Dziękuję, dzięki Jadłonomii zaczęłam piec

  55. Ciasto jest przepyszne! Ja rok temu poznałam wegańską kuchnię i stała się dla mnie nową inspiracją. Z chęcią testuję nowe przepisy i poznaję nowe smaki. Za każdym razem jestem pozytywnie zaskoczona efektem. Nawet mój mąż chętnie próbuję, choć na co dzień woli zjeść tradycyjnego schabowego 🙂

  56. Po prostu rewelacja! Rodzina się nie zorientowała że wegańskie ? Zrobilam z mąki tortowej, mleka owsianego i oleju kokosowego (do ciasta roztopionego). Od siebie dodałabym nastepnym razem i ogolnie polecam cukier waniliowy do ciasta i kruszonki. Będzie jeszcze bardziej klasycznie.

  57. Super przepis, drożdżowe, które smakuje wszystkim nie tylko weganom 🙂
    Wcześniej trochę mi siadało po upieczeniu, tym razem zmniejszyłam temperaturę do 170 i trzymałam pełne 35 minut i bardo powoli je ochładzałam. Wydaje mi się, że mój piekarnik jednak za mocno grzeje, żeby nastawiać go na 180* dla drożdżowego, może komuś pomoże takie rozwiązanie 🙂

  58. czy zamiast wegańskiego można zrobić wegetariańskie? czyli zamiast napoju sojowego (zwykle mleko)a zamiast oleju masło? jak wtedy z proporcjami?

  59. Genialne ciasto drozdzowe ? nie jestem uzdolniona cukierniczo a ciasto wyrosło przepięknie ? ogromny plus za to, że nie jest mega słodkie ? polecam

  60. Dlaczego składniki są podane na szklanki? W drugim Twoim przepisie na drożdżowe z 2014 podajesz mąkę w gramach a tu nagle regres do szklanek. To że Twoja szklanka ma 250ml nic nie znaczy. W tej samej szklance można zmieścić bardzo różne ilości wagowe mąki w zależności od jej typu i tego czy jest przesiana czy ubita. Zdecyduj się wreszcie czy chcesz żeby Twoje przepisy były profesjonalne czy nie.

  61. Wspaniały przepis. Moje śliwkowe drożdżowe się upiekło właśnie 🙂 mimo, że skiepściłam kruszonkę, bo źle przeczytałam i zamiast cukru, dałam syrop z agawy. Jest płynniejsza, lepka, nie taka, jak powinna być, ale piecze się ładnie!
    Zdecydowanie będzie to moje bazowe drożdżowe do wszystkich projektów, jakie ja, lewe ręce w kuchni, będę realizować. Dziękuję!

  62. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.